Edirne Eski Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Ne Zaman Yapıldı

Edirne Eski Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Ne Zaman Yapıldı

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Edirne Eski Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Cami’nin Tarihi – Mimarisi ve Ne Zaman Yapıldı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                     Edirne Eski Cami Nerede?                          

Eski Cami, Edirne ilinin merkezinde yer alan cami, Geçmişten Günümüze zamanımıza ulaşmış ilk orijinal abidevi yapı olarak da bilinir. Bu aynı zamanda Devletin büyümesinin de simgesidir. Caminin yan kapısı üzerindeki kitabeye göre Cami’nin Mimarı, Konyalı Hacı Alâaddin, kalfası ise Ömer ibn-i İbrahim’dir.

             Edirne Eski Cami Hakkında Bilgiler               

Eski Cami, Osmanlılardan günümüze ulaşmış en eski anıtsal yapıdır. 15. yüzyılda yapılmış cüsseli camilerin en önemlisi olarak bilinmektedir. 1403 Yılında Sultan I.Süleyman tarafından yapımına başlanmış olup cami, Çelebi Sultan Mehmet zamanında 1414 yılında bitirilmiştir.

Cami, Fetret devrinde Anadolu’yu derleyip toparlaması nedeniyle bilim adamları ve ünlü tarihçiler tarafından kabul gören görüş, ikinci kurucu olarak kabul edilen Çelebi Mehmet tarafından tamamlatıldığı için Eski Cami devletin büyümesinin bir simgesi olarak görülmektedir. Ayrıca, Caminin Kapısı üzerindeki yazıtta Çelebi Sultan Mehmet’in adı bulunmaktadır.

Eski Camide birçok tarihi olaylar yaşanmıştır. Bunlardan bazıları, Osmanlı Padişahlarından III. Mustafa ve II. Ahmet bu camide kılıç kuşanmışlardır. Kılıç kuşanma geleneğini simgesel de olsa yaşatmak için günümüzde dahi İmamlar Cuma Hutbelerine kılıç ile çıkmaktadır.

Eski Caminin bir başka önemli olayı Hacı Bayram Veli,  II. Murat döneminde Edirne ilini ziyaret etmiş ve Eski Camide vaaz vermiştir. Hacı Bayram Veli’nin anısına duyulan saygı nedeniyle Vaaz Kürsüsü imamlarca kullanılmamaktadır. Kâbe’den getirildiği rivayet edilen ve mihrabın sağında bulunan Kâbe Taşı, özel bir ziyaret noktası özelliğini taşımaktadır. Bir rivayete göre,  Kâbe taşının önünde iki rekât namaz kılanın duası kabul olurr şeklinde bir inanç bulunuyor.

Eski Cami’nin mimarisinden bahsedecek olursak, Yapıyı örten dokuz kubbe, geniş ve sakin kemerler üzerine oturduğu görülüyor ve Cami her biri dört kalın ayak tarafından taşınmaktadır. Küçük ve az sayıda penceresi bulunmaktadır. Camiinin, Biri tek, öbürü çift şerefeli iki minaresi bulunuyor. Sol taraftaki tek şerefeli özgün bir  minaredir. Sağ tarafındaki iki şerefeli minare ise Sultan 2. Murat tarafından yaptırıldığı belirtiliyor.

               Edirne Eski Cami’ne Nasıl Gidilir?             

Edirne il merkezinde bulunması sebebiyle kolayca bulunmaktadır. Edirne il merkezine geldiğinizde, Edirne Orduevi, Edirne Sosyal bilimler lisesinin hemen yanındadır.

Otobüsle gelecek olanlar, Anadolu öğretmenler Lisesi durağında inerek gidebilirler.

Edirne-Tekirdağ arası 143 km uzaklıkta olup ortalama 1 saat 45 dakika sürmektedir.

Edirne-İstanbul Arası 237 km uzaklıkta olup ortalama 2 saat 45 dakika sürmektedir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.