Anasayfa / Doğal Güzellikler / Eskişehir Gezi Rehberi – Eskişehir Gezilecek Yerler Listesi

Eskişehir Gezi Rehberi – Eskişehir Gezilecek Yerler Listesi

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Eskişehir Gezi Rehberi – Eskişehir Gezilecek Yerler Listesi – Eskişehir Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

Eskişehir Gezi Rehberi – Eskişehir Gezilecek Yerler Listesi

1- Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi

Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi Eskişehir ilinin Odunpazarı ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Adalar bölgesi ise kent merkezinde bulunur.  Porsuk Çayı Sakarya Nehrinin bir koludur. Yaklaşık 450 km uzunluğa sahiptir. Nehir önceki dönemlerde aşırı derecede kirli olup hatta etrafına koku yayacak kadar ilgisizdi. Yakın zaman önce Eskişehir Belediyesi olaya el atıp nehri temizlemiş, Porsuk çayını turizme kazandırmıştır. İlçe merkezini ikiye bölen Porsuk Çayının kent merkezinde kalan bölümlerine adalar ismi verilmiştir.

Bu bölge öğrencilerin sıkça uğradığı Eskişehir’in hareketli bölgelerinden biridir. Etrafında bulunan birçok cafe, restoran ve eğlence mekânları bu bölgenin çok hareketli bir yer olmasını sağlamıştır. Esbot olarak isimlendirilen botlar ile Adalar Bölgesi’nden Kentpark’ta bulunan Kentpark Plajı’na kadar gidebiliyorsunuz. Esbot hem turistik hem de ulaşım amaçlı hizmet vermektedir. Porsuk Çayı boyunca birkaç adet durağın yer aldığı bot turlarına Porsuk ile Doktorlar Caddesi birleşimi olan noktadan da binebilirsiniz.

Bot seferleri 13:00-20:00 arasında (Yaz ayları) faaliyet göstermekte ve 10:00-13:00 arası ise özel tur yapılmaktadır. Turlar en az 15 kişi ile hareket eder. Dönüş ayrıca ücretlendirilir. Gidiş süresi 30 dakikadır. 6 yaş ve üzeri çocuklar ücrete tabidir. Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi Nerede-Nasıl Gidilir?

2- Kentpark Eskişehir (Yapay Plaj)

Kentpark Türkiye’nin ilk yapay plajına sahip olduğu için Eskişehir’in en güzel ve popüler parkları arasında yer almaktadır. Bu alanda gerçek deniz kumu kullanılarak plaj yapılmıştır. Yapay denizin içi de mermer ile döşenmiştir. Porsuk Çayı‘nın kenarında bulunmaktadır. Kent Park, Yeni Otogar ile Gökmeydan Mahallesi arasındaki yaklaşık 300 bin metrekarelik alanda yer almaktadır. Eskişehir Şehirlerarası Otobüs terminalinin karşısında yer almaktadır.

Toplam 300.000 m2 lik alana sahip sahip olan parkta yapay plaj dışında, açık yüzme havuzları (biri çocuklara olmak üzere iki de açık yüzme havuzu), restoran ve kafeler, hediyelik eşya satışı yapılan büfeler, at binme alanları, çocuklar için oyun grupları ve büyük bir yapay gölet vardır. Kentpark Eskişehir (Yapay Plaj) Nerede – Nasıl Gidilir?

3- Cam Sanatları Müzesi

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi Eskişehir’in merkezinde yer almaktadır. Eskişehir’in en eski yerleşim yeri olan Odunpazarı’nda yer alır. Eskişehir ili Odunpazarı ilçesi Merkez sınırları içerisinde yer alan Çağdaş Cam Sanatları Müzesi 1 Aralık 2007 yılında Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulmuştur. Türkiye’nin ilk cam müzesi olarak geçen müze, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Anadolu Üniversitesi, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Cam Dostları Grubu‘nun ortak çalışmasıyla meydana gelmiştir. Şehrin güzel sanatlar fakültesinden zaman içerisinde toplanmış 12 yabancı ve 75 Türk sanatçının eserleri yine bu müzenin koleksiyonuna dâhildir ve burada sergilenmektedir. Özellikle Polonyalı, Japon, Alman ve bazı Leton sanatçıların hediyeleri bu müzede sergileniyor. Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Eskişehir Odunpazarı Evleri bölgesinde kurulmuş ilgi çekici bir cam müzesidir. 2007 yılında hizmete açılan müze üç tarihi evin restore edilmesiyle oluşan bina içinde yer almaktadır.

Müzede toplamda 3 adet galeri bulunuyor. Bu galerilerin 2 tanesinde rutin olarak müzenin devamlı koleksiyonları sergileniyor. Bunun dışında 3. galeride ise ülkemizin genç sanatçılarının geçici olarak kullandıkları eserleri sergileniyor. Her yıl genç sanatçılar yaptıkları cam eserleri bu bölümde ziyaretçilere sunmaktadır.

Müze bulunduğu yer itibariyle tarihi yerlere yakın konumdadır. Odunpazarı Evleri, Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Eskişehir Balmumu Müzesi, Alaeddin Camii, Cumhuriyet Tarihi Müzesi müzeye yürüme mesafesindedir. Eskişehir Çağdaş Cam Sanatları Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

4- Eskişehir Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Eskişehir’in merkezinde yer almaktadır. Eskişehir’in en eski yerleşim yeri olan Odunpazarı’nda yer alan Atlıhan El Sanatları Çarşısı, şehrin en fazla ziyaret edilen bölgesindedir. Atlı Han 1850’li yıllarda Eskişehir’in büyük toprak sahiplerinden Takattin Bey tarafından çevre köy, kasaba ve şehirlerden gelen pazarcıların, seyyahların ve köylülerin hem kendilerinin hem de hayvanlarının konaklamaları amacıyla yapılmıştır.  İçinde çay ocağı bulunmasından dolayı bölge halkının da toplandığı, dönemin bütün sosyal, siyasal ve ekonomik gündeminin oluştuğu bir mekân olarak bilinmektedir. Zaman içinde han, Tavafçı Hanı, Odunpazarı Hanı gibi farklı isimlerle adlandırılmıştır.

OKUMALISIN  Eskişehir Şelale Park Nerede - Nasıl Gidilir?

19.Yüzyılın sonlarına kadar hanın ortasındaki kuyu varlığını korumuştu. Hatta bir rivayete göre Yunanlılar, Kurtuluş Savaşı’nda aldıkları ağır yenilgiden sonra bu bölgeden kaçarken altınlarını bu kuyunun içine attıkları söylenmektedir. 20.yüzyılın özellikle ikinci yarısından sonra han eski işlevini yitirerek metruk ve harabe bir hal aldı. Birçok bölümü yıkıldı ve çıkan yangınlarda yok olmuştur. Han, Odunpazarı Evleri Yaşatma Projesi kapsamında 2006 yılında, orjinal mimarisi göz önünde bulundurularak Atlı Han adıyla Odunpazarı Belediyesi tarafından yeniden inşa edilmiştir. Eskişehir Atlıhan El Sanatları Çarşısı Nerede-Nasıl Gidilir?

5- Eskişehir Lületaşı Müzesi

 Lületaşı Müzesi Eskişehir’in merkezinde yer almaktadır. Eskişehir’in en eski yerleşim yeri olan Odunpazarı’nda yer alan müze şehrin önemli gezi noktalarından Kurşunlu Camii ve Külliyesi içerisinde yer alıyor. Eskişehir’in çok ufak ama önemli müzelerinden olan Lületaşı Müzesi, dünyanın ilk ve tek lületaşı konseptine sahip müzesidir. Lületaşı dünya üzerinde çıkarıldığı tek bölge olması nedeniyle, Eskişehir’in simgesi haline gelmiş bir madendir. Lületaşı “Eskişehir Taşı” olarak da bilinmektedir. Lüle taşı, Eskişehir civarında yaklaşık 5000 yıldır biliniyor ve kullanılıyor.

