Eşrefoğlu Camii Nerede – Nasıl Gidilir – Beyşehir – KONYA

Eşrefoğlu Camii Nerede – Nasıl Gidilir – Beyşehir – KONYA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Beyşehir Eşrefoğlu Camii Nerede – Nasıl Gidilir – Cami’nin Tarihi ve Mimarisi  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                        Eşrefoğlu Cami Hakkında Bilgiler            

Eşrefoğlu Cami, Konya ilinin Beyşehir ilçesine bağlı İçerişehir mahallesinde bulunmaktadır. Anadolu’daki ahşap direkli camilerin en büyüğü ve orijinal olduğu söylenmektedir. Üstün ağaç ve çini işçiliği yönünden bir Türk ağaç cami müzesi gibidir” ifadesi yer almaktadır. Cami’nin en bilinen Özelliği ise tahta sütunlara sahip olup tek bir çivi bile çakılmaması..

                               Eşrefoğu Cami’ni Kim Yaptı?                  

Selçuklu Hakanı Sultan Sancar’ın emri ile 1134 yılında yaptırılmış, daha sonra Eşrefoğlu Süleyman Bey tarafından 1297 yılında bugünkü şekliyle yeniden inşa edilmiştir.

                  Eşrefoğlu Camisi Mihrabı ve Minberi             

Mihrabının tümü çini mozaikle kaplı olup, 4.58 metre eni, 6.17 metre yüksekliği ile Konya çevresindeki bütün çinili mihraplardan daha büyüktür.  Minberin kitabesinde Eşrefoğlu Emir Süleyman Bey ve kapı kanatları üzerindeki kartuş üzerine kufi yazı ile Allah, Hz. Muhammed (SAV) ve 4 Halife isimleri kabartma olarak işlenmiştir. Bu minberin ustasının ismi ise kemerin iki yanında ”Amilehü İsa” olarak belirtilmiştir.

Minberi, tamamen ceviz ağacından üstün bir işçilik ve zengin bir süsleme ile oymalı, çatmalı ve tutkalsız olarak yapılmıştır. Sekizgen, beşgen, yıldız ve geometrik dolgular ve bitkisel bezemeler ile kaplanmış minber, sedef ile kaplıdır.

Beyşehir Eşrefoğlu Camisi Kar Deposu….

Eşrefoğlu Camisi, çok sayıda ahşap sütun üzerinde yükselir. Caminin ahşap olmasına rağmen 7 asır çürümeden ayakta kalabilmesinin sırrının bugün bile bilinmediği caminin önemli özelliklerinden biri de, ortasında bulunan, 4-5 metre derinliğindeki “karlık” denilen kuyudur. Karlığın, caminin çürümesini önlemek amacıyla yapıldığı sanılmaktadır. Karlığa dolan karın yavaş yavaş erimesiyle, nemin, caminin içindeki ağaçların ömrünü uzattığı sanılıyor.

Yerli ve yabancı turistlerin hayranlıkla seyrettiği cami hem taş hem ahşap işçiliğinin nadide örnekleriyle doludur. Selçuklu dönemi taş ve ahşap işçiliğinin muhteşem örneklerini yansıtan Eşrefoğlu Camisi, UNESCO tarafından 2012 yılında Dünya Mirası Aday Listesi’ne alınmıştır.

                   Eşrefoğlu Cami’ne Nasıl Gidilir?             

Eşrefoğlu Camisi, Konya ilinin Beyşehir ilçesine bağlı İçerişehir mahallesinde bulunmaktadır. Cami, Taş Köprü olarak bilinen yere yakın bir konumda olup ismail ağa medresesinin arka kısmında bulunuyor. İlçe merkezine geldiğinizde dolmuş ve minibüsler ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments