Eski Hükümet Konağı (Tarihi Konak) Nerede-Nasıl Gidilir?

Eski Hükümet Konağı (Tarihi Konak) Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Eski Hükümet Konağı (Tarihi Konak) Nerede – Nasıl Gidilir? – Kütahya Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Eski Hükümet Konağı (Tarihi Hükümet Konağı) Hakkında;

Eski Hükümet Konağı (Tarihi Hükümet Konağı) Kütahya ilinin merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Merkeze bağlı olan Servi Mah. Sınırları içerisindedir. Merkeze 200 m mesafededir. Konak,  Kütahya Mutasarrıfı Giritli Ahmet Fuat Paşa zamanında yaptırılmıştır. Yapım tarihi (1323 Rumi) 1907 dir. Konak daha önce bu alanda bulunan Germiyanoğulları Beyliği Sarayı’nın yerine inşa edilmiştir. Hükümet Konağı uzun bir müddet boş kaldıktan sonra 26.04.1986 tarihinde restore edilerek Adalet Sarayı olarak kullanılmaya başlamıştır. Son restorasyonu 1999 yılında yapılmıştır.

Binanın Dış cephesi 1907 yılında Kütahya çinileriyle bezenmiş eşsiz bir görüntüye sahiptir. Son dönem Osmanlı mimarisinin örneklerindendir. Binanın içinde duvarları çini ile süslenmiş bir mescidi vardır. Bunun dışında Avlunun binaya giriş kısmının ortasında Atatürk heykeli ve doğudaki çıkış merdiveni yanında da Giritli Ahmed Fuad Paşa’nın büstü göze çarpmaktadır.

Hükümet Konağı’nın talik hatla yazılmış yedi beyitlik kitabesinde şu ifadeler yer almaktadır:

OKUMALISIN  Konya'da Bayanlara Özel Yüzme Havuzları - Detaylı

Bani- i bünyan şevket hami-i din-i mübin Hazret-i Abdülhamid Han Emir-el mü minin Kâinat oldukça arayiş nümün-i intizam Taht-ı ali baht-ı Osmanide olsun Kambin Sayesinde sü besü fushat seray-ı mülkünün Her yeri olmaktadır. Mağbut-ı Firdevs berin İnitaf-ı nür-ı feyzinden o şah-ı akdesin Bu bina-yı nev dahi kesb etti bir şekl-i behin Kulları Ahmed Fuad Paşa bu tarz-ı dil, keşin Hüsn-i tanziminde gösterdi nice sa’y-i güzin Celb-i da’vat-ı Şehinşah-ı Cihandır. Maksadı Mazhar-ı tevfik eder elbette Rabb-ül alemin Hame-i zerrin ile nazım eyledim tarihini Barek – Allah dilferib oldu bu dar-ı dil, nişin 1323 H. 1907 M. yazmaktadır.

Eski Hükümet Konağı (Tarihi Hükümet Konağı) Nerede?

Eski Hükümet Konağı (Tarihi Hükümet Konağı) Kütahya ilinin merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Merkeze bağlı olan Servi Mah. Sınırları içerisindedir. Merkeze 200 m mesafededir.

Eski Hükümet Konağı (Tarihi Hükümet Konağı) Nasıl Gidilir?

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Merkeze çok yakın olması sebebiyle ulaşım çok kolaydır. Hususi araç ile gelenler merkezde park edip yürüyerek ulaşabilir.

OKUMALISIN  Kalehan Ecdat Parkı Nerede - Nasıl Gidilir?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.