Eskişehir Valiliği tarafından 1998 yılından buyana yapılan uluslararası Lületaşı Festivalleri, Lületaşı El Sanatları yarışmaları ve sergilerinde yer alan eserler, İl özel idaresi tarafından satın alınıp lületaşı müzesinin oluşumunda ilk adım atılmıştır. Lületaşı müzesinde altmış civarında sanatçı tarafından yapılmış 400 üzeri eser bulunmaktadır. Lületaşı Müzesi 2008 yılında Odunpazarı Belediyesi tarafından Kurşunlu Külliyesin içerisinde hizmete açılmıştır. Eskişehir Lületaşı Müzesi Nerede-Nasıl Gidilir?

6- Eskişehir Şelale Park

Şelale Park Eskişehir’in Odunpazarı Semti’nde yer almaktadır. Çankaya Mahallesi’nde şehre hâkim bir noktada bulunmaktadır. Eskişehir ayaklarınızın altında, buradan şehir merkezini seyretmek paha biçilemez bir duygu. Şelale Park içerisinde bulunan 1400 m2 lik yapay şelale bu parka ismini vermiştir. Eskişehir Şelale Parkı, Eskişehir’in en göz alıcı ve en büyük parklarından bir tanesidir. 38.000 metre kare alana sahip Türkiye’nin de en geniş ve en güzel parkları arasında yer almaktadır. Şelale Park, Odunpazarı Belediyesi tarafından 2009 yılında  hizmete sunulmuştur.

Şelale Park içerisinde yapay şelale dışında parkta yel değirmeni, Don Kişot ve Sanço Panço Heykelleri, çocuk oyun grupları, mini amfi tiyatro, yürüme yolları, seyir terası, kafe ve restoran bulunmaktadır.Eskişehir Şelale Park Nerede-Nasıl Gidilir?

7- Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi

Bu müze Eskişehir ilinin merkezinde Odunpazarı Semtinde bulunmaktadır. Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen tarafından meydana getirilmiştir. Müze kurucusu olan Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi olarak da bilinmektedir. Balmumu ile yapılmış ilk heykel müzesi 1835 yıllında Londra’da açılan Madam Tussauds Müzesidir. İlerleyen yıllarda dünyanın çeşitli yerlerinde balmumu müzeleri açılmaya başlamıştır. Ülkemizin ilk örneği olan Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi, 2013 yılında, bizzat Yılmaz Büyükerşen’in yıllar boyunca yaptığı heykellerle açıldı.

OKUMALISIN  Anadolu Medeniyetleri Müzesi Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti?

Yılmaz Büyükerşen’in bizzat kendisinin yaptığı ve Büyükşehir Belediyesi’ne bağışladığı, tarihi kişiler ile yerli ve yabancı ünlü 160 kişinin heykeli yer almaktadır. Bu müzede başta Mustafa Kemal Atatürk ve ailesi başta olmak üzere kurtuluş savaşı yıllarında kahramanca savaşan komutanlar, bugüne kadar Türkiye cumhuriyeti devletini yöneten devlet adamları, dünyaca ünlü siyasetçiler, spor ve sanat camiasında önemli kişilerin heykelleri de bulunmaktadır. Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi Nerede-Nasıl Gidilir?

8- Eskişehir Kurşunlu Camii ve Külliyesi

Kurşunlu Camii ve Külliyesi Eskişehir’in merkezinde yer almaktadır. Eskişehir’in en eski yerleşim yeri olan Odunpazarı’nda yer alan Kurşunlu Camii ve Külliyesi, şehrin en fazla ziyaret edilen bölgesindedir. Kurşunlu Külliyesi, 16. yüzyıl Osmanlı dönemine ait bir eserdir. Kanuni Sultan Süleyman’ın vezirlerinden Çoban Mustafa Paşa tarafından 1517 yılında yapılmıştır. Topkapı Sarayı Müzesi Arşivi’nde bulunan vakıf kaydına göre, Büyük Kervansaray hariç, külliye içinde bulunan binaların tamamı vezir Çoban Mustafa Paşa tarafından 1517-1525 yılları arasında inşa ettirilmiş ve muhtemelen 1525 yılında tamamlanmıştır.

