Anasayfa / Cafe - Restaurant / Emirgan Korusu Nerede – Nasıl Gidilir – Lale Festivali – Kahvaltı – İstanbul

Emirgan Korusu Nerede – Nasıl Gidilir – Lale Festivali – Kahvaltı – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Emirgan Korusu Nerede – Nasıl Gidilir – Lale Festivali Ne Zaman Yapılır hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

          Emirgan Korusu Nerede?      

Emirgan Korusu, İstanbul ilinin Sarıyer ilçesi, İstanbul Boğazı kıyılarında, Emirgân-İstinye semtleri arasında yer almaktadır. İstanbul Boğazı kıyısında, 47,2 hektarlık bir alanda sırtlar ve yamaçlar üstünde bulunmaktadır. Emirgân Korusunun Çevresi yüksek duvarlarla çevrilidir. Her yıl 1-30 Nisan ayında düzenlenen Lale festivalinin en muhteşem halini görebileceğiniz Koru özellikle hafta sonu İstanbul’un yoğun trafiğinden kaçıp kendini doğanın kollarını bırakmak isteyenlerin tercih ettiği yeşillik ve ormanlık yerlerin başında gelmektedir.

Emirgan Korusu Hakkında Bilgiler

Osmanlı Hükümdarı IV. Murad’ın İranlı Emir Gün’e hediye olarak verdiği bu yeşillik bahçe, yıllar geçtikçe birçok kez el değiştirmiştir. En son 1940’ta belediye başkanı olan Lütfi Kırdar tarafından kamulaştırılması sağlanan Koru, Günümüzde insanların gezdiği piknik yaptığı bir yer olarak bilinmektedir. Emirgân Korusu denince akla ilk gelen şey Lale bahçeleri, Köşkleri ve Boğaz manzarası gelmektedir. 472.000 m2’lik bir araziye sahip olan Emirgân Korusunda iki su Göleti ile halka açık şekilde işletilen Pembe Köşk, Sarı Köşk ve Beyaz Köşk yer alır.

        Emirgan Korusu ve Laleler       

Özellikle Lale Festivali sayesinde şehrin dört bir yanından ziyaretçi akımına uğramaktadır. 1 – 30 Nisan arasında düzenlenen Emirgân Lale festivalinde yaklaşık 190 farklı türde 2,8 milyon lale sergilenmektedir. İstanbul Lale Festivali kapsamında, her gün yerli müzik gruplarına da rastlayabilirsiniz.

Emirgan Korusu’nda Neler Yapılır?

Emirgân Korusu, Temiz havası ve muhteşem Boğaz manzarası, piknik alanları, 3 tane köşk bulunmaktadır. Sarı Köşk, Pembe Köşk ve Beyaz Köşk’tür. Seyir Terasları Yürüyüş parkurlarıyla görülmeye değerdir. Emirgân Korusunda bulunan köşklerde kahvaltı yapabilmenin yanı sıra gibi evinizden getirdiğiniz piknik malzemeleri ile piknik yapabileceğiniz alanlar bulunuyor. Piknik alanlarının yanlarında çocuklar için düşünülmüş oyun parkları bulunmaktadır.

OKUMALISIN  Marangoz Bahçe Cafe Nerede - Nasıl Gidilir - Kahvaltı - Yuvacık Barajı?

Geniş bir alana yayılmış olan yerde, masalar, banklarda oturup, ağaçların gölgesinde keyifli vakit geçirebilirsiniz. Emirgân Korusunda 120’yi aşkın bitki ve ağaç türü bulunmaktadır. Koru’da fıstık çamı, kızılçam, Halep çamı, ağlayan çam, sahil çamı, Japon kadife çamı, Londra çamı, Avrupa, mavi ve konik ladinler ile mavi atlas, Lübnan ve Himalaya sedirleri, kayın, dişbudak, sabun ağacı, salkımsöğüt, Macar meşesinin yanı sıra Kolorado gümüşi köknarı, Çin mabet ağacı, kaymak ağacı, Kaliforniya su sediri, sahil sekoyası ve kâfur ağacı gibi ender türdeki bitkiler bulunmaktadır.

