Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Anasayfa / Doğal Güzellikler / Fethiye Gemiler Adası Nerede – Nasıl Gidilir?

Fethiye Gemiler Adası Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Fethiye Gemiler Adası Nerede – Nasıl Gidilir? – Muğla Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

Fethiye Gemiler Adası

Gemiler Adası Muğla ilinin Fethiye ilçe sınırında yer almaktadır. Fethiye ilçesinin güney ucunda ve ilçe merkezine 9 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

Ören yeri olarak geçen adada Bizans dönemine ait 11 bazilika tipi kilise, çok sayıda şapel, ev, depo, mezar ve sarnıçlar bulunmaktadır. Gemiler Adası’nın 7. yüzyılda Arap istilası sonucu terk edildiği düşünülüyor. Tepedeki doğu-batı uç noktalarında iki kilise yer alıyor. Depremden yıkılmış kiliselerin duvarlarında bulunan freskler ve mozaikle kaplı tabanlar tahribe uğramış durumdadır. Adanın kayalık olması nedeniyle kilise ve evlerin temelleri kaya içine oyularak yerleştirilmiştir.

Adanın ismiyle ilgili bazı rivayetler bulunmaktadır. Bu rivayete göre adanın en yüksek noktasındaki kilisenin Aziz Nikolas’a ithaf edildiği ortaçağ dönemine ait bir denizcilik rehberinde rastlandığı bilinmektedir.

Gemiler adasının karşısında Gemile koyu ve plajı bulunmaktadır. Suları oldukça temiz ve berraktır. Ada günübirlik ve mavi yolculuğa çıkmış olan tur teknelerinin uğrak yeri olarak bilinmektedir.

OKUMALISIN  Karaman Kalesi Nerede - Nasıl Gidilir?

Gemile Adası ve çevresi 1. derece doğal sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Açık hava müzesi niteliğinde olan Gemiler Adası sit alanı girişinde 5 TL ücret alınmaktadır.

Fethiye Gemiler Adası Nerede ve Nasıl Gidilir

Gemiler Adası Muğla ilinin Fethiye ilçe sınırında yer almaktadır. Fethiye ilçesinin güney ucunda ve ilçe merkezine 9 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

Gemiler Adasına deniz yoluyla ve kara yoluyla ulaşmak mümkündür. Adaya deniz yolu ile ulaşmak için Fethiye ilçesine ulaşıp Fethiye’den tekneler ile adaya ulaşabilirsiniz.

Karayolu ile ulaşmak İsteyenler ise Fethiye Kayaköy istikameti üzerinden Gemiler tabelasını takip ederek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Yeşil Türbe Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Yeşil Türbe Nerede – Nasıl Gidilir? – Bursa Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir