Emir Sultan Cami ve Külliyesi Nerede – Nasıl Gidilir – BURSA

Emir Sultan Cami ve Külliyesi Nerede – Nasıl Gidilir – BURSA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Emir Sultan Cami ve Külliyesi Nerede – Nasıl Gidilir – Ne Zaman Yapıldı – Kim Yaptığı ve Caminin Mimarisi  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Cami, Bursa ilinin Yıldırım ilçesinde Uludağ eteklerindeki bir tepenin üzerinde bulunmaktadır. 15. yy başında, Yıldırım Bayezıt’ın kızı ve Emir Sultan’ın eşi Hundi Hatun tarafından, Emir Sultan’ın vefatı üzerine yaptırılmıştır.

Cami, Külliye ve Hamamı ile Osmanlıya Başkentlik yapmış Bursa’nın en önemli eserleri arasında gösterilmektedir.

Emir Sultan Camisinden kısaca bahsedecek olursak, Cami, 15.20 x 15.20 metre boyutlarında duvarları kesme taş ve tuğla ile örülüdür. Cami’nin kuzeydoğu ve kuzeybatı köşesinde yine kesme taştan iki minaresi bulunmaktadır. Emir Sultan Caminin tek kubbesi sekizgen kasnak üzerine oturtularak yapılmıştır. Cami Mihrabı, 17. yy İznik çinileriyle bezendiği söylenmekte olup, günümüze kadar birçok tadilat görerek mermerden yapılı iki Korent başlıklı sütunlara yer verilmiştir.

Cami avlusuna, iki sütun arasından geçilerek ulaşılır. Birbirlerine ahşap kemerlerle bağlanan onaltı adet mermer ayağın taşıdığı revakla çevrelenen avlunun ortasında şadırvan, güneyinde Cami, kuzeyinde Türbe ve ahşap odalar bulunmaktadır.

Emir Sultan Külliyesi bir padişah külliyesi değildir. Ama “Sultan Külliyesi” olarak anılan önemli bir dini ziyaret alanı olarak bilinir. Emir Sultan, Üç Osmanlı sultanı döneminde yaşamış ve sufilikte velilik rütbesini kazanmıştır. Emir Sultan Hazretleri, Peygamber soyundan geldiği için “Emir” gönülleri fethettiği için “Sultan” unvanı almıştır.

Cami ve çevresinde Emir Sultan Külliyesi, Emir Sultan Hamamı, Emir Sultan Parkı ve Emir Sultan mezarlığı ve Hediyelik eşya satan dükkânlarıyla gezilip görülmesi gereken bir alandır.

                  Emir Sultan Cami’ne Nasıl Gidilir?                  

Emir Sultan Cami ve Türbesi, Bursa ilinin Yıldırım ilçesinde merkezi bir konumdadır. Yıldırım ilçesine gelen otobüs, Dolmuş, Minibüs ve Tramvaylar ile rahatlıkla gelebilirsiniz.

Bursa’nın Yıldırım İlçesi’nde yer alan Emir Sultan Cami ve Külliyesine giden bazı otobüs numaraları şunlardır, 1A, 6A, 6E, 25D, 36, 36A ve 99 no’lu otobüslerle sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.