Fethiye Ölüdeniz – Ölüdeniz Blue Lagoon – Giriş Ücretleri

Fethiye Ölüdeniz – Ölüdeniz Blue Lagoon – Giriş Ücretleri

Sevgili  Seyyahlar bu yazımızda sizlere Fethiye Ölüdeniz – Ölüdeniz Blue Lagoon – Çevresindeki Koy ve Plajlar hakkında bilgiler vermeye çalışacağız..

                       Fethiye Ölüdeniz Hakkında;                       

Dünyanın en güzel kumsalı seçilen Ölüdeniz, Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlıdır. Ortaçağ’da “Uzak Diyar”, Likya Dönemi’nde ise “Işık ve Güneş Diyarı” olarak bilinmektedir. Bir lagün oluşumudur. Lagün ya da Deniz Kulağı ne derseniz; Lagün veya denizkulağı dalgalar tarafından oluşturulan kıyı birikim şekillerindedir. Ancak oluşumunda, kıyı akıntılarının da etkisi vardır. Bunlar, alçak kıyılardaki koy ve deltalardan oluşurlar. Koyun bir ucundan diğer ucuna doğru bir ok gibi uzanan şekillerdir. Bir kıyı okunun koyun ağzının kapatılacak şekilde gelişmesi ve karşı buruna bağlanmasıyla kıyı kordonu meydana gelir. Ölüdeniz de bu şekilde oluşmuştur. Fethiye Ölüdeniz Tabiat Parkı sınırları içinde bulunan mavi bayrak ödülüne sahip olan Kumburnu Plajı ve Belcekız Plajında denizin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Fethiye Ölüdeniz Kumburnu’nda 950 hektarlık alan Kıdrak Tabiat Parkı ilan edilip, koruma altına alınmıştır. Ölüdeniz Lagünü ve Kıdrak Plajını kapsayan bu alan aynı zamanda SIT bölgesi ve özel çevre koruma alanı içinde kalmaktadır. Plajda su sporları işletmesi de var.

           Ölüdeniz’in Kumsalı ve Denizi Hakkında;          

Yüzme bilmeyenler açışından inanılmaz bir yer diyebilirim sebebi ise metrelerce gittiğiniz halde sığ bir denizdir. Şezlong ve şemsiye kiralanabiliyor, ayrıca yemek konusunda birçok yer bulunmaktadır. Sakin bir zaman istiyorsanız Eylül gibi ya da yaz başında gidebilirsiniz Temmuz- Ağustos aylarında adım atacak yer bulamıyorsunuz.

                      Ölüdeniz Giriş Ücretleri 2023                     

 • Kişi Başı………. 23 TL
 • Öğrenci………..  11.5 TL
 • Motosiklet …….50TL
 • Otomobil……… 70 TL
 • Minibüs……….. 210 TL 
 • Midibüs……….. 345 TL 

                                     Ölüdeniz Efsanesi                             

Efsaneye göre, eski çağlarda Fethiye’de geçen gemiler açıklara su almak için kıyıya sandalla çıkarlarmış. Kaptanlardan birinin yakışıklı mı yakışıklı bir oğlu varmış, bu çocuk su almak için koya çıktığında güzeller güzeli Belcekız ile karşılaşmış. Ve o anda yakışıklı genç Belcekız birbirlerine görür görmez âşık olmuşlar. Belcekız her gün sahil şeridinde genç delikanlıyı beklermiş birbirleri ile buluşma imkânı olmazmış. Çünkü genç delikanlı suyu alıp hemen sandala dönmeliymiş. Ama genç delikanlı az da olsun sevdiği kızı görmek için bahaneler üretir ve su almak için koya yaklaşırmış.

 

Bir gün gemi koydan geçerken fırtına patlamış, Genç delikanlı babasına yönelerek burada en korunaklı yerin koy olduğunu söylemiş ancak baba gencin bunu sevdiği için yaptığını ve bu uğurda geminin parçalanmasını göze aldığını sanmış. Ve aralarındaki kavga büyümüş ve baba, gemi tam kayalıklara çarpacakken oğlunu kürek darbesiyle oğlunu denize atmış, dümenin yanına gitmiş. Daha sonra çarşaf gibi olan koyu görmüş. Oğlu oracıkta can vermiştir. Kayalıklarda bekleyen sevdiği ise bu olanları görerek kayalıklardan intihar etmiş.

İşte o gün bu gündür Delikanlının öldüğü yere Ölüdeniz, kızın intihar ettiği yere ise Belcekız’ı demişler. Gelenler bu efsaneyi duydukları zaman hüzünlenir ve uzaklara Ölüdeniz’e ve Belcekız’a dalarlar.