 

    Emirgan Korusu Kahvaltı Fiyatları 2021    

Emirgân Korusu özellikle hafta sonları köşklerde servis edilen kahvaltı sebebiyle erken saatte dolup taşan bir yerdir. Özellikle Boğaz manzarası tadına doyum olmayan anlar yaşatıyor. Bu güzel manzara eşliğinde kahvaltı kim yapmak istemezki. Kahvaltı denince Emirgân Korusu ve Sarı Köşk gelmektedir. Hafta içi serpme kahvaltı olarak sunulan hizmet, Hafta sonları açık büfe şeklinde sunulmaktadır. Kahvaltı için Sarı Köşk Saat 09.00 itibariyle kapılarını açmaktadır. Saat 14.00 olana kadar doyasıya kahvaltı yapabilirsiniz.

Serpme kahvaltı 2 kişi Fiyatı: 150 TL (2021 yılı itibari ile)

0-5 yaş ücretsiz,

   Emirgan Korusu Giriş Ücreti?   

Emirgân Korusuna yaya olarak gelen ziyaretçiler ücretsiz olarak giriş yapabiliyorlar.

 Araçla gelen ziyaretçilerden 14 TL(2021 yılı) otopark ücret alınmaktadır.

OKUMALISIN  Ordu Boztepe Teleferik Nerede - Nasıl Gidilir?

Emirgan Korusu Açılış – Kapanış Saatleri 

Emirgân Korusu sabah 07.00 ile akşam 23.00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir. Sarı Köşk, Pembe Köşk ve Beyaz Köşk’ün çalışma saatleri 09.00 ile 23.00 arasındadır.

Emirgan Korusuna Nasıl Gidilir?

İstanbul ilinde ve Sarıyer ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır. Beşiktaş istikametinden gelirken Sakıp Sabancı Müzesi’nin üstünde oldukça geniş bir alanı içerisine alan koruya ulaşım için birçok alternatif bulunmaktadır.

Otobüs ile Emirgan Korusuna gitmek için;

  • Mecidiye köy ’den Otobüsle Emirgan’a Gelmek için; 29Ş ile direk Emirgan’a gelebilirsiniz.
  • Kabataş’tan Otobüsle Emirgan’a Gelmek için; 25E, 40T ve 22RE no’lu hatlar Emirgan’a gelebilirsiniz.
  • İstinye, Bahçeköy, Sarıyer yönünden gelmek isteyenler;  25E, 42T, 40T numaralı otobüslerle gelebilirler.
  • Zincirlikuyu yönünden gelmek isteyenler; 40B numaralı otobüslerle Emirgân Korusuna Ulaşabilirler.
  • Taksim’den 40, 42T, 40T otobüslerinden birine binerek yaklaşık 12 dakika içinde Emirgân Korusu’na ulaşabilirsiniz.
  • İstinye İskele ’den 40 numaralı otobüse binerseniz 22 dakika içinde sizi Emirgan’a götürecektir.
  • Beşiktaş’tan Otobüsle Emirgan’a Gelmek için; Sahil yolundan Sarıyer yönüne giden otobüslerden İstinye’ye kadar gidecek olanların tamamı sizi koruya kadar götürecektir.

Özel Araç ile Emirgan Korusuna gitmek için;

Sahil yolu ile Beşiktaş yönünden Emirgan’a geldiklerinde Sakıp Sabancı Caddesinde soldan tabelaları Takip ederek Emirgân Korusu’na gelebilirler.

İstinye tarafından gelecekler ise, İstinye Bayırına girmeyip Tormak Burnu’nu geçtikten sonra düz devam ettiklerinde sağdaki tabelalarla Emirgan Korusu girişine ulaşabilirler. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ‘nün Avrupa yakasından Küçük armutlu Sapağı ‘nı kullanarak sahil yoluna ulaşmanız yeterlidir.

-Anadolu yakasından geleceklerin Kadıköy ya da Üsküdar’dan vapur ya da motorla Beşiktaş’a geçip

Buradan Sarıyer yönüne sahilden giden otobüslerden birine binmek en mantıklı yöntemdir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Üveys Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Aydın Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Üveys Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Cami’nin Tarihi ve Mimarisi hakkında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir