Ekinözü (Cela) İçmeleri Nerede – Nasıl Gidilir – K.MARAŞ

Ekinözü (Cela) İçmeleri Nerede – Nasıl Gidilir – K.MARAŞ

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Ekinözü (Cela) İçmeleri Nerede – Nasıl Gidilir – Kahramanmaraş Kaplıcaları ve İçmeler Hakkında bilgiler vereceğiz.

İçmeler, Kahramanmaraş ilinin Ekinözü ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Ekinözü bağlı İçmeler mevkiinde bulunmaktadır. Ekinözü ilçe merkezine yaklaşık olarak 2 km mesafededir. Kahramanmaraş kent merkezine 160 km mesafede yer almaktadır.
Cela İçmeleri birbirine yakın 3 kaynaktan meydana gelmektedir. Bu sular 13 °C civarında sıcaklığa sahiptirler. 3000-4000 mg/lt arasında değişen yüksek mineralizasyon oranına sahiptirler. Bu kaynaklar kimyasal sınıflandırmaya göre; bikarbonatlı (HC0 3 ), kalsiyumlu (Ca+2) ve magnezyumlu (Mg+2) sular grubuna girmektedir. Fiziksel sınıflandırma göre ise hipotermal ve hipotonik sular grubunda yer alırlar.

Ekinözü ilçe merkezine en yakın olan kaynak 2 km uzaklıkta bulunan Yukarı İçmedir. İlçe merkezine Orta İçme 2,5 km, Aşağı İçme ise 4 km uzaklıkta yer almaktadır. İnsan sağlığı üzerinde olumlu etkileri bulunan kapasite ve kaynak nitelikleri bakımından ülkemizin 10 büyük içmesinden biridir.

İçmelerin suları birçok hastalığı tedavi etmekte kullanılmaktadır. Bu sular böbrek, idrar yolları, safra kesesi, mide, bağırsak, cilt, basur, nefes darlığı, iç guatr, şeker, sinir hastalıkları, karaciğer ve damar sertliği rahatsızlıklarında tedavi edici özelliğe sahiptir. Ekinözü İçmelerinin suyu içme kürü, banyo kürü ve çamur kürü yapılmak koşuluyla dertlere deva olmaktadır.

Ekinözü (Cela) İçmeleri Konaklama

Bu bölgede her bütçeye hitap eden çok sayıda otel ve pansiyon bölgede bulunmaktadır. Çocuklar için oluşturulmuş küçük lunapark, çay bahçeleri, oyun salonları gibi ekstra hizmetler de yer almaktadır. Yöre halkı ve yakın ilçelerden şifa arayanlar genelde günübirlik tur şeklinde hizmet almaktadır.

Ekinözü (Cela) İçmeleri Nerede?

Kahramanmaraş ilinin Ekinözü ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Ekinözü bağlı İçmeler mevkiinde bulunmaktadır. Ekinözü ilçe merkezine yaklaşık olarak 2 km mesafededir. Kahramanmaraş kent merkezine 160 km mesafede yer almaktadır.

Ekinözü (Cela) İçmeleri Nasıl Gidilir?

Buraya hususi araç ya da toplu taşıma ile rahat şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler Kahramanmaraş merkezden Ekinözü ilçe minibüslerine binerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Buradan da ister yürüyerek ister dolmuşlarla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Hususi araç ile gelmek isteyenler ise Kahramanmaraş merkezden Kayseri Kahramanmaraş Yolu/D825 ve Göksun-Elbistan Yolu üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler. Ekinözü’ne vardığınızda bütün tabelalar içmelere ayarlıdır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.