Fatih Büyük Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Trabzon Gezilecek Yerler

Fatih Büyük Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Trabzon  Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Fatih Büyük Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Cami Ne Zaman Yapıldı – Kim Tarafından Yapıldığı – Cami’nin Tarihi ve Mimarisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Cami, Trabzon şehrinin 1461 yılında feth edilmesinden sonra Fâtih Sultan Mehmed tarafından Kiliseden camiye çevrilmiştir. Yapılan tamirat ve tadilat sonrasında mimari özelliklerini koruyarak günümüze kadar ulaşmıştır. Anlatılan bir rivayete göre Fatih Sultan Menmed, Trabzon şehrini Feth ettikten sonra ilk Cuma namazını burada kıldığı söylenmektedir.

Yapı, Altınbaşlı Meryem Kilisesi Chrysokephalos olarak adlandırılmaktadır. Yapının Kuruluşu 914 yılına kadar inmektedir.  Trabzon Pontus İmparatorluğunun en görkemli döneminde, İmparator John II Megas Komnenos’a ve yöneticiler için 1297 yılında dinlenme yeri olarak kullanmıştır.

Ayrıca, 1364 yılında Metropolitan Niphon ve 1429’de İmparator Alexios IV Megas Komnenos tarafından kullandığı bilinmektedir.

Yapı, Kiliseden Camiye çevrildikten sonra caminin esas girişi kuzeye alınmış, güney duvarının ortasına bir mihrap yerleştirilmiştir. Daha sonra minber konulmuş ve minare eklenmiştir. Mihrap taştan yapılmış olup, Mihrabı çevreleyen geometrik geçmeli bordürler, mukarnaslı niş ve alındığındaki rozetler Selçuklu örneklerini yansıtmaktadır.

Minber ise, Ceviz ağacından yapılmıştır. İlave edilen ahşap minber ve taş mihrap Osmanlı sanatının birer örneğidir.

Evliya Çelebi, Cami hakkında ayrıntılı bilgi verirken günümüzde izi kalmayan Fâtih adına bir medresesi, sıbyan mektebi, imaret ve dârülkurrâsının olduğunu seyahatnamesinde belirtmektedir.

         Trabzon Fatih Büyük Cami’ne Nasıl Gidilir?    

Cami , Trabzon ilinin Ortahisar ilçesi sınırları içerisinde bulunan bu yer, şehrin merkezinde bulunmaktadır. Zagnos Vadisi Parkına yakın mesafededir. Bu yüzden ulaşımı gayet kolaydır. Gerek şahsi aracınızla gerekse de toplu taşıma araçları ile kolayca bulabilirsiniz.

Navigasyon ile gitmek isterseniz eğer, Altta yerleştirdiğimiz harita yardımıyla kolayca ulaşabilirsiniz.

Fatih Büyük Cami

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.