Ferhat ile Şirin Aşıklar Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – AMASYA

Ferhat ile Şirin Aşıklar Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – AMASYA

Sevgili Gezginler bu yazımızda Ferhat ile Şirin Aşıklar Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Ferhat ile Şirin Aşıklar Müzesi Hakkında Bilgiler

Müze, Amasya ilinin Merkez sınırları içerisinde yer almaktadır.  Amasya-Erzincan yolu üzerinde bulunmaktadır. Türkiye’de hemen herkesin bildiği Ferhat ve Şirin aşkı Amasya ‘da zuhur ettiği için, bu kentimizde Belediye tarafından açılmıştır. Türkiye’nin ilk ve tek Aşıklar Müzesi unvanına sahiptir.

Türkiye’nin ilk ve tek Aşıklar Müzesi

Leyla ile Mecnun, Kerem ile Aslı ve Romeo-Jüliet’in aşk hikayeleri sahnelemektedir. Müzede ayrıca Mevlana ve Hacı Bektaş Veli gibi gönül adamlarına da yer verilmiştir.

Müze de 9 adet oda bulunmaktadır. Yüzyıllardır masallara, filmlere konu olan Ferhat Şirin aşkı Amasya ilinde gerçekleşiyor. Ülkemizin turizme katkısı olması için müze haline getirilmiştir.

Müzeye girişte sol tarafta cafe-restoran bölümü var. Sağ tarafta ise hemen pek çok kişinin adının yer aldığı harika bir tabela bulunmaktadır.

                               Ferhat ile Şirin Efsanesi                     

Dönemin Amasya Sultanı Mehmene Banu’ya kız kardeşi Şirin içi dünürcü gönderir Ferhat. Sultan ise bu durumdan pek hoşnut olmadığı için Ferhat’tan olmayacak, imkânsız nitelikte bir şey ister. Şehre su getirirsen Şirin’i sana vereceğiz der. Aşık Ferhat, elinde ne var yoksa başlar kayalara, dağa vurmaya. Şehre su getirmeyi kafasına koyar ve dağların arasından kanallar açar. Suyu yavaş yavaş getiren ve istediğini başarmaya başlayan Ferhat’ı Sultan durdumaya niyetlidir. Ferhat dağda su getirmeye çalışırken Sultan’ın gönderdiği biri, Şirin öldü der. Ferhat canına kıyar. Bunu duyan Şirin’de canına kıymıştır. Bu hikâye efsaneleşir ve müze haline getirilen yer inşaa edilir.

  Ferhat ile Şirin Aşıklar Müzesi Giriş Ücreti 2023 Yılı   

Giriş Ücreti 15 TL

Müze kart geçerli değildir.

                             Müze Ziyaret Saatleri                             

Müzenin giriş saatleri sabah 09:00 – 19:00 arasıdır.

Pazartesi günleri kapalıdır.

              Ferhat ile Şirin Aşıklar Müzesi Nerede?             

Müze, Amasya ilinin Merkez sınırları içerisinde yer almaktadır.  Amasya-Erzincan yolu üzerinde bulunmaktadır.

        Ferhat ile Şirin Aşıklar Müzesi’ne Nasıl Gidilir?  

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Buraya merkezden dolmuşlarla ya da tur aracılığı ile gelmek mümkündür. Hususi araç ile gelenler tabelaları takip ederek ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.