Ertuğrul Bey Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Osmangazi – BURSA

Ertuğrul Bey Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Osmangazi – BURSA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Ertuğrul Bey Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Caamş Ne Zaman Yapıldı ve Kim Tarafından Yapıldı – Cami’nin Tarihi – Mimarisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Cami, Bursa ilinin Osmangazi ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Osmangazi ilçesine bağlı Nalbantoğlu Mahallesi içerisinde Cumhuriyet caddesi üzerindedir. Merkezde yürüme mesafesindedir. Sipahiler Çarşısı yakınında bulunmaktadır.

Bu cami Yıldırım Bayezid döneminde (salt 1389-1402), oğlu Ertuğrul Bey adına yaptırılmıştır. Ertuğrul Bey Aydın sancakbeyi iken 1398 yılında vefat etmiş ve naaşı Bursa’ya getirilerek bu caminin haziresine defnedilmiştir.

Tarih içinde birçok defa yanarak onarılan ve değişikliğe uğrayan cami 1855 depreminden de az hasarlı olarak kurtulmuştur. Beden duvarları moloz taş ve tuğla dizileriyle örülmüş, kareye yakın dikdörtgen planlı caminin ana ibadet mekânı 9.97 x 10.40 metre, kuzey cephesinde bulunan kapalı tipteki son cemaat yeri ise 5.00 x 10.00 metre boyutlarındadır. Kuzey cephesinde ahşap sütunlar, ortada dar, iki yanda geniş üste doğru sivrilen kemerlerle birbirine bağlıdır.

Kiremitle örtülü ahşap çatılı ana ibadet mekânı altta ve üstte toplam on sekiz pencere ile aydınlatılmaktadır. Kaidesi iki sıra tuğla ve moloz taş, gövdesi külaha kadar sıvalı minaresi batı duvarına bitişiktir.

Eski Yeni Han, Karacabey Çarşısı, Kazasker Hamamı, altı dükkân ve sekiz odanın bu caminin vakfı olduğu bilinmektedir. Cami haziresinde Ertuğrul Bey’in mezarı bulunmaktadır. Yapı 1550, 1860, 1892, 1954 yıllarında onarım görmüştür ayrıca caminin haziresinde yer alan Ertuğrul Bey’in kabrinin mermer sandukası ve mezar taşları da yenilenmiştir 2014 yılında UNESCO Dünya Mirası olarak ilan edilen alan içerisinde yer almaktadır.

                    Ertuğrul Bey Cami Nerede?                       

Cami, Bursa ilinin Osmangazi ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Osmangazi ilçesine bağlı Nalbantoğlu Mahallesi içerisinde Cumhuriyet caddesi üzerindedir. Merkezde yürüme mesafesindedir. Sipahiler Çarşısı yakınında bulunmaktadır.

                  Ertuğrul Bey Cami’ne Nasıl Gidilir?            

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi araç ile merkeze gelenler yürüme mesafesinde hamama ulaşım sağlayabilirler.

Toplu taşıma ile gelmek isteyenler; 14/L, 17/D, 23,38, 6/F-1, B/39, B/41-C numaralı otobüsler ile 1 ve 2 numaralı Metro hattı ile ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.