Ölüdeniz – Fethiye Çevresindeki Bazı Plaj ve Koylar

Belcekız Plajı: Ölüdeniz’ de en çok tercih edilen plajların başında geliyor. Ölüdeniz kumsalı 2006 yılında dünyanın en güzel kumsalı seçilmiştir. Belde, turizm açısından oldukça gelişmiştir. Ölüdeniz’ de mevcut yoğun kaynak suyu çıkışları, dipte içeriden açık denize doğru bir akıntı yaratmaktadır. İkincisi, bu kaynak sularının yarattığı tuz farkından dolayı açık denizden içeriye ve dışarıya devamlı bir sirkülasyon oluşmasıdır. Üçüncüsü ise gel-git etkisi ile iki-üç günde bir deniz ortalama yarım metre yükselir ve alçalır. Bu da büyük miktarda deniz suyu giriş ve çıkışı sağlamaktadır.

Kıdrak Koyu: Kıdrak Tabiat Parkı içinde bulunur. Belcekız plajına 3 km. uzaklıkta, Ölüdeniz Faralya yolu üzerindedir. Çam ağaçları, yumuşacık bembeyaz kumu ve berrak denizi ile denize girmek için idealdir. Kıdrak Koyu, Ölüdeniz’e göre daha sakindir. Park alanı içinde piknik yapma olanağı ve ihtiyaçların karşılanabileceği bir büfe mevcuttur. WC ve duş bulunmaktadır.

Kelebekler Vadisi: Fethiye’nin Faralya Köyü’nde bulunan Kelebekler Vadisi; Ölüdeniz’ in en çok bilinen ve en merak edilen lokasyonlarından bir tanesidir. Ulaşımın teknelerle sağlanan Kelebekler Vadisi her yıl yüz binlerce insan tarafından ziyaret edilmektedir.

Çalış Plajı: Kum ve yuvarlak çakıllardan oluşur. Yazın en sıcak günlerde bile denizden esen meltem, bunalmadan bronzlaşmanıza olanak tanır. Çalış sahili her türlü zevke hitap eden bar ve restoranlarla doludur. Çalış plajında gün batımı kaçırılmaması gereken manzaralardan birisidir. Çalış plajı aynı zamanda en iyi rüzgâr sörfü alanlarından birisidir ve sörf kulübü deneyimli öğretmenleri ile eğitim olanağı da sunmaktadır.

 

Katrancı Koyu: Göcek sahillerine yapılan tekne turlarının veya Fethiye çıkışlı günü birlik tekne gezilerinin önemli duraklarından olan Katrancı Koyu ve ona komşu olan Kızlar Koyu denizden olduğu gibi kara yoluyla gelenleri ağırlıyor. Katrancı Koyunun Fethiye’ye uzaklığı 16 km. Kamp alanı Fethiye kara yoluna 1 km içeresinde bulunuyor.

Kuleli Koyu: Harika bir plaja sahiptir. Fethiye tatilinizde dinlenip denizin tadını çıkarabileceğiniz bir noktada bulunmaktadır. Koy huzur yuvasıdır kitap okuyabileceğiniz çardaklar, şezlonglar ve şemsiyeler bulunmaktadır.

                             Ölüdeniz’e Nasıl Gidilir?                        

Havayolu Ulaşım: Havayolu ile 2 seçenek bulunmaktadır. Birincisi Muğla Dalaman Havalimanı diğeri ise Antalya Havalimanıdır.

Muğla Dalaman Havalimanı

Dalaman Havalimanı ile Fethiye şehir merkezi arası 30 dakikadır. Havalimanın araç kiralayabilir ya da transfer yapan firmalar ile gelebilirsiniz. Havalimanında HAVAŞ servislerini kullanabilirsiniz. Otel de kalacaksınız otellerinde kendilerine ait servisleri bulunmaktadır.

Antalya Havalimanı:

Antalya Havalimanı, Fethiye’ye yaklaşık 2.30 saatlik mesafede bulunuyor. Havalimanın araç kiralayabilir ya da transfer yapan firmalar ile gelebilirsiniz. Havalimanında HAVAŞ servislerini kullanabilirsiniz. Otel de kalacaksınız otellerinde kendilerine ait servisleri bulunmaktadır.

Kara Yolu Ulaşım: Tüm illerden Muğla’ya ya da Fethiye ye direk otobüsler bulunmaktadır. Muğla otogarına gelenler oradan kalkan Fethiye otobüsleri ile aktarma yapabilirler. Kendi aracınızla gelecekseniz ise;

 • Ankara’dan gelmek isteyenler: Sivrihisar-Afyon-Burdur-Tefenni-Çavdır-Söğüt-Kemer-Fethiye
 • İstanbul’dan gelmek isteyenler: İzmit-Sakarya-Kütahya-Afyon-Burdur-Tefenni-Çavdır-Söğüt-Kemer-Fethiye
 • İzmir’den gelmek isteyenler: Aydın-Muğla-Dalaman-Fethiye

 

Ölüdeniz ’in Bazı Yerlere Uzaklıkları

 • Bursa – Ölüdeniz: 636 km.
 • İzmir – Ölüdeniz: 347 km.
 • Adana – Ölüdeniz: 765 km.
 • Fethiye – Ölüdeniz: 14 km.
 • Muğla – Ölüdeniz: 131 km.
 • İstanbul – Ölüdeniz: 814 km.
 • Antalya – Ölüdeniz: 205 km.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.