Eğirdir Yeşilada Nerede-Nasıl Gidilir?

Eğirdir Yeşilada Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Eğirdir Yeşilada Nerede ve Nasıl Gidilir? Isparta Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

Eğirdir-Yeşilada Nerede;

Isparta ilinin Eğirdir ilçe merkezine 1,5 km. uzaklıkta Kale mahallesi olarak bilinen yerdedir. Yeşilada, 9 hektar alan üzerinde taş temelli ahşap evleri, dar sokakları ve küçük balıkçı barınağı ve muhteşem göl manzarasıyla görülmeye değerdir.

Eğirdir Yeşilada Hakkında;

Yeşilada ve çevresi Eğridir ilçesinin en çok turist çeken en güzel turizm yeridir. 1970’li yıllarda yapılan yol ile ana karaya bağlanmıştır. Yol Yapay dolgu işlemiyle doldurulmuştur. Yeşilada’ya akşam saatlerinde geldiğinizde Işıkların göle yansıması güzel bir manzara oluşturmaktadır. Amatör ve Profesyonel Fotoğrafçılar için güzel pozlar yakalanacak bir yerdir. Yeşilada doğal güzelliğinin yanı sıra aynı zamanda tarihi zenginlikleri de içinde barındırmaktadır. Aya Stefanos Kilisesi ve Şeyh Muslihiddin Türbesi bunlardandır.

Aya Stefanos Kilisesi;

Kilise, Yeşilada içinde bulunmaktadır. 19.yüzyılın ikinci yarısında yapılmıştır. Yan duvarlar, moloz taş ile örülü, iç yüzü harç sıvalıdır. çok eski yıllarda Rum asıllı Hristiyan Hacı adaylarının Kudüs’e gitmeden önce Ayastefanos Kilisesini ziyaret ettikleri ve burada ayinler düzenledikleri söylenmektedir. Kilise Göller Bölgesi Araştırma Projesi dahilinde yenileme kapsamına alınmış, daha sonra çatı kaplaması yenilenerek, dış duvarları yapılmış, iç ahşap kısımlar yenilenmiştir.

Şeyh Muslihiddin Türbesi;

Yeşilada içinde olan türbe, ahşap bir mezar ve mescitten ibarettir. Mescit kısmına ahşap bir merdivenle çıkılmaktadır. Çatı alaturka kiremitle yapılmıştır. Yeşil Ada, birçok pansiyon ve restoranın iç içe olduğu Eğirdir ilçesinin turistik merkezidir. Bu güzel adada yürüyüş yapmak, sessiz sakin bir ortamda kafa dinlemek, ruhunuzu dinlendirmek ve doğa ile iç içe olmak istiyorsanız en kısa zamanda buraya gitmelisiniz. Küçük pansiyonlarında kalabilir, Balık restoranında gölde tutulan balıkların tadına bakabilirsiniz. Eğirdir gölünü gezdiren teknelere binerek, göl etrafında tur atabilirsiniz.

OKUMALISIN  Girdev Gölü ve Yaylası Nerede – Nasıl Gidilir?

Eğirdir-Yeşilada Nasıl Gidilir;

Yeşilada Eğirdir ilçesini 1,5 km uzaklıktadır. İlçe merkezine geldiğinizde rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
Isparta-Eğirdir arası 45 km uzaklıktadır.

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.