Efes Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri?

Efes Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Efes Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri?hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Efes Antik Kenti Hakkında;

Efes Antik Kenti, İzmir ilinin Selçuk ilçesinde bulunmaktadır. Cilalı taş devrinden bugüne kadar ulaşmış Efes antik kenti sadece Türkiye de değil tüm dünyada eşi benzeri olmayan tarihi miraslar arasında yer almaktadır. Antik kentin kuruluşunun M.Ö. 6000 lere dayandığı bilinmektedir. Attikalı bir kralın oğlu olan Androklos tarafından kurulmuştur. MÖ 560’lı yıllarda Lidya Kralı Kroisos şehri fethetmiş. Sonrasında Perslerin ele geçirdiği Efes, MÖ 334 yılında Büyük İskender’in hâkimiyeti altına girmiştir. MÖ 133 yılında Bergama (Pergamon) Kralı III. Attalos öldüğünde, krallığı Roma halkına bırakmış. Böylece Efes kenti, Asya Eyaleti’nin bir parçası halini almıştır. Roma zamanında başkentlik yapmış ve dünyanın 7 harikasından birisi olan Artemis tapınağını içerisinde barındırmaktadır. MS 2. yüzyılda en görkemli dönemini yaşayan Efes kenti, Roma İmparatoru Augustus zamanında mermerden oluşan birçok anıtsal yapı inşaa edilmiştir.

Efes Antik Kenti ilk dönemlerinde Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan en önemli köprü ve liman kenti, tarihin ticaret merkezi, hatta dini olarak Hıristiyanlık’ın Hac merkezi olarak görülmektedir. Aziz Paul’un ve Aziz John ile Bakire Meryem’in bu bölgede bulunması ve Azizlerin İncil’e katkılarının buradan olması kentin önemini artıran temel etkenler olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Efes Antik Kentinde Gezilecek Yerler

Büyük Tiyatro (Hellenistik Tiyatro)

Hellenistik Tiyatro, Dünya’nın en büyük Açıkhava tiyatrosu olarak bilinmektedir. Arkeolojik kazılar sonucunda tamamen gün yüzüne çıkarılmış olan bu antik eser İmparator Trajan tarafından M.S. 117 yılında tamamlanmıştır. 3 katlı sahne binası ve cavea alanındaki üç kademeli, 25 bin kişilik oturma alanı ile dünyanın en büyük izleyici kapasitesine sahip tiyatrodur. Helenistik döneme ait olan tiyatro, 41,65 metre uzunluğundaki ve 10,77 metre eninde sahne binasına sahiptir. Bu tiyatro altyapısı olarak dağ yamacının kullanıldığı tarihi yapıda gladyatör dövüşleri, toplantılar ve tiyatro gösterilerine ev sahipliği yapmıştır.

OKUMALISIN  Hisaralan Kaplıcaları Nerede - Nasıl Gidilir?

 

Celcus Kütüphanesi (Celsus Kitaplığı)

Celsus Kitaplığı MS 135 yılında, Asya Konsülü Julius Aguila tarafından, babası Celsus Polemans adına yapılmıştır. Agulia, Celcus Kitaplığı’nın son halini göremeden hayatını kaybetmiştir.  Kuretler Caddesi ile Mermer Caddesi’nin kesiştiği alanda bulunmaktadır. Yaşanan bir Goth saldırısı neticesinde alev alan kütüphanenin orta kısmı kitaplarla birlikte tamamen yanmıştır. Celsus Kitaplığı, parşömen üzerine yazılmış el yazmalı 14 bin kitaba sahipmiş ve bu kitaplar rulolar halinde, üç katlı olan yapının üst katlarında saklanıyormuş.

