Anasayfa / Ege Bölgesi / Fethiye Kayaköy Nerede-Nasıl Gidilir?

Fethiye Kayaköy Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Fethiye Kayaköy Nerede – Nasıl Gidilir?- Muğla Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

Fethiye Kayaköy Nerede;

Muğla ilinin Fethiye ilçesinde bulunan Kayaköy, Rumlar döneminden kalma bu köydür.  Köy demek biraz haksız olabilir. Çünkü sanayi, ticareti ve sosyal hayatı ile 20.yy’a kadar 25 bin kişinin yaşadığı bir kentmiş geçmişte. Kurtuluş Savaşından sonra 1923 yılında Türkiye- Yunanistan arasında yapılan anlaşma ile buradaki Rumlar ve Batı Trakya’daki Türkler yer değiştirmiş. Boş halde kalan bu yere Trakya’dan Türklerin bir kısmı buraya yerleştirilmiş. Fakat uyum sağlayamayan Türkler, köyü terk etmişler. Ve o günden bu günü bu şekilde kalmıştır. 1957 Fethiye Depremi ile köy çok hasar görmüş ve bir daha da onarılmamıştır.

Fethiye’nin 8 km güneyinde yer alan köy,  geçimini bağcılık, tütüncülük ve şarap üretiminin yanı sıra ticaret ve zaanat ile sağlarmış. Kayaköy Açık Hava müzesi gibi gezilip görülmesi keşfedilmesi gereken bir yerdir.

Kayaköy ve Evlerinin özellikleri;

Kayaköy’de yaklaşık 500 hane bulunmakta, Her biri 50 m2 büyüklüğünde ve  iki katlı olarak yapılan evler birbirlerinin manzarasını kapatmayacak şekilde dizayn edilmiş,  Tüm bu evler İki Yunan Ortodoks Kilisesi ile birlikte koruma altında. Fethiye Kayaköy’ün ayakta kalabilen en iyi yapısı ise, Kayaköy kilisesidir.

Kayaköy Giriş Ücreti;

Kayaköy’e giriş ücreti 5 TL ve Müze kart geçiyor.

Kayaköy’ü yaz döneminde 09:00 – 20:00 saatleri arasında haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz.

Kayaköy’e  Nasıl Gidilir?

Kayaköy, Ölüdeniz Tabiat Parkının kuzeyinde kalan Kayaköy isimli mahalledir.

Kayaköy’e Ölüdeniz Hisarönü’nden kalkan minibüslerle gidilebilir.

Hisarönü’nden 5 km uzaklıktadır.

OKUMALISIN  33 Şehit Anıtı Nerede – Nasıl Gidilir?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Sasalı Piknik Alanı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Sasalı Kent Ormanı

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Sasalı Kent Ormanı – Piknik Alanı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir