Dünyanın En İyi 14 Balayı Yeri

Dünyanın En İyi 14 Balayı Yeri

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Dünyanın En İyi 14 Balayı Yeri’ni seçmeye çalıştık gelin bu güzellikleri birlikte inceleyelim…

                      Dünyanın En İyi 14 Balayı Yeri                     

                                            1- Maldivler                                     

Maldivler, Hindistan’ın güneyinde ve Sri Lanka’nın yaklaşık 750 kilometre güneybatısında yer alır. Yerleşim bulunan 305 adadan 200’inde Maldivliler yaşamakta, 105 ada ise “otel ada” şeklinde kullanılmaktadır. Maldivler, resmi adıyla Maldiv Cumhuriyeti, Hint Okyanusu’nda 1.196 adadan oluşan bir devlettir.  Kum adalar hesaba katıldığında bu rakam 2000 civarındadır. 20 adet Atol’den oluşmaktadır. Bu Atoller 90.000 km2lik bir alana yayılmıştır.

                               2- Bali-Endonezya                            

Bali, Küçük Sunda Adalarının en batısında yer alan Endonezya’ya bağlı bir adadır. Batıda Cava, doğuda ise Lombok adasının arasında kalır. Başkenti Denpasar’dır. 2009 yılı sayımlarına göre 3,551,000 nüfusa sahip olan adanın 93.2%’si Hindu geri kalan kesimin çoğunluğu ise Müslümandır.

                                  3- Bora Bora                                   

Bora Bora, Güney Pasifik’teki bir Fransız Denizaşırı toprağı olan Fransız Polinezyası’nda bulunan ada. Adaya ilk olarak Polinezyalı yerleşimcilerin 4. yüzyıl civarında yerleştikleri düşünülüyor. Orijinal adı Tahiti dilinde ilk doğum anlamına gelen “Pora Pora”‘dır.

                                   4-  Bahamalar                                    

Bahamalar ya da resmi adı ile Bahama Milletler Topluluğu, Karayipler’de yer alan ve coğrafi açıdan Orta Amerika’ya dahil edilen Batı Hint Adaları’nın kuzey-kuzeydoğu sınırını oluşturan takımadalar ve ülke. Amerika ülkelerinden biridir.

                                          5- Venedik                                          

Venedik, kuzeydoğu İtalya’da birbirinden kanallarla ayrılmış ve köprülerle bağlanan 118 adanın üzerine kuruludur. Şehir, kıyı şeridi boyunca uzanan Venetian Lagoon bataklığında, Po ve Piave nehirlerinin deltaları arasına kuruludur. Venedik doğal güzelliği, mimarisi ve sanat eserleri ile ün yapmıştır.

                                 6- Paris                                                    

Paris, Fransa’nın başkenti ve Île-de-France bölgesinin merkezidir. Sen Nehri’nin üzerine, Paris Havzası’nın ortasına kurulmuştur. Paris’te ikamet edenlere Parisien diye hitap edilir.

                                     7- Hawaii                                       

Hawaii ya da Havai, Amerika Birleşik Devletleri’nin eyaletlerinden biridir. Kuzey Büyük Okyanus’ta, anakaradan 3.700 kilometre uzaklıkta, bir adalar grubudur. MÖ 1000 sıralarında diğer Polinezya adaları tarafından işgal edilmiştir.

                                     8- Santorini                                              

Santorini, Ege Denizi’nde, Yunanistan’ın 200 km güney doğusunda yer alan volkanik adalar grubu. MÖ 1650 – 1450 yılları arasında volkan Minos Patlaması adı verilen püskürmeyle kısa sürede çökerek adanın 73 kilometrekarelik bir alanının deniz altında kalmasına yol açtı.

                                 9- Koh Samui, Tayland                       

Ko Samui Tayland Körfezinde karaya yaklaşık 15 km mesafede yer alan bir adadır. 247 km² büyüklüğündeki Samui Adasında yaklaşık 48.000 kişi yaşamaktadır. Samui takımadalarının en büyüğü olan Ko Samui’nin komşuları Ko Pha Ngan ve Ko Tao adalarıdır. Ayrıca Ang Thong Deniz Milli Parkına da yakın bir mesafededir.

                                     10- Seyşeller                                          

Seyşeller ya da resmî adıyla Seyşeller Cumhuriyeti, Afrika kıtasına bağlı ada ülkesidir. Seyşeller, Hint Okyanusu’ndaki 115’in üzerinde kurulu bir ülke olup, Afrika ana kıtasının doğusunda, Madagaskar’ın ise kuzeydoğusunda yer almaktadır. Ülkenin başkenti Victoria’dır.

                                    11- Martinik                                    

Martinique, Karayiplerde bulunan Fransa’nın denizaşırı illerinden biri. Yüzölçümü 1.950 km² kadar olan bölgenin başkenti Fort-de-France’dır. Adadaki bir diğer önemli kent ise St. Pierre’dir. Martinik, Fransa’nın bir ili olmasından dolayı para birimi Euro’dur. Yöredeki resmi dil Fransızca’dır.

                                    12- Zanzibar                                

Zanzibar Adası’ndaki Taş Şehir (Stone Town), Doğu Afrika’daki eski kıyı ticaret şehirlerinin en güzel örneklerinden biri. Kent, dokusunu ve el değmemiş doğasını korurken, Afrika, Arap, Hint ve Avrupa kültürlerinin farklı öğelerini bin yıldan uzun bir sürede harmanlayarak, oluşturduğu kendine has swahili kültürünü yansıtan muhteşem yapılarla dolu. 12’nci yüzyılda kurulan Taş Şehir aslında bir balıkçı köyüymüş. Küçük çaplı da olsa gerçek anlamda kentleşmenin başlaması 1530’lu yıllara denk geliyor. Bu dönemden 17. yy’ın sonuna kadar ada, Portekizlerin yönetimi altındaki yerel Swahili yöneticilerinin denetiminde küçük bir şehir devleti konumunu sürdürmüş.

                                    13- İsviçre Alpleri                           

Geleneksel olarak İsviçre Alpleri olarak anılan İsviçre Alp bölgesi, ülkenin önemli doğal bir özelliğini temsil etmektedir ve İsviçre Platosu ve İsviçre’nin üç ana fizyografik bölgesinden biri olan Jura Dağları’nın İsviçre kısmından oluşmaktadır.

                                  14- Phuket Adası                              

Phuket, Tayland’ın en büyük adası, deniz-güneş-kum tatilinin yanısıra renkli doğu kültürünü en güzel yaşayabileceğiniz yerler arasında bulunuyor. 18. Yüzyıl sonlarında Birmanların, 19. Yüzyıl’ın başında istilacıların kuşatmasına maruz kalan bu ada, en büyük felaketini 2004 yılındaki tsunami ile yaşadı. Yaralarını hızla saran Phuket’te antik başkentin yer aldığı Thalang görülmeye değer bir köy olarak ziyaretçilerin akınına uğruyor.

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.