Anasayfa / Cami - Türbe - Kilise / Esenlik Cami Nerede – Nasıl Gidilir?

Esenlik Cami Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere  Esenlik Cami Nerede – Nasıl Gidilir? – Muş Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Esenlik Cami Hakkında;

Esenlik Cami, Muş ilinin Bulanık ilçesine bağlı Esenlik Köyündedir. Şeyh Abdülmelik tarafından 1194 yılında yaptırılan bu cami, Selçuklu dönemine ait eserler arasında bulunmaktadır. Caminin taç kapısı üzerinde bulunan kitabesine göre, 725/1325 yılında Artuklular tarafından yapıldığı yazmaktadır. Geçmişten günümüze kadar olan zaman içerisinde birçok restore edilen yapı son hali Vakıflar Genel müdürlüğü tarafından 1985 yılında yapılan yenileme çalışmaları sonucunda almıştır.

Esenlik caminin mimarisi hakkında bilgiler verecek olursak, Ahlat taşı kullanılarak yapılan cami, Tek kubbeli, iki kapılıdır. Cami içerisinde toplam 4 adet pencere bulunmaktadır. Dıştan bakıldığında dikdörtgen plan üzerine yapıldığı görülmektedir. Cami mihraba paralel iki sahanlıdır ve üzeri dört kubbeyle örtülüdür. Caminin Kıble duvarının ortasındaki mihrap yarım daire olarak yuvarlak kemerli yapılmıştır.

Esenlik Cami Nerede;

Muş ilinin Bulanık ilçesine bağlı Esenlik Köyündedir.

Esenlik Cami’ne Nasıl Gidilir;

Muş ilinin Bulanık ilçesine bağlı Esenlik Köyünde bulunan bu camiye gelmek için şahsi aracınızla veya bulanık ilçesinde Esenlik köyüne giden araçlara binerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Esenlik Köyü, Bulanık ilçesine 28 km, Muş il merkezine ise 88 km uzaklıkta bulunmaktadır.

OKUMALISIN  Tillo Nerede - Nasıl Gidilir?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Arhavi Ortacalar Çifte Köprü Nerede – Nasıl Gidilir – Artvin

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Arhavi Ortacalar Çifte Köprü Nerede – Nasıl Gidilir – Artvin Gezilecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir