Edirnekapı Şehitliği Nerede – Nasıl Gidilir – Eyüp Sultan – İstanbul

Edirnekapı Şehitliği Nerede – Nasıl Gidilir – Eyüp Sultan – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Edirnekapı Şehitliği Nerede – Nasıl Gidilir – Şehitlik  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Şehitlik, İstanbul ilinin Eyüp Sultan ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Eyüp Sultan ilçesine bağlı Topçular Mahallesi Türk-Ermeni Mezarlığı Yolu üzerinde bulunmaktadır.

İstanbul’un fethinden itibaren şehirde yerleşen Müslümanların defnedilmesiyle oluşmaya başlayan Edirnekapı Mezarlığı’nın bazı kısımlarında bugün II. Bayezid devri (1481-1512) mezar taşlarının mevcudiyeti dikkat çekmektedir. Kanuni Sultan Süleyman dönemine (1520-1566) ait burada başta İbn Kemal olmak üzere birçok şeyhülislâm, vezir ve paşanın mezar veya türbesi yer alıyordu. Medfun bulunan önemli kişilerin isim ve ölüm tarihleri mezarlığın tarihçesi açısından önemlidir.

Mezarlığın eski kabirlerden oluşan bölümü “Mısır Tarlası” adını taşıyan kısımdır. Bu bölüm tamamen eski mezarlardan oluşmaktadır ve zamanın tahribatına uğramıştır. Bu alanda yeni mezar bulunmamaktadır. Şahideler 19. yüzyıl ve önceki yüzyıllara aittir. Mezarlığın Necatibey Mezarlığı adı verilen bölümü de eski mezarları içerisinde barındırmaktadır.

Balkan Savaşı ile I. Dünya Savaşı ve özellikle Çanakkale Savaşları’nda yaralanarak tedavi olmak için İstanbul hastahanelerine getirilen ve burada şehitlik mertebesine erişen Müslüman askerlerin çoğunlukta bulunduğu bir mezarlıktır. Edirnekapı Şehitliği Osmanlı devrinde de Cumhuriyet devrinde de askeriye ‘ye bağlı bir kuruluş olarak yaşamıştır. Günümüzde ise, şehitlikle 1926 yılında kurulan Türkiye Şehitlikleri İmar Vakfı ilgilenmektedir.

                      Edirnekapı Şehitliği Nerede?                     

Şehitlik, İstanbul ilinin Eyüp Sultan ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Eyüp Sultan ilçesine bağlı Topçular Mahallesi Türk-Ermeni Mezarlığı Yolu üzerinde bulunmaktadır.

                 Edirnekapı Şehitliğine Nasıl Gidilir?             

Buraya toplu taşıma veya hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Otobüs ile gelmek isteyen kişiler,

336E, 34, 34AS, 36V, 39, 39D, 94Y otobüslerine binerek bölgeye ulaşabilirler.

Ayrıca buraya gelmek isteyenler Metro M1A, M1B hattına binerek gelebilirler.

Ayrıca MARMARAY ve Tramvay: T4 ile ulaşım sağlamak mümkündür.

YOL TARİFİ / GOOGLE HARİTALAR

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.