Anasayfa / GEZİLECEK YERLER / Ermenek Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir?
????????????????????????????????????

Ermenek Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Ermenek Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir? – Karaman Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Ermenek Kalesi Hakkında;

Ermenek Kalesi, Karaman ilinin Ermenek ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Karaman’ın Ermenek ilçesine bağlı Sandıklı Mahallesi içerisinde yer alır. Ermenek ilçesine hâkim bir tepede bulunur. Karaman merkeze yaklaşık olarak 155 km mesafede bulunur. Ermenek Kalesi ne zaman yapıldığını belirten bir bilgi olmamasına rağmen bazı kaynaklarda fakat bazı kaynaklara göre Karamanoğulları Beyliği’nin ilk kalesi olduğu ifade edilmiştir.

Ermenek Kalesi hâkim bir tepede kaya üzerinde inşa edilmiştir. Kaleye ulaşmak için 72 basamaklı merdiven çıkılmaktadır. Bu kale zindan ve sığınak olarak kullanılmıştır.

Ünlü seyyah Evliya çelebi Seyahatnamesinde bu kale ile ilgili övgü dolu sözlerle bahsetmiştir.” ‘Göklere ser çekmiş kırmızı bir dağın ortasında Tanrı kudreti ile yapılmış bir kaledir. Ben karada ve denizde 32 yılda 18 padişahlık yer gezdim böyle bir kale görmedim. Mutlaka gezilmeli görülmelidir. Bu kale Tanrının kudret eliyle yapılmıştır. Hendeği ve kuleleri yoktur, zaten bunlara ihtiyaç da yoktur. Kale eşsizdir. Yalnız şarka bakan küçük bir kapısı vardır. Bu kapıya dahi 140 kademe ağaç merdivenle çıkılır, bir yanı ağaç korkuluktur. Kalenin içinde 40-50 kadar kargir ev vardır. İçinde bir can vardır. Kayalardan ab-ı hayat gibi bir su çıkar, aşağıya akar. Velhasıl övmekle insanın aciz kalacağı emsalsiz bir kaledir. Kalenin dizdarı ve 18 neferi vardır. “ifadeleri ile kaleye duyduğu hayranlığı dile getirmiştir.

OKUMALISIN  Gebze’nin En İyi 10 Kahvaltı Mekanı – Gebze Kahvaltı Mekanları - Kocaeli

Ermenek Kalesi Nerede?

Ermenek Kalesi Karaman ilinin Ermenek ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Karaman’ın Ermenek ilçesine bağlı Sandıklı Mahallesi içerisinde yer alır. Ermenek ilçesine hâkim bir tepede bulunur. Karaman merkeze yaklaşık olarak 155 km mesafede bulunur.

Ermenek Kalesi Nasıl Gidilir?

Buraya hususi araç ya da toplu taşıma araçları ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile Ermenek Kalesi’ne ulaşmak için ilk önce Ermenek ilçesine ulaşmanız gerekir. İlçeye gitmek için şehir merkezinde kalkan dolmuşlarla buraya ulaşmak mümkündür.

Hususi araç ile Karaman merkezden gelmek isteyenler Mersin Karaman Yolu/D715 ve D-340 üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir – Kahvaltı – Piknik – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir –  Kahvaltı – Piknik & Mangal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir