Eyüp Sultan’da Gezilecek En Güzel 10 Yer – İstanbul Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Eyüp Sultan’da Gezilecek En Güzel 10 Yer – Eyüpsultan ilçesinin Mimarisi, Camileri, Türbeleri ve Doğal Güzellikleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Eyüp Sultan’da Gezilecek En Güzel 10 Yer – İstanbul Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Eyüp Sultan’da Gezilecek En Güzel 10 Yer – Eyüpsultan ilçesinin Mimarisi, Camileri, Türbeleri ve Doğal Güzellikleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

   Eyüpsultan ilçesi Hakkında Kısa Bilgi      

Eyüp Sultan, İstanbul ilinin Batı Yakası’nda, Çatalca Yarımadası’nda yer almaktadır. İlçe doğuda Sarıyer, Şişli, Kağıthane, güneydoğuda Beyoğlu, güneyde Fatih ve Zeytinburnu, güneybatıda Bayrampaşa, batıda ve kuzeybatıda Gaziosmanpaşa ilçeleri ile çevrilidir. İlçe Haliç’in son bulduğu noktada başlayan, kuzeyde Karadeniz kıyılarına kadar uzanan 242 km2’lik geniş bir alana sahiptir.

Eyüpsultan İlçesi yerleşme alanındaki mahalleler Eyüpsultan Merkez, Nişanca, Defterdar, Düğmeciler, İslambey, Rami Cuma, Topçular, Rami Yeni, Silahtarağa, Sakarya, Alibeyköy Merkez, Esentepe, Karadolap, Yeşilpınar, Akşemseddin, Çırçır, Güzeltepe ve Emniyettepe mahalleleridir.

İstanbul’un tarihi ilçelerinden biri olan Eyüp semti adını, en meşhur Sahabelerden biri Ebu Eyyüb El Ensari Hz.’lerinden almıştır. Bölgeye ilk yerleşen Yunanlılar tarafından “Altın Boynuz” olarak tabir edilen Haliç’in iç kısmında yer alan Eyüp hem tarihi dokusuyla hem de doğal güzellikleri her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapıyor. Özellikle Eyüp Sultan türbesinin bölgede bulunması bu ziyaretçi sayısının artışında en büyük faktörlerden biridir diyebiliriz. Tabi Eyüp Sultan gezilecek yerler arasında daha birçok muhteşem mekân yer almaktadır.

İstanbul öyle bir şehir ki, Yahya Kemal’in dediği gibi “Sade bir semtini sevmek bile bir ömre değer”. Haliç’in (veya buraya ilk yerleşen Yunan kolonicilerin verdiği isimle Altın Boynuz ’un) iç kısmında yer alan Eyüp semti de hem tarihi hem de doğasıyla kesinlikle gezip görülmesi gereken bir yerdir.

Evliya Çelebi “Eyüp şehri, İstanbul’un batı tarafındadır. İstanbul’a denizden dokuz mil ve karadan iki saattir. Ama yine İstanbul’a bitişik olup arasında asla boş arazi yoktur. Baştanbaşa mamurdur. Fakat başka hükümettir. Fatih kanununa göre beş yüz akça mevleviyettir… karşı tarafı deniz karşısında Sütlüce kasabasıdır. Arası bir ok atımı yerdir.” Şeklinde Eyüp Sultan ilçesini tasvir etmiştir.

Saltanata kavuşan padişahlar ise kılıç kuşanmaya Eyüp Sultan Cami’ne gelirken Haliç üzerinden kayıkla gelip at sırtında dönerek hem denizde hem de karada hüküm süreceklerini ilan ederlermiş.

      Eyüpsultan’da Gezilecek En Güzel 10 Yer     

                   1) Eyüp Sultan Cami ve Türbesi                          

Eyüp Sultan'da Gezilecek En Güzel 10 Yer

Eyüp Sultan’da Gezilecek En Güzel 10 Yer

Eyüp Sultan Camisi, 1458 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan ve İstanbul’un ilk “selâtin camisi” olarak anılır. 1800 yılında, Sultan 3. Selim’in emriyle kapsamlı bir tamirattan geçmiştir.Çeşitli zamanlarda birçok bakım ve onarım gören cami günümüze kadar gelen nadide yapılardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

                                    2) Pierre Loti Tepesi                             

Pierre Loti Tepesi

Pierre Loti Tepesi

İstanbul ve Haliç manzarasının eşsiz manzarasını seyretmek isteyenlerin uğrak yerdir Pierre Loti Tepesi. Temiz havası, tarh, muhteşem Haliç Manzarası, Tavşan Adası ve turistik tesisleri ile yerli ve yabancı turistlerin en çok tercih ettiği yerlerin başında gelmektedir. Havanın güzel olduğu günlerde, İstanbul Tarihi Yarımadası’nın büyük bir bölümünü de bu tepeden görebilirsiniz.

                            3)  Ayvat Bendi Tabiat Parkı                      

Ayvat Bendi Tabiat Parkı

Ayvat Bendi Tabiat Parkı

Ayvat Bendi 2011 yılında Tabiat Parkı lan edilmiştir. Ayvat Bendi Tabiat Parkı, bölgedeki 9 tabiat parkından sadece biridir. Tarh Kurtkemer de sahanın hemen girişinde yerini almıştır. Ayvat Adını 1765 yılında III. Mustafa döneminde yaptırılmış olan Ayvat Bendi’nden almış olup, Kâğıthane Deresi’nin kollarından biri olan Ayvat Deresi üzerine yapılmıştır. Yaklaşık 50 hektarlık bir alan üzerine kurulmuştur.

Aynı zamanda Belgrad Ormanları’nın en güzel manzaralarından birini oluşturan Ayvat Bendi, bir mesire yeri özelliği de taşımaktadır. Üstelik yabani hayvan türü bu bölgede fazlasıyla mevcuttur ve bu durum bölgenin önemini daha da arttırmıştır. Bir hafta sonunu Ayvat Bendi mesire yerine gelerek dostlarınızla birlikte doğanın içinde piknik yapabilirsiniz.

                        4) Göktürk Göleti Tabiat Parkı                  

Göktürk Göleti Tabiat Parkı

Göktürk Göleti Tabiat Parkı

Göktürk Göleti Tabiat Parkı, 2011 yılında Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir. Tabiat Parkının içerisinde bir de Gölet bulunmaktadır. Tabiat Parkı ismini bu Göletten almaktadır.

Mega şehrimiz İstanbul’a en yakın doğa harikası yerlerden bir olan Göktürk Gölet’ Tabiat Parkı bu kadar güzel ve doğal bir yer olmasına rağmen çok fazla bilinmemektedir. Adeta İstanbul’un gizli bir köşesidir. Tabiat Parkı, içerisinde Meşe, Gürgen, Karaçam, Sahil çamı, Saplı meşe, Doğu çınarı, Doğu kızılağacı, Doğu kayını gibi ağaçlarını barındırır.

                                     5 ) Feshane                                        

Feshane, İstanbul ilinin Eyüp Sultan ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Eyüp Sultan ilçesine bağlı Nişancı Mahallesi, Yavedut Caddesi üzerinde bulunur. Haliç’in kıyısında yer almaktadır.

Feshane Haliç kıyılarında kurulan ve Türkiye’nin ilk tekstil sanayi bölgesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Burası adeta bir kompleks gibidir. Günümüzde kapalı kongre ve toplantı alanı olarak kullanılan bölge, Haliç manzarasına sahip açık alanının da ise lunapark olarak hizmet vereye devam ediyor. Daha çok Ramazan ayında büyük ziyaretçi akınına uğrayan Feshane ‘de “Feshane şenlikleri” olarak çeşitli organizasyonlar düzenlenerek eski İstanbul kültürü yaşatılmaya çalışılmaktadır.

               6) Zal Mahmut Paşa Külliyesi Hakkında;           

Zal Mahmut Paşa Külliyesi, İstanbul ilinin Eyüp Sultan ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Eyüp Sultan ilçesine bağlı Defterdar Caddesi ile Zal Paşa Caddesi arasında bulunmaktadır.

