Erdek Zeytinli Ada Nerede – Nasıl Gidilir?

Erdek Zeytinli Ada Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Erdek Zeytinli Ada Nerede – Nasıl Gidilir? – Balıkesir Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

Erdek Zeytinli Ada

Balıkesir ilinin Erdek ilçesine 200 ileride Yalı Mahallesi sınırları içerisinde yer alan, 8 dönümlük bir alanı kapsamaktadır. Yaklaşık 170 metre uzunluk, 50 metre genişliğe sahip bulunan adaya, üzerinde yer alan iki zeytin ağacı nedeniyle “Zeytin Adası” veya “Zeytinliada” denilmiştir.

Erdek Zeytinli Ada Hakkında;

Zengin ada, Rum egemenliği dönemindeki ismi, “Kera Pangia”ydı. Zeytinli Ada’da, daha sonraki Bizans döneminden kalma çok önemli tarihi ve arkeolojik yapıtlar bulunuyor. Bu yapıtların en önemlileri şunlardır: Ada Kilisesi, mermer kapı, ayazma, yer altı kilise, batı sarnıcı, patrik hamamı, mermer hamam, mezarlar, kuzey doğu sarnıcı, monogram, orta mağaradır.

Osmanlı döneminin ünlü gezgini Evliya Çelebi, “Seyahatname” adlı kitabında, Zeytinli Ada’dan şu şekilde söz ediyor: “Bu Erdek’in karşı garbinde, bir mil bait derya içere taam sofrası kadar bir yerde kaynar bir ılıca suyu vardır ki, adem içine girmeye tahammül edemeyip, deryaya karıştığı yerde güsul ederler. İki turlu hasai kudret suyu birleşince gusül edenler, hayati cavidanı bulurcasına memnun ve sıhhatli vücut olurlar.” Demiştir.  Evliya Çelebi’nin sözünü ettiği şifalı suların, sodyum, kalsiyum, siyum, magnezyum katyonları, klorür ve sülfat anyonları olduğu, her derde deva sular olarak bilinmektedir.

OKUMALISIN  Germencik Gümüş Kaplıcası Nerede - Nasıl Gidilir?      

Erdek Zeytinli Ada’ya Nasıl Gidilir;

Balıkesir arası 120 km’dir. Balıkesir arası mesafe süre olarak yaklaşık 2 saat sürecektir.

Avşa ve Marmara adalarına giden feribotlar Zeytinliadasının yanından geçmektedir.

Adayı daha yakından görmek isterseniz, adaya doğru uzanan dalgakıranın ucuna kadar gidip adaya 30 m mesafeden de bakabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.