Eskişehir Atlıhan El Sanatları Çarşısı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Eskişehir Atlıhan El Sanatları Çarşısı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Eskişehir Atlıhan El Sanatları Çarşısı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                           Atlıhan El Sanatları Çarşısı                    

Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Eskişehir’in merkezinde yer almaktadır. Eskişehir’in en eski yerleşim yeri olan Odunpazarı’nda yer alan Atlıhan El Sanatları Çarşısı, şehrin en fazla ziyaret edilen bölgesindedir. Atlı Han 1850’li yıllarda Eskişehir’in büyük toprak sahiplerinden Takattin Bey tarafından çevre köy, kasaba ve şehirlerden gelen pazarcıların, seyyahların ve köylülerin hem kendilerinin hem de hayvanlarının konaklamaları amacıyla yapılmıştır.

İçinde çay ocağı bulunmasından dolayı bölge halkının da toplandığı, dönemin bütün sosyal, siyasal ve ekonomik gündeminin oluştuğu bir mekân olarak bilinmektedir. Zaman içinde han, Tavafçı Hanı, Odunpazarı Hanı gibi farklı isimlerle adlandırılmıştır.

19.Yüzyılın sonlarına kadar hanın ortasındaki kuyu varlığını korumuştu. Hatta bir rivayete göre Yunanlılar, Kurtuluş Savaşı’nda aldıkları ağır yenilgiden sonra bu bölgeden kaçarken altınlarını bu kuyunun içine attıkları söylenmektedir. 20.yüzyılın özellikle ikinci yarısından sonra han eski işlevini yitirerek metruk ve harabe bir hal aldı. Birçok bölümü yıkıldı ve çıkan yangınlarda yok olmuştur. Han, Odunpazarı Evleri Yaşatma Projesi kapsamında 2006 yılında, orjinal mimarisi göz önünde bulundurularak Atlı Han adıyla Odunpazarı Belediyesi tarafından yeniden inşa edilmiştir.

Atlıhan El Sanatları lüle taşının yeniden tüm dünyada etkin tanıtımı ve pazarlanması, ayrıca geleneksel sanatlarımıza emek ve hayat veren lüle taşı ustalarımızın himaye ve teşvik edilmesi için 2006 yılında Odunpazarı Belediyesi tarafından hizmete açılmıştır.

 

Handa 25 adet atölye yer almaktadır. Han 675 metrekarelik bir alana sahiptir. İki kattan oluşan han günümüzde el sanatları çarşısı olarak hizmet veriyor. Başta Eskişehir’in simgelerinden lületaşı madeni ile yapılan çeşitli aksesuarlar olmak üzere şehre özgü yöresel birçok hediyelik eşyayı bu handa rahatlıkla bulabilirsiniz.

Atlıhan El Sanatları Çarşısı’nın karşısında Kurşunlu Camii ve Külliyesi yer almaktadır. Rahatlıkla gezip buradaki tarihi güzelliklerin de tadına varabilirsiniz.

            Atlıhan El Sanatları Çarşısı’na Nasıl Gidilir?     

Toplu taşıma araçları, özel aracınız veya taksi ile ulaşabilirsiniz.

Hususi aracınızla gelmek için öncelikle Eskişehir şehir merkezine gelmeniz gerekiyor. Oradan tabelaları izleyerek rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Kurşunlu Camii ve Külliyesi‘nin olduğu alanda belediyeye ait bir park bulunuyor. Aracınızı buraya park edebilirsiniz.

Toplu taşıma aracı ile gelmek isteyenler Otogar’dan tramvay’a binip en yakın Atatürk Lisesi tramvay durağında inip 5 dk bir yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Otobüsler bu bölgenin önünden geçmektedir.

Şehrin en eski yerleşim alanı olan bu bölgede günümüzde birçok önemli tarihi ve turistik yapı bulunuyor.

            Eskişehir’de Gezilecek Yerler arasında;         

Eskişehir Atlıhan El Sanatları

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.