Ermeniler Tarafından Katledilen Şehit Türkler Anıt ve Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Ermeniler Tarafından Katledilen Şehit Türkler Anıt ve Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Ermeniler Tarafından Katledilen Şehit Türkler Anıt ve Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir? hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Ermeniler Tarafından Katledilen Şehit Türkler Anıt ve Müzesi

Şehit Türkler Anıtı ve Müzesi Iğdır ilinin merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Merkeze bağlı 14 Kasım Mahallesi’nde bulunur. Iğdır’ın doğu girişindedir.

Şehit Türkler Anıtı 1915-1920 yıllında Ermeniler saldırıları sonucunda katledilen şehitleri sembolize etmek amacıyla inşa edilmiştir. Ayrıca ilgili belgeleri bünyesinde barındırmaktadır. Kapladığı alan 14.000 m² dir.  Anıtın yüksekliği yaklaşık 43,5 metredir. Bu sebeple Türkiye’nin en yüksek anıtı olarak bilinmektedir. Bu anıt, 350 m² kapalı Müze 2 havuz ve 36 m yüksekliğinde 5 adet kılıçtan oluşmaktadır. Anıtın çevresi yeşil alan ve park olarak düzenlenmiştir.

Şehit Türkler Müzesi 1 Ağustos 1997 tarihinde inşa edilmeye başlanmıştır. Yaklaşık 2 yıl süren inşaat aşamasının ardından 5 Ekim 1999 yıllında hizmete açılmıştır.  Müze bünyesinde 570 adet kitap, 260 adet resim, 1973-1985 yılları arasında Ermeni terör örgütü ASALA tarafından katledilen diplomatların fotoğrafları sergilenmektedir. Son olarak 2005 yıllında restore edilmiştir.

OKUMALISIN  Hz. Yuşa Camisi Nerede - Nasıl Gidilir?

Ermeniler Tarafından Katledilen Şehit Türkler Anıt ve Müzesi Ziyaret Saatleri

Şehit Türkler Anıtı ve Müzesi haftanın her günü hizmet vermektedir. Anıtın ziyaretinde herhangi bir saat kısıtlaması yoktur fakat müze haftanın her günü 08:00-17:30 saatlerinde ziyarete açık durumdadır. Müze girişi için ücret talep edilmemektedir.

Ermeniler Tarafından Katledilen Şehit Türkler Anıt ve Müzesi Nerede?

Şehit Türkler Anıtı ve Müzesi Iğdır ilinin merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Merkeze bağlı 14 Kasım Mahallesi’nde bulunur. Iğdır’ın doğu girişindedir.

Ermeniler Tarafından Katledilen Şehit Türkler Anıt ve Müzesi Nasıl Gidilir?

Şehit Türkler Anıtı ve Müzesi’ne Iğdır merkezde olması sebebiyle ulaşım çok rahattır. Buraya toplu taşıma ya da hususi aracınız ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi aracıyla merkezden gelmek isteyenler Nihat Polat Cad. ve İlham Aliyev Bulvarı üzerinden veya D080 üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler merkezden Melekli tarafına sefer düzenleyen minibüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.