Eski Datça Nerede – Nasıl Gidilir?

Eski Datça Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Eski Datça Nerede – Nasıl Gidilir? – Muğla Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

Eski Datça

Eski Datça Muğla ilinin Datça ilçesi sınırları içinde yer almaktadır. Datça ilçe merkezine yaklaşık 3 km uzaklıkta bulunmaktadır. Datça ilçesine bağlı bir mahalle olarak karşımıza çıkmaktadır. Burada yaklaşık 580 kişi yaşamaktadır.

Eski Datça’nın popüler olmasında Can Yücel’in ömrünün son yılarını bu köyde geçirmesi etkili olmuştur. Bu köyde Can Yücel Evi, kahvesi ve sokağı bulunmaktadır. Türk şiiri için oldukça büyük bir öneme sahip Can Yücel’in yaşadığı ve önemli eserleri yazdığı ev olarak bilinen Can Yücel evi Eski Datça da yer alıyor. Ünlü şairin 1986 Yılında taşındığı adres olan ev şimdilerde müze olarak hizmet veriyor. Evin büyük bir bölümü kütüphane olarak kullanılıyor. Ayrıca evde yer alan anı defterine hislerinizi aktarabilirsiniz. Özellikle Can Yücel Kahvesine kesinlikle uğramalısınız ve burada bir şeyler yiyip içmelisiniz. Bunun dışında Yerel tarihçi ve yazar Nihat Akkaraca da 1931 yıllında burada dünyaya gelmiştir.

OKUMALISIN  Osmanlı Köyü: Cumalıkızık Nerede-Nasıl Gidilir?

Eski Datça hem tarihi hem de doğal güzellikleriyle ön plana çıkmaktadır. Genellikle evler tek katlı ya da iki katlı bir mimariye sahiptir. Arnavut kaldırımlardan oluşan dar sokaklar ve balkonlarından sarkan Begonviller oldukça güzel bir manzara meydana getirmiştir. Özellikle bu sokaklarda fotoğraf çekmenizi tavsiye ederim. Ortaya kartpostallık fotoğraflar çıkıyor.

Burada çoğu noktada süs eşyalarının satıldığı dükkânlara ve tezgâhlar mevcuttur. Datça’nın meşhur çimdik oyasını yapan kadınlara rastlayarak canlı canlı yapımını izleyebilirsiniz. Buradan sevdiklerinize hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Çoğu el yapımı olan bu eşyalar köy sakinleri tarafından satılmaktadır.

Eski Datça Nerede, Nasıl Gidilir?

Eski Datça Muğla ilinin Datça ilçesi sınırları içinde yer almaktadır. Datça ilçe merkezine yaklaşık 3 km uzaklıkta bulunmaktadır. Datça ilçesine bağlı bir mahalle olarak karşımıza çıkmaktadır.

Buraya ulaşmak için ilk başta Datça ilçesine ulaşmanız gerekir. Datça’ya karayolu, denizyolu ve hava yolu ile ulaşım sağlanmaktadır. İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir’den direkt otobüs seferleri yapılıyor. Datça ilçesine geldikten sonra burada kalkan minibüslerle Eski Datça’ya çok rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz

OKUMALISIN  İzmir Mavi Tren Bileti Nasıl Alınır?

Kara Yolu

Datça’ya karayoluyla Marmaris üzerinden gidebilirsiniz. Ayrıca Marmaris-Datça arası 70 km. Marmaris’ten düzenli dolmuş ve otobüs seferleri bulunmaktadır.

Hava Yolu

Dalaman Havalimanı ile Datça arası ise toplam 178 km. Dalaman havaalanından 1 Haziran – 15 Ekim tarihleri arasında tarifesiz seferler ile karşılıklı 4-6 kez yolcu transferi yapılmaktadır.

Deniz Yolu

Datça – Bodrum arasında yaz aylarında, düşük sezonda her gün sabah ve akşamüstü olmak üzere günde karşılıklı iki feribot seferleri yapılmaktadır.  Yaz aylarında ise her gün karşılıklı 4 feribot seferi yapılmaktadır. Deniz yolculuğu yaklaşık 1,5 saat sürüyor.

Feribot yolculuğu yaklaşık iki saat sürer. Feribot yolcuları için Datça ile Körmen Limanı arasında servis otobüsü vardır.  Feribotlara yolcular dışında bisiklet, motosiklet, otomobil ve karavan da alınıyor. Ancak, aracınız varsa önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

Datça’nın Bazı Yerlere Uzaklıkları

  • Datça Marmaris’e 70 km,
  •  Muğla’ya 125 km,
  • İzmir’e 330 km,
  • Ankara’ya 708 km,
  • İstanbul’a 882 km
  • Antalya’ya ise 394 km

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.