Emir Saltuk Kümbeti Nerede – Nasıl Gidilir – Üç Kümbetler-Erzurum

Emir Saltuk Kümbeti Nerede – Nasıl Gidilir – Üç Kümbetler-Erzurum

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Emir Saltuk Kümbeti Nerede – Nasıl Gidilir – Ne Zaman ve Kim Tarafından Yapıldığı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Erzurum ilinin Yakutiye sınırları içerisinde yer almaktadır. Yakutiye ilçesinde Sultanmelik Mahallesinde bulunur. Yakutiye ilçe merkezine yaklaşık olarak 28 km mesafededir.

Emir Saltuk Kümbeti Ne Zaman yapılmıştır?

12.yy da Saltuklu Hükümdarı Emir Saltuk tarafından inşa edilmiştir. Halk arasında Emin Saltuk Kümbeti olarak bilinen bu yapı Doğu Anadolu bölgemizde bulunan en önemli Kültürel ve doğal zenginliklerden biridir. Anadolu’da bulunan anıt mezarların en güzel örnekleri arasında yer almaktadır.

Emir Saltuk Kümbeti, Bölgede çıkan kesme taştan yapılmıştır. Sekizgen gövdeli, yüksek kasnaklı ve üzeri kubbe ile konik karışımı basık bir külahla benzer bir yapısı vardır. İki renkli kesme taştan yapılan kümbetin üçgen alınlıklarında, kasnak nişlerinde boğa, yılan, yarasa, kartal gibi hayvan motifleri bulunur.

Emir Saltuk Kümbetinin her cephesinde birer pencere bulunur. Kümbetin, kuzeyinde bulunan giriş kapısının saçaklarında çiçek ve hayvan figürleri dikkat çekmektedir.

                 Emir Saltuk Kümbeti Nerede?                    

Kümbet, Erzurum ilinin Yakutiye sınırları içerisinde yer almaktadır. Yakutiye ilçesinde Sultanmelik Mahallesinde bulunur. Yakutiye ilçe merkezine yaklaşık olarak 28 km mesafededir.

             Emir Saltuk Kümbeti’ne Nasıl Gidilir?         

Buraya toplu taşıma ya da hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.  Öncelikle kent merkezine, daha sonra ise Cumhuriyet Cad üzerinden ilerleyerek sırasıyla Ali Ravi Cad. ardından Yeni Kapı Cad. son olarak 1.Hurşitbey Cad. yönüne döndükten sonra kısa bir süre içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Toplu taşıma ile gelmek isteyenler ise kaleye otobüs ile rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirler. Merkeze çok yakın olduğu için yürüyerek rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Erzurum ilinin Bazı İllere Olan Uzaklığı;

  • Erzurum-Erzincan Arası 188km,
  • Erzurum-Artvin arası 236 km,
  • Erzurum- Rize Arası 377 km,
  • Erzurum-Ankara Arası 876 km,
  • Erzurum-İstanbul Arası 1224 km uzaklıktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.