Kurşunlu Külliyesi’nin mimarı muhtemelen, Mimar Sinan’dan önce mimarbaşı olan, Acem Ali’dir. Gerçek adı Alaeddin Ali Bey olan Acem Ali (Acem Alisi ya da Esir Ali diye de bilinir) klasik Osmanlı mimarlığında adı bilinen ilk mimarbaşıdır (1519-1537). Kubbesinin kurşunlu kaplı olmasından dolayı bu ismi almıştır. Kurşunlu Camii ve Külliyesi yedi farklı bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler İmaret, Aşevi, Kervansaray, Şadırvan, Cami, Sıbyan Mektebi, Medrese (Mevlevihane) ve Tabhane olarak karşımıza  çıkmaktadır. Eskişehir Kurşunlu Camii ve Külliyesi Nerede-Nasıl Gidilir?

9- Sazova Parkı Nerede;

Eskişehir Sazova Bilim, Sanat ve Kültür Parkı Eskişehir ili merkezinde, Sazova Mahallesi sınırları içerisinde bulunmaktadır.

Eskişehir’de 2008 yılında yapımı tamamlanarak hizmete açılan Bilim, Sanat ve Kültür parkı temalı Sazova Parkı, yaklaşık 400.000 M2 alan üzerine kurulmuştur. 2008 yılında kapılarını aralayan park, içerisindeki yapılarla ülkemizde büyük bir ilgi uyandırmıştır. Sazova Parkı Nerede-Nasıl Gidilir?

10- Tarihi Odunpazarı Evleri

Odunpazarı Evleri, Eskişehir‘in en eski yerleşim bölgelerinden olan, Odunpazarı bölgesinde yer almaktadır.  Odunpazarı evleri ve semti kentin güney kesiminde tepenin üzerinde kurulmuştur. Odunpazarı evleri Eskişehir’in simgesidir.  Eskişehir Odunpazarı evleri yaklaşık 100 yaşındadır günüzüme kadar varlıklarını korumuşlardır.

Türk mimarisinin özgün örneklerinden olan ahşap çatılar arasına doldurulmuş, kerpiçle yapılan evler genelde sofa ve etrafında bulunan odalardan oluşmaktadır. Alt katlarda depo, mutfak gibi kısımlar bulunmaktadır. Üst kat daha çok salon, misafir odası ve yatak odasının bulunduğu kısım olarak karşımıza çıkmaktadır.

Tarihi Odunpazarı Evleri, Ülkemizin dünya kültür mirasına eklenen önemli eserleri arasında yer almaktadır. Yılda bir milyona yakın yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen Eskişehir açısından önemli bir turizm merkezi olan Odunpazarı evleri, Evliya Çelebi’nin içinde bulunduğu birçok gezgin tarafınca övgüyle bahsedilmektedir. Eskişehir belediyesinin de sahip olduğu evlerin çoğunluğuna yerli halk sahiptir. Odunpazarı evleri yakın zamanda restore edilerek birçoğu kafe, restoran, butik otel, müze ve dükkân olarak hizmete açılmıştır. Kültür ve turizm bakanlığından izin almadan herhangi bir tadilat yaptırılmamaktadır.

Odunpazarı Evleri bölgesinde yemek çeşitleri oldukça fazladır. Restore edilmiş evlerin alt katlarında çay bahçeleri, kahvaltı salonları ve yöresel yiyeceklerin satıldığı yerler bulunmaktadır. Özellikle kahvaltı yapmanızı tavsiye ederim. Bu yöreye has çibörek ve Balaban kebabı vardır. Tarihi Odunpazarı Evleri Nerede-Nasıl Gidilir?

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir – Kahvaltı – Piknik – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir –  Kahvaltı – Piknik & Mangal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir