Eber Gölü Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Afyonkarahisar

Eber Gölü Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Afyonkarahisar

Sevgili Gezginler bu yazımızda Eber Gölü Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Kamp & Piknik Alanları – Yürüyüş Rotaları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Göl, Afyonkarahisar ilinin Bolvadin ilçe sınırları içinde yer almaktadır. Göl Bolvadin ilçe merkezine yaklaşık 13 km uzaklıktadır. Afyonkarahisar merkeze yaklaşık 66 km uzaklıktadır.

Türkiye’nin 12’nci büyük gölüdür. En derin yeri 21 metredir. Yüzölçümü 150 kilometrekare olup, deniz seviyesinden yüksekliği 967 metredir

Eber Gölü’nün etrafı dağlarla çevrili bir konumu vardır.  Güneyinde Sultan Dağları, kuzeybatısında Topraktepe ve kuzeyinde ise Emir Dağları bulunmaktadır. Çöküntü sonucunda meydana gelmiştir. Denizden yüksekliği 995 metredir.

Eber Gölü, daha çok Akarçay ve Sultan dağlarından gelen kaynak suları ile beslenmektedir. 150 kilometrekare alana sahip olan göl yaz aylarında küçülmektedir. 1.derece sit alanı olan Eber gölü Şubat 2017 tarihinde yapılan çalışma ile göl etrafında toplanan çöpler bertaraf edilmiş ve tesis edilen atık su arıtma ünitesi ile eber gölüne akan atık su temizlenerek gölün su seviyesine katkı sağlanmıştır. Yapılan Kuş Gözlem Kulesi ile Seyir Terası oluşturulmuştur.

Gölün suları 2016 yılına kadar balıkçılık için elverişli iken günümüzde bu imkan kalmamıştır. Gölü besleyen kaynakların önüne setler ve barajlar yapılması sonucu göl adeta kuruma noktasına gelmiştir. Burası aynı zamanda göçmen kuşlarının uğrak noktası konumundadır.

Burada Dil kuyruk, Küçük Sakarca kazı, Bayağı Aylak, Kılıçgaga Giller, Alaca balıkçıl, Pasbaş Patka, Küçük Karabatak, Dalmaçya pelikanı, Balıkçı Giller, Büyük Cılıbıt, Gülen Sumru, Erguvani Balıkçıl, Bayağı Balaban gibi kuşlar bulunmaktadır.

                           Eber Gölü Nerede?                                

Eber Gölü Afyon ilinin Bolvadin ilçe sınırları içinde yer almaktadır. Göl Bolvadin ilçe merkezine yaklaşık 13 km uzaklıktadır. Afyonkarahisar merkeze yaklaşık 66 km uzaklıktadır.

                   Eber Gölü’ne  Nasıl Gidilir?                         

Eber Gölü’ne hususi aracınız ile veya turlar vasıtasıyla ulaşım sağlayabilirsiniz. Göle gelmek için Bolvadin ilçesine ulaşmak gerekmektedir. Ardından Bolvadin ilçesinden 8 kilometre güney doğuya doğru giderek göle varabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments