Anasayfa / Bilecik / Dursun Fakih Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Dursun Fakih Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere  Dursun Fakih Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir? – Bilcik Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Dursun Fakih Türbesi Hakkında;

Dursun Fakih Türbesi, Bilecik ilinin Söğüt ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Söğüt ilçesine bağlı Küre Köyünde bulunur. Söğüt ilçe merkezine 11 km mesafededir. Bilecik şehir merkezine ise yaklaşık 22 km mesafede bulunmaktadır.

Dursun Fakih Karaman Türkmenlerindendir. Şeyh Edebali tarafından Söğüt ‘e davet edilerek gelmiştir ve Edebali’nin kızı ile evlenmiş ve Osman Bey’le bacanak olmuştur. Dursun Fakih Osman Bey’in adeta dini temsilci olmuştur. İlk Osmanlı kadısı olmuştur. Mesnevi’si ve Gazarat-ı Resulullah (S.A.V.) adlı eserleri vardır. Eserlerini hep Türkçe yazmıştır. Tefsir, fıkıh, hadis eğitimi almış olan Dursun Fakih Osmanlı Devleti’nin kurulmasına büyük katkı göstermiştir. Dursun Fakih 1327 yıllında burada vefat etmiştir.

Dursun Fakih Türbesi Nerede?

Dursun Fakih Türbesi, Bilecik ilinin Söğüt ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Söğüt ilçesine bağlı Küre Köyünde bulunur. Söğüt ilçe merkezine 11 km mesafededir. Bilecik şehir merkezine ise yaklaşık 22 km mesafede bulunmaktadır.

OKUMALISIN  Hagios Georgios (Aya Yorgi) Kilisesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Dursun Fakih Türbesi Nasıl Gidilir?

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.  Toplu taşıma ile gelmek isteyenler Söğüt ilçe merkezinden Metristepe Köyüne giden dolmuşlarla ulaşım sağlayabilirler.

Hususi araç ile Bilecik merkezden gelmek isteyenler Bilecik Söğüt Yolu üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Tavşan Burnu Tabiat Parkı – Kamp Alanı Nerede – Nasıl Gidilir – AYDIN

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Tavşan Burnu Tabiat Parkı ve Kamp Alanı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir