Erzurum Üç Kümbetler Nerede – Nasıl Gidilir – Emir Saltuk

Erzurum Üç Kümbetler Nerede – Nasıl Gidilir – Emir Saltuk

Sevgili Gezginler bu yazımızda Erzurum Üç Kümbetler Nerede – Nasıl Gidilir – Kümbet’lerin Mimari Özellikleri  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                          Üç Kümbetler Nerede?                            

Erzurum ilinin Yakutiye ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır. Tarihi yapı, 12.yy da Saltuklu Hükümdarı Emir Saltuk tarafından inşa edilmiştir. Halk arasında emin Saltuk Kümbeti olarak bilinen bu yapı Doğu Anadolu bölgemizde bulunan en önemli Kültürel ve doğal zenginliklerden biridir. Kümbetler, Anadolu’da bulunan Anıt Mezarların en güzel örnekleri arasında yer almaktadır

                     Üç Kümbetler Hakkında Bilgiler               

Anadolu Selçuklu dönemi izlerini taşıyan bu mezar yapısı, Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerindendir Üç Kümbetler olarak bilinen mezarların En Büyüğünün Saltuklu Hükümdarı Emir Saltuk’a ait olduğu bilinmektedir.

Peki diğer iki kümbet nedir diye soracak olursanız, kare şeklindeki bu küçük yapıların ne olduğu konusunda ise farklı görüşler bulunmaktadır. Bunların, bir kümbet veya mescit olduğu tahmin edilmektedir. Muazzam bir mimariye sahip olan Kümbetler, bölgenin ve Erzurum şehrin önemli tarihi yapılarından biridir.

Emir Saltuk Kümbeti, Bölgede çıkan kesme taştan yapılmıştır. Sekizgen gövdeli, yüksek kasnaklı ve üzeri kubbe ile konik karışımı basık bir külahla benzer bir yapısı vardır. İki renkli kesme taştan yapılan kümbetin üçgen alınlıklarında, kasnak nişlerinde boğa, yılan, yarasa, kartal gibi hayvan motifleri bulunur. Emir Saltuk Kümbetinin her cephesinde birer pencere bulunur. Kümbetin, kuzeyinde bulunan giriş kapısının saçaklarında çiçek ve hayvan figürleri dikkat çekmektedir.

İkinci Kümbet: Emir Saltuk’un kümbetinin güneydoğu tarafında bulunan diğer yapı, on iki cepheli, yörede bulunan gri renkli taşlardan inşa edilmiştir. Kare bir yapısı bulunur. Üstte bir küçük, altta ise bezemeli üç büyük penceresi ile dikkat çekmektedir.

Üçüncü Kümbet: Bu Kümbette yine yöresel taşlardan yapılmıştır. İkinci Kümbet gibi burasıda on iki cephelidir. Girişi kuzeye bakan bu yerde dört pencere bulunur. Kümbetin üzerini örten konik külahın kasnağında Emir Saltuk Kümbeti’ne benzeyen süslemeler dikkat çekmektedir.

Doğu Anadolu Bölgemize geldiğinizde Bölgenin kültürel ve doğal zenginlikleri bakımından en önemli şehirlerinden biri olan Erzurum iline gelirseniz bu muhteşem yapıları görmeden ayrılmayınız

                         Üç Kümbetlere Nasıl Gidilir?                 

Kümbetler, Erzurum ilinin Yakutiye ilçesinde Sultanmelik Mahallesinde bulunur. Gerek kendi aracınızla gerekse Toplu taşıma araçlarıyla rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Şahsi aracınız ile ulaşım sağlamak için, Erzincan – Erzurum karayolu üzerinden Palandöken Caddesi yoluna girdiğinizde yol sizi Yakutiye ilçesine götürecektir. Yakutiye ilçe tabelasının takip ederseniz yol sizi üç kümbetlere kolayca götürecektir.

Toplu taşıma araçları ile gelecekseniz, Erzurum il merkezinde bulunan ilçe otogarından veya il merkezinden Yakutiye Minibüslerine binerek Yakutiye ilçesine gidebilirsiniz.

Yakutiye-Erzurum Arası 13 km uzaklıkta olup ortalama 15 dakika sürmektedir.

Erzurum ilinin Bazı İllere Olan Uzaklığı;

  • Erzurum-Erzincan Arası 188km,
  • Erzurum-Artvin arası 236 km,
  • Erzurum- Rize Arası 377 km,
  • Erzurum-Ankara Arası 876 km,
  • Erzurum-İstanbul Arası 1224 km uzaklıktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.