Fethiye Amintas Kaya Mezarları Nerede-Nasıl Gidilir?

Fethiye Amintas Kaya Mezarları Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Fethiye Amintas Kaya Mezarları Nerede-Nasıl Gidilir? hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Fethiye

Fethiye, ülkemizin ve dünyanın bence en önemli turizm merkezlerinin başında geliyor. Fethiye içerisinde birçok güzellikleri barındırmaktadır. Likya, Fethiye ile Antalya arasındaki Teke yarımadası üzerinde yer alır. Fethiye’nin Likya dönemindeki adı Telmessos’tur Yazılı kaynaklarda kentin bu ismi tanrı Apollon’un oğlu Telmessos’tan aldığı belirtiliyor. 1284’te Menteşeoğulları’nın yönetimi altına girmiş olan Fethiye, 1424’te Osmanlı Devleti topraklarına katılmıştır. Bu dönemde Meğri olan kentin adı, 1914’te uçağı düşen ilk hava şehitlerinden Fethi Bey’in anısına Fethiye olarak değiştirilmiştir.

Amintas Kaya Mezarları

Amintas Kaya Mezarları, Muğla’nın Fethiye ilçesinde Likya döneminden (MÖ 4yy) kalma, kayalara oyulmuş kaya mezarıdır. Amintas Kaya Mezarı, Muğla’da bulunan kaya mezarlarının en güzel örneklerinden biridir. Yaklaşık yüz basamak çıktıktan sonra Amintas Kaya Mezarlarına ulaşılır. Likya Medeniyetindeki statüsü yüksek insanlar için yapılmış Kral Mezarları, işlenmeye ve oyularak şekillendirilmeye uygun kayalardan meydana getirilmiş. Amintas’tan şahane Fethiye Körfezi ve Şovalye Adası manzarası görünüyor.

OKUMALISIN  Trabzon'da Gezilecek En İyi 5 Yer?

Soldaki sütunun orta kısmında, M.Ö. 4. yy. alfabesi ile ”herpamiasoğlu amintas” yazılıdır. Bu kişinin kimliği tam olarak bilinmemektedir. İlçede görülmeye değer pek çok lahit mezar bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi Likya dönemine ait olanıdır. İki katlı ön yüzünde dörtgen, ahşap kirişleri andıran oymalar ve gotik stili kemerli bir kapağı bulunmaktadır. Kapağın her iki yanı savaşları resmeden fresklerle bezenmiş olup, bunların kişinin yaşamı ile ilgili olduğu sanılmaktadır.

Mezarlar ülkemizde bulunan diğer mezarlar gibi define avcıları tarafından yağmalanmış hasar verilmiştir. Mezar içlerini ayrıntılı olarak görebiliyorsunuz. İnsanı düşündüren içi gibi dışa o kadar güzel işleme ve oyma ile yapılmış birçok eserin o zamanın teknoloji ile nasıl yapıldı.

Amintas Kaya Mezarları Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Kaya Mezarları, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından işletiliyor. Müze Kartı olanlar ücret vermeden ziyaret edebilirler. Haftanın 7 günü açıktır.

15 Nisan-2 Ekim, 09.00-20.00

3 Ekim-14 Nisan, 08.00-17.00

Amintas Giriş Ücreti: 6 TL, Müze Kart geçerli.

Fethiye Kral Mezarları Nasıl Gidilir?

Kral Mezarlarına ulaşmak için Fethiye merkeze geldikten sonra 4 km. yürümeniz gerekir. Dağın eteğinde ise yaklaşık yüz basamaklı merdiveni tırmanıp Kral Mezarlarına ulaşabilirsiniz.

OKUMALISIN  Kovanağzı Koyu ve Plajı Nerede – Nasıl Gidilir?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.