Engüzek Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti -Ziyaret Saati -Erzurum

Engüzek Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti -Ziyaret Saati -Erzurum

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Engüzek Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. 

                         Engüzek Kalesi Nerede?                       

Engüzek Kalesi, Erzurum İlinin Uzundere ilçe merkezine 3 km mesafede, Dikyar köyü sınırları içerisinde bulunur. Kale,1500 yıllık bir geçmişe dayanır. Engüzek Kalesi, Tortum çayının kıyısından yükselip, sarp bir kayalık üzerinde yer almaktadır. Kalenin yapım tarihiyle ilgili kesin bir bilgi bilinmiyor. Orta Çağ’da bölgede hüküm süren Türk beyleri tarafından yaptırıldığı söylenmektedir.

              Engüzek Kalesi Hakkında Bilgiler               

Engüzek Kalesi, Tarihi dokusu zengin bir eser olmasının yanında; doğa sporları meraklılarında tercih ettiği bir yerdir. Özellikle kaya tırmanışının yanı sıra eşsiz manzarasını yüksek bir noktadan izleyebilirsiniz.

Muhteşem bir kayalık üzerinde inşa edilen kalenin planı düzgün değildir. Küçük moloz taşlardan inşa edilen duvarlar büyük ölçüde sağlam olmakla birlikte dendanlar zamanla yok olmuştur. Kayalığın bazı bölümlerinde, yüksek kuleler savunmayı kuvvetlendirmek için asıl kaleden aşağı doğru inecek şekilde tasarlanmıştır. Kaleye bakıldığında bir yerleşimi çevirmekten çok, askeri amaçlar için kullanılmış bir vaziyettedir. Edinilen bilgilere göre, Kale bir ayan ailesi tarafından da kullanıldığı tahmin edilmektedir.

OKUMALISIN  Palandöken Kayak Merkezi Fiyatları 2021?

Engüzek Kalesine bakıldığında İç kalenin bir kısmı halen ayaktadır. Tapınak, gözetleme kulesi, fırın, hamam ve çok yüksek burçları ve dolambaçlı sokakları ile de dikkat çekmektedir.

Önünden akan Tortum Çayı’na bağlanan bu kalenin en esrarengiz yönü ise Tortum çayına inen gizli su yollarının bulunmasıdır.

              Engüzek Kalesine Nasıl Gidilir?                   

Erzurum İlinin Uzundere ilçe merkezine 3 km  mesafede, Dikyar köyü sınırları içerisinde bulunur. İlçe merkezinden belirli saatlerde köye araçlar kalkmaktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.