Eyüp Sultan Gezilecek Yerler – Eyüp Sultan Rehberi – İstanbul 2024

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Eyüp Sultan Gezilecek Yerler  – Doğal Güzellikleri – Cami ve Türbeleri – Mimari Eserleri  Hakkında bilgiler vereceğiz.

Eyüp Sultan Gezilecek Yerler – Eyüp Sultan Rehberi – İstanbul 2024

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Eyüp Sultan Gezilecek Yerler  – Doğal Güzellikleri – Cami ve Türbeleri – Mimari Eserleri  Hakkında bilgiler vereceğiz.

     Eyüp Sultan Gezilecek Yerler      

Eyüp Sultan İstanbul Metropoliten Alanı’nın Batı Yakası’nda, Çatalca Yarımadası’nda yer almaktadır. İlçe doğuda Sarıyer, Şişli, Kağıthane, güneydoğuda Beyoğlu, güneyde Fatih ve Zeytinburnu, güneybatıda Bayrampaşa, batıda ve kuzeybatıda Gaziosmanpaşa ilçeleri ile çevrilidir. İlçe Haliç’in son bulduğu noktada başlayan, kuzeyde Karadeniz kıyılarına kadar uzanan 242 km2’lik geniş bir alana sahiptir.

Eyüpsultan İlçesi yerleşme alanındaki mahalleler Eyüpsultan Merkez, Nişanca, Defterdar, Düğmeciler, İslambey, Rami Cuma, Topçular, Rami Yeni, Silahtarağa, Sakarya, Alibeyköy Merkez, Esentepe, Karadolap, Yeşilpınar, Akşemseddin, Çırçır, Güzeltepe ve Emniyettepe mahalleleridir.

Eyüp Sultan Gezilecek Yerler

Eyüp Sultan Gezilecek Yerler

İstanbul’un tarihi ilçelerinden biri olan Eyüp semti adını, en meşhur Sahabelerden biri Ebu Eyyüb El Ensari Hz.’lerinden almıştır. Bölgeye ilk yerleşen Yunanlılar tarafından “Altın Boynuz” olarak tabir edilen Haliç’in iç kısmında yer alan Eyüp hem tarihi dokusuyla hem de doğal güzellikleri her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapıyor. Özellikle Eyüp Sultan türbesinin bölgede bulunması bu ziyaretçi sayısının artışında en büyük faktörlerden biridir diyebiliriz. Tabi Eyüp Sultan gezilecek yerler arasında daha birçok muhteşem mekân yer almaktadır.

İstanbul öyle bir şehir ki, Yahya Kemal’in dediği gibi “Sade bir semtini sevmek bile bir ömre değer”. Haliç’in (veya buraya ilk yerleşen Yunan kolonicilerin verdiği isimle Altın Boynuz ’un) iç kısmında yer alan Eyüp semti de hem tarihi hem de doğasıyla kesinlikle gezip görülmesi gereken bir yerdir.

Evliya Çelebi “Eyüp şehri, İstanbul’un batı tarafındadır. İstanbul’a denizden dokuz mil ve karadan iki saattir. Ama yine istanbul’a bitişik olup arasında asla boş arazi yoktur. Baştanbaşa mamurdur. Fakat başka hükümettir. Fatih kanununa göre beşyüz akça mevleviyettir… karşı tarafı deniz karşısında Sütlüce kasabasıdır. Arası bir ok atımı yerdir.” Şeklinde Eyüp Sultan ilçesini tasvir etmiştir.

Saltanata kavuşan padişahlar ise kılıç kuşanmaya Eyüp Sultan Camii’ne gelirken Haliç üzerinden kayıkla gelip at sırtında dönerek hem denizde hem de karada hüküm süreceklerini ilan ederlermiş.

                         Eyüp Sultan Gezilecek Yerler                   

                        Eyüp Sultan Cami ve Türbesi                    

                               Pierre Loti Tepesi                                 

                        Ayvat Bendi Tabiat Parkı                          

                      Göktürk Göleti Tabiat Parkı                    

                                       Feshane                                         

                               Adile Sultan Türbesi                         

                           Ayas Paşa Türbesi                                  

                               Aziz Paşa Mesire Yeri                       

                                 Bali Baba Cami                                  

                          Cafer Paşa Medresesi                             

                               Cezeri Kasım Cami                            

                             Edirnekapı Şehitliği                            

                      Hüsrev Paşa Kütüphanesi                      

                             Sultan Reşat Türbesi                        

                    Santral İstanbul Enerji Müzesi              

           Zal Mahmut Paşa Cami ve Külliyesi             

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.