Dupnisa Mağarası Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – KIRKLARELİ

Dupnisa Mağarası Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – KIRKLARELİ

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Dupnisa Mağarası Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti –  Ziyaret Saatleri – Mağaranın Tarihi ve Oluşumu Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Mağara, Kırklareli ilinin Demirköy ilçesinin Sarpdereköyü yakınlarında Rezve Deresi’nin Istranca Dağları’nı derin vadilerle yardığı bir bölgede yer almaktadır. Dupnisa Mağarası Trakya bölgesinde turizme açılan ilk ve tek mağara olma özelliğindedir.

Dupnisa Mağarası, Halk arasında Yarasalı Mağara olarak da bilinmektedir. Yaklaşık dört milyon yıldan günümüze kadar gelişimini sürdüren büyük bir yer altı sistemi olarak bilinir. Toplamda 6000 yarasanın olduğu söyleniyor. İki katlı olan bu mağara da toplam da 2750 m uzunluğuna sahiptir.

Kız Mağarası, Kuru Mağara ve Sulu Mağara olarak 3 Giriş bölümünden oluşmaktadır. İnişli çıkışlı bir çok merdivenden geçerek ilerleyebiliyorsunuz. Mağara içerisinde; Damlataş oluşumları, taş duvar, sarkıt-Dikitler ile oldukça yoğundur. Ayrıca, Mağara içerisinde çıkan kaynak suyu Rezve Deresine akmaktadır.

Dupnisa Mağarasının içerisi gibi dış çevresi de oldukça güzeldir. Ormanlık bir alan içerisinde olduğundan dolayı yeşilin her tonunu görebileceğiniz yoğun bitki örtüsüyle kaplı bir bölgede ve ayrıca mesire alanları da bulunuyor Burada piknikte yapabilirsiniz.

                   Dupnisa Mağarası Hikayesi                           

Mağara içerisinde geçmiş dönemlerde korsanların gelip bu bölgede yerleştiği ve hazinelerini de mağara içerisine sakladığı rivayet edilmektedir. Ayrıca, Bir aşk efsanesine de konu olduğu söylenen rivayetler arasındadır.

Not: 15 kasım 15 mayıs arası yarasaların üreme dönemi olduğu için sulu mağara kısmı kapalıdır.

        Dupnisa Mağarası Giriş Ücreti 2023 Yılı        

Giriş Ücreti… 25 TL

İndirimli…… 10 TL (Fiyatlar 2023 yılı Kasım Ayına Aittir.)

Müze Kart Geçerlidir.

Eğer Müze kartınız varsa bir yıl içinde 2 kez,

Plus Müzekart (Müzekart+) sahibiyseniz sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

             Dupnisa Mağarası Ziyaret Tarihleri               

Mayıs 15 ile Kasım 15 Tarihleri arası ziyaret edebilirsiniz.

Not: 15 Kasım 15 Mayıs arası yarasaların üreme dönemi olduğu için sulu mağara kısmı kapalıdır.

Tel: 0288 214 31 77 – 0288 214 14 77

            Dupnisa Mağarası’na Nasıl Gidilir?              

Kırklareli ilinin Demirköy ilçesinin Sarpdere Köyü sınırları içerisinde, köyün 5 – 6 km güneybatısında bulunmaktadır. Kırklareli il Merkezi’ne 60 km, Demirköy İlçesi’ne 26 km, Sarpdere Köyü’ne ise 6 km uzaklıktadır. Mağaraya gelmek isteyenler, Demirköy ilçe merkezinden kalkan Sarpdere köyü minibüslerine binerek yakın bir noktaya ulaşabilirler.

Adres: Sarpdere Köyü İç Yolu  Sarpdere Köyü – Demirköy -Kırklareli

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.