Ferizli Ak Göl – Gölkent Gölü Nerede – Nasıl Gidilir – SAKARYA

Ferizli Ak Göl – Gölkent Gölü Nerede – Nasıl Gidilir – SAKARYA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Ferizli Ak Göl – Gölkent Gölü Nerede – Nasıl Gidilir – Neler Yapılır – Kamp – Piknik Alanları hakkında bilgiler vereceğiz.

                                       Ferizli Ak Göl Nerede?                            

Akgöl, Sakarya ilinin Karasu ve Ferizli ilçeleri arasında bulunan tatlı sulu alüvyon set gölüdür. Gölün 2,5 km kadar yakınından geçen Sakarya nehrinin biriktirdiği alüvyonların etkisiyle oluşmuştur. Ferizli’ye bağlı Gölkent köyü üzerinden Sakarya merkeze uzaklığı 40 km’dir.

         Ferizli Ak Göl – Gölkent Gölü Hakkında Bilgiler     

Ferizli’ye bağlı bu göl Sakarya’ya uzaklığı 40 km’dir. Ferizli İlçesine bağlı Gölkent Mahallesi sınırları içerisinde yer alan ilimizin de en büyük 2 inci gölüdür. Göl’ün büyüklüğü 19 km dir. Göl sazlık ve bataklık durumdadır. Göl’ün en derin noktası 6 metredir.

Gölde olta balıkçılığı yapılmaktadır. Kerevit, tatlı su levreği, yayın, kızılkanat, turna, kadife, tahta, aynalı sazan balıkları avlanabilmektedir.

Ferizli Belediyesince sosyal alan projesi kapsamında Gölkent Gölü kenarına, kuş gözetleme kulesi ve sosyal tesis yapılmıştır. Üç katlı bu kulenin en üst kısmına çıkarak bu muhteşem manzarayı çıplak gözle görmek ayrı bir zevktir. Göl etrafına Yürüyüş yolları projesi yapım aşamasındadır. Göl çevresine yapılacak yürüyüş alanları ve balık tutma yerleri ile tabiat parkına gelecek yerli ve yabancı turistlerin göl çevresinde yürüyerek oltayla balık tutabilecektir.

Etrafı ormanlık alanla kaplı olduğundan yeşil ile bütünleşen ender güzellikte olan bu yerde kamp içinde uygun şartlar sağlandığında doğa severler için kamp yapma imkânı sağlanacaktır. Gölkent’te şu anda Gölkent Göle aile çay bahçesi bulunmaktadır.

                Ferizli Ak Göl – Gölkent Göl’e Nasıl Gidilir?               

Ferizli’ye bağlı bu göl Sakarya’ya uzaklığı 40 km’dir.

 Sakarya merkezden gelecekler, Poyrazlar-Söğütlü-Ferizli yolunu kullanarak gelebilirler.

Sakarya Akgöl Nerede?

Sakarya Akgöl Giriş Ücreti

Sakarya Akgöl Kamp Alanları

Sakarya Akgöl Piknik Alanları

Sakarya Akgöl’e Nasıl Gidilir?

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.