Zal Mahmut Paşa Külliyesi içerisinde yer alan cami 577 yılında Zal Mahmud Paşa ile eşi Şah Sultan tarafından yaptırılmıştır. İsmail Orman’ın bildirdiğine göre, “Medresenin bânisi olan Şah Sultan’ın 977 (1569) yılında düzenlediği vakfiye, külliyenin başlangıçta medrese, türbe ve çeşme şeklinde planlandığına işaret etmektedir. Külliye, 985 (1577) senesi başlarında tamamlanmıştır.  Mimar Sinan‘a yaptırılmıştır.

                         7) Adile Sultan Türbesi                       

Adile Sultan Türbesi İstanbul ilinin Eyüp Sultan ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Eyüp Sultan ilçesine bağlı Bostan iskelesi Sokağı’nın nihayetinde, Hüsrev Paşa Türbesi’nin sol tarafında ve Hüsrev Paşa Kütüphanesi’nin karşısındadır.

Adile Sultan Türbesi başka bir isimle Mehmet Ali Paşa Türbesi olarak da anılmaktadır. Türbe 1849 tarihinde Adile Sultan’ın eşi Mehmet Ali Paşa için inşa edilmiştir. Daha sonra 1869 yılında kızı Hayriye Hanım buraya defnedilmiştir. Adile Sultan 1898 yılında vefat ettikten sonra buraya defnedilmiştir.

              8) Kemerburgaz Kent Ormanı                        

Kemerburgaz Kent Ormanı

Kemerburgaz Kent Ormanı

Kent Ormanı, İstanbul İlinin Eyüpsultan ilçesi Göktürk Pirinççi Köyü mevkii üzerinde bulunmaktadır. Alibeyköy Baraj Gölü’nün kuzeyinde bulunan bu yer 5 milyon 283 bin 429 metrekarelik alan üzerine kurulmuştur. İçerisinde Yürüyüş Alanları, Oyun Parkları, Organik ürünler başka olmak üzere birçok tesis bulunmaktadır.

                         9) Aziz Paşa Mesire Yeri                      

Aziz Paşa Mesire Yeri

Aziz Paşa Mesire Yeri

Eyüp Sultan ilçesine bağlı Mimarsinan Mahallesi Kemerburgaz-Cendere Yolu üzerinde yer almaktadır. Asıl ismi Aziz Paşa Mesire Yeri olmasına karşın Güngören Belediyesi Mesire Alanı olarak da geçiyor.

Aziz Paşa Mesire Alanı büyüklüğü nedeniyle çok sevdiğimiz ve tavsiye edebileceğimiz bir piknik alanıdır. Bol oksijene sahip olan Aziz Paşa Mesire Yeri’ne bir hafta sonunda gidebilir ve bol oksijenli bir ortamda dostlarınızla birlikte piknik yapabilirsiniz. Alan büyük, fazla sayıda piknik masası var. Ve her bir piknik masası bir yandaki piknik masasındakileri rahatsız etmeyecek derecede uzaklıkta.

                        10) Edirnekapı Şehitliği                    

Edirnekapı Şehitliği

Edirnekapı Şehitliği

Edirnekapı Şehitliği, İstanbul ilinin Eyüp Sultan ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Eyüp Sultan ilçesine bağlı Topçular Mahallesi Türk-Ermeni Mezarlığı Yolu üzerinde bulunmaktadır.

İstanbul’un fethinden itibaren şehirde yerleşen Müslümanların defnedilmesiyle oluşmaya başlayan Edirnekapı Mezarlığı’nın bazı kısımlarında bugün II. Bayezid devri (1481-1512) mezar taşlarının mevcudiyeti dikkat çekmektedir. Kanuni Sultan Süleyman dönemine (1520-1566) ait burada başta İbn Kemal olmak üzere birçok şeyhülislâm, vezir ve paşanın mezar veya türbesi yer alıyordu. Medfun bulunan önemli kişilerin isim ve ölüm tarihleri mezarlığın tarihçesi açısından önemlidir.

Eyüp Sultan’da Gezilecek En Güzel 10 Yer

Eyüp Sultan’da Gezilecek En Güzel 10 Yer

Eyüp Sultan’da Gezilecek En Güzel 10 Yer

Eyüp Sultan’da Gezilecek En Güzel 10 Yer

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.