Fethiye Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Kars Gezilecek Yerler

Fethiye Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Kars Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Fethiye Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Cami’nin Mimarisi ve Tarihi  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                     Fethiye Cami Hakkında Bilgiler                   

19.yy’da Ruslar tarafından Tüf taşından Kilise olarak yaptırılmıştır.Cumhuriyetin ilk yıllarında ilk olarak Kapalı spor salonu ve daha sonrasında yıl 1985’te çeşitli tamiratlar yapılarak Camiye çevrilmiştir.Yapı, Camiye çevrilirken yapılan tadilat sonrasında orjinalliğinden uzaklaşmıştır. Yapının sağına ve soluna  Kaide üzerine yuvarlak gövdeli taştan iki adet şerefeli Minare eklenmiştir.

Fethiye Cami, dikdörtgen planlı olarak kesme taştan yapılmıştır. İki Bölüm olarak yapılan yapı, Geometrik bezemelerle süslüdür. İç kısmını çevreleyen bir balkon düzeni vardır. Yapının batı girişi üzerinde üç pencereli bir çatı eklenmiştir. Kuzey ve güney kapılarının üzerindeki çatı bölümlerinde ise yonca yaprağı görünümünde sağır kemerler bulunuyor. Yapının dış duvarları ile çatı arasında kalan yerde dört adet sivri kemerli çatı pencereleri bulunmaktadır.

Caminin Çatı katında ise, onu çepeçevre kuşatan işlenmiş kabartma süsler yapılmıştır. Kiliseden Camiye çevrildikten sonra en dikkat çeken eklenti Kalorifer dairesi eklenmesi olmuştur.

Cami , Kars şehrinin en eski yapıları arasında bulunuyor. Kars gezilerinizde bu tarihi yapıları görmelisiniz. Özellikle son zamanlar da yoğun ilgi gören Doğu Ekspresi ile gelen gezginciler, Bu yapıları hem gezip hem de tanıtımı açısından fotoğraflarını çekip herkesin öğrenmesini sağlayabilirler.

                    Fethiye Cami’ne Nasıl Gidilir?                       

Fethiye Cami, Kars ilinin tam merkezinde Valiliğe, Adliye Binasına yürüme mesafesindedir. Camiye gelmek onu görmek için tek yapmanız gereken Kars iline gelmeniz olacaktır. Bu güzel şehirde bu eski yapıyı en kısa zamanda görmelisiniz.

Navigasyon ile gelmek isterseniz, altta yerleştirdiğimiz Harita ile kolayca gelebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.