Yamaç Evler (Zenginlerin Mekanı)

Yamaç Evler, Bülbül Dağı’nın yamacında bulunmaktadır. Efes kentinin ileri gelenleri ve zenginlerinin yaşadıkları evler olarak bilinmektedir.  Yamaç evler başka bir isimle Teras Evler olarak bilinmektedir. Evler hamam sistemi gibi ısıtılırken tabanlarında mozaik duvarlarında ise renkli mermerler kullanılmış. Kazılar sonucu bu evlerden çıkan değerli eşyalar Selçuk-Efes Müzesi’nde sergilenmektedir.(Yamaç Evlere Giriş için ekstra ücret ödeniyor)

Domitian Tapınağı

Efes Antik Kenti’nde yer alan en büyük yapılardan olduğu tahmin edilmektedir. İmparator Domitianus adına yapılmıştır. Hıristiyanlığın zaferiyle taşları sökülmüştür. Bu tapınaktan günümüze Domitianus heykelinin baş ve kol kısımları ulaşmıştır.

 

Kuretler Caddesi

Hamamlar ve tuvaletlerin bulunduğu, bir nevi halkın kaynaşma alanı olarak bilinmektedir.

Liman Caddesi (Arcadiane)

Efes Kenti, eski dönemlerde bir liman kentiydi. Sonrasında biriken alüvyonların etkisiyle denize kıyısı kalmamıştır ve iç bölgelerde yer almaktadır. Liman Caddesi tiyatro ve çevresini limana bağlayan en önemli cadde olarak karşımıza çıkmaktadır. Kentin en uzun ve geniş caddesi olan Liman Caddesi’nde, sütunlar ve kentin ileri gelenlerinin heykelleri sergileniyordu. Günümüzde bu caddenin büyük bir kısmına erişim izni verilmemektedir.

 

Mermer Caddesi

Mermer Caddesi Antik Efes Tiyatrosu ve Celsus Kitaplığı arasında bulunmaktadır. Caddeden kitaplığa doğru ilerlerken, sağ tarafta koruma altına alınan bir ayak izi kalıbı vardır. Bu ayak izi, Celsus Kitaplığı’nın karşısında bulunan ve aşk evi olarak adlandırılan mekâna yönlendirmek amacıyla bırakıldığı düşünülmektedir.

OKUMALISIN  Avusturalya Ankara Büyükelçiliği Nerede – Nasıl Gidilir?

Agora

Dönemin ticari pazar yeri ve toplanma alanıdır. Agora antik limanın yanında, kare biçiminde ve çok hareketli bir yer olduğu bilinmektedir.

 

Efes Antik Kenti Giriş Ücreti

Bilet Türü            Ücret

  • Efes Örenyeri:   100 TL
  • Yamaç Evleri :    45 TL
  • Efes Müzesi:        25 TL

Müze Kart’ı olanlar antik kenti ücretsiz olarak gezebilirler ancak yine Yamaç Evleri için ücret ödemek durumundalar.

Efes Antik Kenti Ziyaret Saatleri

Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00 saatleri arası,

Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

Efes Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir?

Efes Antik Kenti, İzmir merkeze yaklaşık bir saat, Selçuk’a ise 5 dakikalık mesafede bulunmaktadır. Efes Antik Kentine hususi aracınızla veya şehir içi otobüsleri ile ulaşabilmeniz mümkündür.

Efes Antik Kentine hususi aracınız ile gitmeniz daha rahat olacaktır. Öncelikle İzmir-Aydın Otobanı yolunu takip ederek Selçuk ilçesine ulaşıyorsunuz. Ardından Kuşadası istikametinde devam ettikten 5 dk sonrasında Efes tabelaları karşınıza çıkacak.

Selçuk ve Kuşadası yönüne gerçekleştirilen otobüs seferleri ile bu tarihi yere gelmek oldukça kolaydır. Otobüs ile öncelikle İzmir otogarına ulaşıyorsunuz. İzmir Otogar’dan Selçuk’a hareket eden otobüsleri kullanarak Selçuk’a ulaşıyorsunuz. Otobüs bilet fiyatları ise 15 TL’dir. Daha sonra buradan sürekli Efes’e giden minibüslerle kısa sürede ulaşım sağlıyorsunuz.

Antik kente En Yakın Duraklar

  • Hasan Hüseyinler Durağı 109 m.
  •  Köprü Durağı 505 m.
  • Düzlük Durağı 771 m.
  • Kahveler Durağı 805 m.
  • Çiçek Durağı 881 m.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.