Etnografya Müzesi Paşaoğlu Konağı Nerede – Nasıl Gidilir?

Etnografya Müzesi Paşaoğlu Konağı Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Etnografya Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri – Ordu Gezilecek Yerler Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Etnografya Müzesi, Ordu il merkezinde Paşaoğlu Konağı olarak bilinen yer içerisinde  bulunmaktadır. 3 Katlı olan Müzede Karadeniz ve Ordu yöresine ait yöresel ürünler ve Kurul Kalesinden getirilen eserler sergilenmektedir.

Etnografya Müzesi Hakkında;

Paşaoğlu Konağı, Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından 1982 yılında kamulaştırılmış ve yapılan tadilatlar sonrasında 1987 yılında Paşaoğlu Konağı ve Etnografya Müzesi ismi ile  hizmete açılmıştır. 3 katlı ve Bahçeli olan bu yapının giriş katı idari kısım 1. Ve 2. Katları ise müze yeri olarak kullanılıyor. Bahçe kısmında ise su fıskiyeli havuz ve etrafında oturma yerleri bulunmaktadır.

Paşaoğlu konağı mimarisinden bahsedecek olursak, 19. Yy’ın en güzel sivil mimari örneklerinden olan konağın taşlarının Ordu’nun Ünye ilçesinden, ahşap malzemelerin ise Romanya’dan getirtildiği ve ismi bilinmeyen İstanbullu bir mimar tarafından yapıldığı söylenmektedir.

Müze Binasının Etnografik eserler bölümünde, Bakırlar, Silahlar, Savaşta kullanılan malzemeler, Yöresel kadın-Erkek giysileri ve kadınlara ait yöresel takılar, takunyalar sergileniyor.  Diğer bölümde ise, Paşa Nine Odası, Günlük kullanılan oda, Misafirler için hazırlanmış oda, yatak odası gibi alanlar sergilenmektedir.

Etnografya Müzesi Giriş Ücreti;

Alanya Müzesi Giriş Ücretsizdir.

OKUMALISIN  İzmir Etnografya Müzesi Nerede-Nasıl Gidilir?

Etnografya Müzesi Ziyaret Saatleri;

Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası,

Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

Etnografya Müzesi İletişim Bilgileri;

Adres: Selimiye, Taş Ocak Caddesi No:22, Ordu – Merkez

Tel: 0452 223 25 96

Etnografya Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Etnografya Müzesi Paşaoğlu Konağı, Ordu il merkezinde Selimiye Mahallesi Taşocak Caddesi ile Erkoçak sokak kesişiminde bulunuyor.  İl merkezinden Selimiye Mahallesi (Boztepe Yolu) takip ederek gidebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.