Dumlupınar Şehitliği Nerede – Nasıl Gidilir – Kütahya

Dumlupınar Şehitliği Nerede – Nasıl Gidilir – Kütahya

Sevgili  Seyyahlar bu yazımızda Dumlupınar Şehitliği Nerede – Nasıl Gidilir – Şehitlikte Bulunan Anıt ve Mezarlar hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

           Dumlupınar Şehitliği Hakkında Bilgiler             

Dumlupınar Şehitliği, Kütahya ilinin Dumlupınar ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Dumlupınar ilçesine bağlı Cafergazi Mahallesinde bulunur.  Kütahya il merkezine yaklaşık 83 km, Dumlupınar ilçe merkezine ise yaklaşık 3 km mesafede yer almaktadır.

Şehitlik, Başkomutanlık Meydan muharebesi 30 Ağustos 1922 yıllında Dumlupınar’da zaferle sonuçlanması anısına inşa edilmiştir. Herkes tarafından görülmesi gereken bir yerdir. Büyük Taarruz ’un 70. yıldönümü olan 30 Ağustos 1992 tarihinde büyük bir törenle Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ziyarete açılmıştır. Bu şehitlik Kurtuluş Savaşı boyunca tüm cephelerde şehit düşen vatan evlatlarının anısına yaptırılmıştır. Bu sebeple bölgesel değil tüm yurdu kapsayan bir özelliğe sahiptir.

Burada yer alan şehitlik kapsamında Üç Komutan Anıtı, Milisler Anıtı, 500 kişilik sembolik şehit mezarları ve kitabeleri, Şehit Baba Oğul Anıtı, Mehmetçik Anıtı, Namazgah ve Şadırvan bulunmaktadır. Millî Mücadele döneminde şehit düşen sivil vatandaşlarımızı sembolize eden anıt Milisler Anıtı olarak inşa edilmiştir. Millî Mücadele’mizin üç büyük komutanı olan Atatürk, İsmet Paşa ve Fevzi Çakmak anısına Üç Komutan Anıtı yapılmıştır.

Millî Mücadele’de süngüsünü takmış düşman üzerine saldırmaya hazır binlerce Mehmetçiğimizi sembolize eden Mehmetçik Anıtı yapılmıştır. Şehit Baba-Oğul Anıtı ise oğlunun kollarında şehit düşen bir tasviri ölümsüz kılmak için yapılmıştır.

                   Dumlupınar Şehitliği Nerede?                       

Dumlupınar Şehitliği, Kütahya ilinin Dumlupınar ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Dumlupınar ilçesine bağlı Cafergazi Mahallesinde bulunur.  Kütahya il merkezine yaklaşık 83 km, Dumlupınar ilçe merkezine ise yaklaşık 3 km mesafede yer almaktadır.

                Dumlupınar Şehitliği Nasıl Gidilir?                

Dumlupınar Şehitliği’ne ulaşım oldukça rahattır. Buraya hususi araç ya da toplu taşıma ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi araç ile Kütahya merkezden gelenler D650 veya D615 üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler. Dumlupınar üzerinden gelenler Uşak Caddesini takip ederek ulaşım sağlayabilirler.

Toplu taşıma ile gelenler Dumlupınar ilçesine giden servislerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Ya da Kütahya Uşak yolu üzerinde bulunan şehitliğe Uşak ve İzmir’e giden şehirler arası otobüslerle de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments