Aladere Şelaleleri Nerede, Nasıl Gidilir (Kabak Koyu – Alınca – Fethiye)

Aladere Şelaleleri Nerede, Nasıl Gidilir (Kabak Koyu – Alınca – Fethiye)

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Aladere Şelaleleri Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Kamp Yapılacak Alanlar, Piknik Yapılacak Alanlar, Yürüyüş Parkuru? hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

      Aladere Şelaleleri Nerede?     

Şelaleler, Muğla ilinin Fethiye ilçesi sınırları içerisinde Kabak Koyu‘ndan Alınca‘ya Giden Güzergah üzerinde yer almaktadır. Fethiye merkez Şelaleler arası yaklaşık 30 kilometre mesafededir. Şelale, Fethiye’nin güneyinde bulunan Faralya köyü içerisinde bulunur.

Halk arasında Kabak Koyu Şelalesi olarakta bilinen bu Şelale kabak vadisinde yer alan şelale doğası itibariyle görülmeye değer bir yapıya sahiptir. Şelale suların çok yükseklerden değil mütevazı bir derenin usul usul kendine oyduğu deliklerden aktığı bir yerde oluşmuştur. Yani küçük bir şelaledir.

Şelale döküldüğü yerde 160-170 cm derinliğinde 15-20 metrekare genişliğinde doğal havuz oluşturmuştur. Birçok küçük gölet oluşmuştur.

          Aladere Şelaleleri Giriş Ücreti            

Giriş Ücretsizdir.

          Aladere Şelaleleri’ne Nasıl Gidilir?       

Şelale, Muğla ilinin Fethiye ilçesinde Kabak Koyu‘ndan Alınca‘ya Giden Güzergah üzerinde yer almaktadır. Fethiye merkez Aladere Şelaleleri arası yaklaşık 30 kilometre mesafededir. Şelale Fethiye’nin güneyinde bulunan Faralya köyü içerisinde bulunur.

Şelalere gitmek için önce Kabak’a gitmeniz gerekmektedir. Buraya toplu taşıma veya hususi araç ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler Fethiye merkezden kalkan dolmuşlar ile öncelikle Faralya Köyüne gelecekler. Bu yolculuk yaklaşık 1 saat sürüyor. Köyden Koya ulaşım ise yürüyerek ya da traktöre benzer araçlar ile sağlanmaktadır.

Faralya Köyü’nden Kabak Koyu’na dolmuşlar bulunmaktadır.

Kabak’ta Mamma’nın yerinde inerek Likya Yolu parkuruna giriyorsunuz. Buraya ulaşımda iki farklı dağ yürüyüşü yolu vardır. İlk yol tehlikeli tırmanışlar barındıran Kabak Koyu’ndan yaklaşık 30 dakika süren kısa yoldur. İkinci yol ise 60 dakika süren güvenli patika yoldur.

YOL TARİFİ / GOOGLE HARİTALAR

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.