Anasayfa / Ankara / Etnoğrafya Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri?

Etnoğrafya Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Etnoğrafya Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri? hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Ankara Etnoğrafya Müzesi

Etnoğrafya Müzesi için Önce İstanbul’da Prof. Celal Esat Arseven başkanlığında, ardından 1925’te Halil Ethem Erdem yönetiminde eser toplamak ve satın alma işlemlerini gerçekleştirmek amacıyla komisyon kurulmuştur. , Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce 15 Kasım 1925 tarihli Bakanlar Kurulu kararı gereğince, Millî Eğitim Bakanlığı’na müze yapılmak üzere bağışlanmıştır.

Komisyon tarafından satın alınan 1.250 eser, 1927’de Namazgâh Tepesi’nde (Müslüman mezarlığı olan tepe) yapımı tamamlanan binaya yerleştirilmiş. 1930 yılında müzenin halka açılışı ise 1928’de müzeyi ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün isteğiyle gerçekleştirilmiştir.

Ankara Etnografya Müzesinin Genel Özellikleri

Etnografya Müzesinin bulunduğu bina mimar Arif Hikmet Koyunoğlu tarafından tasarlanmıştır. Cumhuriyet dönemi mimarı olduğu için bu dönemin özelliklerini göstermektedir. Nafiz Bey tarafından inşa edilmiştir.

Etnografya Müzesinin dışında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 1927 yılında İtalyan Heykeltıraş Pietro Canonica2ya yaptırdığı bronz Atatürk Heykeli bulunmaktadır.

Bu müzenin Cumhuriyet tarihi açısından önemi, 1938’den 1953 yılına kadar Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşının burada kalmış olmasıdır. Bu dönemde çatısı kapatılmış ve havuz bahçeye taşınmış. Anıtkabir’in tamamlandığı 1953 yılında bu kısım, sembolik bir kabir haline getirilmiş ve üzerinde “Burası 10.11.1938 tarihinde sonsuzluğa ulaşan Atatürk’ün 21.11.1938 tarihinden 10.11.1953 tarihine kadar yattığı yerdir” yazan mermer yazıt yerleştirilmiştir.

OKUMALISIN  Cin Ali Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Ankara Etnografya Müzesi’nde Önemli Bölümler

Ankara Etnografya Müzesi’nin 11 sergi salonunda Türk sanatının detayları, Selçuklu devrinden başlayarak kategorilere ayrılmış bir şekilde sunuluyor.

Müzenin koleksiyonunda Anadolu’nun çeşitli yörelerinden toplanmış binlerce eser bulunmaktadır. çini, ahşap ve cam işlemeciliği, silah yapımı, yazı sanatı, süs eşyaları, ayakkabı, yöresel kıyafetler, çeşitli yörelerden halı ve kilimler, Osmanlı Devri yayları, okları, çakmaklı tabancalar, tüfekler kılıç ve yatağanlar, Türk çini porselenleri ve Kütahya porselenleri, tasavvuf ve tarikatla ilgili eşyalar, Türk yazı sanatının güzel örneklerinden levhalar bulunmaktadır.

Bunların dışında farklı illerdeki tarihi camilerin bazı bölümleri, taht ve sanduka bulunmaktadır. Türk ağaç işçiliğinin en güzel örneklerinden, Selçuklu Sultanı III. Keyhüsrev’in tahtı (XIII. y.y.), Ahi Şerafettin Sandukası (XIV. y.y.), Nevşehir Ürgüp’ün Damsa Köyü Taşhur Paşa Camii mihrabı (XII. y.y.), Siirt Ulu Camii Minberi (XII. y.y.) Merzifon Çelebi Sultan Medresesi Kapısı (XV. y.y.) müzedeki esrlerdendir.

Müzede özellikle Anadolu etnografya ve folkloru, sanat tarihiyle ilgili eserleri içeren bir ihtisas kütüphanesi yer almaktadır.

Ankara Etnografya Müzesi Giriş Ücreti 2020

Etnografya Müzesinin Kişi Başı Giriş Ücreti 14 TL’dir.

Bir yıl boyunca Müzekart ile 2 defa ziyaret edebilirsiniz.

OKUMALISIN  Tarihi Babas Kaplıcası Nerede- Nasıl Gidilir?

Bir yıl boyunca Müzekart+ ile ise sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

Ankara Etnografya Müzesi Ziyaret Gün ve Saatleri

15 Nisan / 2 Ekim (Yaz dönemi) 09.00-19.00 arası

3 Ekim / 14 Nisan( Kış dönemi)08.30-17.30 arası

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Örenyerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve örenyerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

Ankara Etnografya Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Ankara Etnografya Müzesi, Ankara’nın Altındağ ilçesine bağlı Hacettepe Mahallesinde bulunur. Kızılay ve Ulus arasında, çok sayıda sağlık kurumunun bulunduğu merkezi bir noktada olması, müzeye ulaşımı kolay hale getiriyor. Kızılay meydanına yaklaşık 2,5 km uzaklıktadır. Ulus meydanına  1 km uzaklıktadır.

Müzeye otobüs, minibüs, metro, taksi ve hususi aracınızla gidebilirsiniz. Durak numaraları-uzaklıkları;

  • 30006 – Ankara Mesleki Teknik Anadolu Lisesi 257 metre uzaklıktadır.
  • 30015 – Numune Hastanesi 613 metre uzaklıktadır.
  • 11646 – Adliye 818 metre uzaklıktadır.
  • 11649 – Adliye 853 metre uzaklıktadır.
  • 11650 – Adliye 870 metre uzaklıktadır.

Otobüs hatları Etnografya Müzesi yakınından geçiyor: 185-3, 195-1, 277, 439

Metro hatları Etnografya Müzesi yakınından geçiyor: M1-M3

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir – Kahvaltı – Piknik – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir –  Kahvaltı – Piknik & Mangal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir