Anasayfa / Doğal Güzellikler / Fethiye’nin En Güzel Plajları – Koyları – Denize Girilecek Yerler – Detaylı

Fethiye’nin En Güzel Plajları – Koyları – Denize Girilecek Yerler – Detaylı

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Fethiye’nin En Güzel Plajları – Koyları – Denize Girilecek Yerler – Detaylı – Muğla Fethiye Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

1- Fethiye Ölüdeniz

Dünyanın en güzel kumsalı seçilen Ölüdeniz, Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlıdır. Ortaçağ’da “Uzak Diyar”, Likya Dönemi’nde ise “Işık ve Güneş Diyarı” olarak bilinmektedir. Bir lagün oluşumudur. Lagün ya da Deniz Kulağı ne derseniz; Lagün veya denizkulağı dalgalar tarafından oluşturulan kıyı birikim şekillerindedir. Ancak oluşumunda, kıyı akıntılarının da etkisi vardır. Bunlar, alçak kıyılardaki koy ve deltalardan oluşurlar. Koyun bir ucundan diğer ucuna doğru bir ok gibi uzanan şekillerdir. Bir kıyı okunun koyun ağzının kapatılacak şekilde gelişmesi ve karşı buruna bağlanmasıyla kıyı kordonu meydana gelir. Ölüdeniz de bu şekilde oluşmuştur. Fethiye Ölüdeniz Tabiat Parkı sınırları içinde bulunan mavi bayrak ödülüne sahip olan Kumburnu Plajı ve Belcekız Plajında denizin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Fethiye Ölüdeniz Kumburnu’nda 950 hektarlık alan Kıdrak Tabiat Parkı ilan edilip, koruma altına alınmıştır. Ölüdeniz Lagünü ve Kıdrak Plajını kapsayan bu alan aynı zamanda SIT bölgesi ve özel çevre koruma alanı içinde kalmaktadır. Plajda su sporları işletmesi de var. Fethiye Ölüdeniz – Ölüdeniz Blue Lagoon

2- Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi, Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlı olan Ölüdeniz beldesi sınırlarında bulunan bir cennet vadisidir. Vadi, 350 metre ulaşan sarp kayalıklı duvarlarla çevrilidir. Vadi adını ise; barındırdığı 80′den fazla kelebek türünden ve özellikle Kaplan kelebeğinden almıştır. Ayrıca vadide kaynağı Faralya köyünde bulunan ve 50 metre yükseklikten Vadi’ye dökülen şelale, Vadi’nin ortasından geçen bir dere ile Akdeniz’e dökülmektedir. Kelebek Vadisi’nin tarihi ise M.Ö. IV. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Likya’nın “Perdicia” isimli yerleşim yerinin bazı kalıntıları Kelebek Vadisi Kanyonu’nun hemen üstünde yer alır. Buradaki köy “Faralya” ismiyle anılmaktadır. Bizans ve Yunan uygarlıklarından Osmanlı’nın son zamanlarına kadar sürdürülen, yamaçların teraslamasıyla oluşturulan bahçecilik kültürü bugüne kadar gelmiştir. Vadinin toplam alanı 130 dönüm kadardır, bu alanın 90 dönüm kadarı şuan turistik amaçlar için kullanılmaktadır.

Vadiyi oluşturan dağlar üzerinde yaşayan ender canlılar nedeniyle Dünya mirası olarak korunması önerilen 100 dağdan biridir bununla birlikte 8 Şubat 1995’de 1. derecede doğal sit alanı ilan edilmiş, her türlü yapılaşma yasaklanmıştır. Ülkemizin kamp ve doğa turizmi açısından en nadide yerlerinin başında gelen Kelebekler Vadisi, kumsalında lüks konaklama tesisi yok. Çadır kurabilir ya da üzeri çalı ve yapraklarla kaplı çardaklarda, ağaç dalları arasına kurulmuş teraslarda geceleyebilirsiniz. Kelebekler Vadisi Nerede-Nasıl Gidilir?

3- Belcekız Plajı

Belcekız Plajı Muğla‘nın Fethiye ilçesinde yer almaktadır. Plaj, Fethiye merkezine yaklaşık olarak 12 km uzaklıkta yer almaktadır.

 Belcekız Plajı kumsalı küçük çakıl ve kum karışımından oluşmaktadır. Deniz ayakkabısı ile gelmenizi tavsiye ederim. Suları oldukça berrak ve temizdir. Belcekıza gelince araba ile gelecekseniz otopark var ancak yer bulmak biraz zor. Yol boyunca otopark ve belediyeye ait çalışanlar saat karşılığı ücret alıyorlar. Deniz birden derinleşiyor. Bu sebeple çocuklu ailelerin dikkat etmesi gerekir. Çarşaf misali bir deniz vardır. Burası genellikle Ölüdeniz turları yapan teknelerin kalkış noktasıdır. Böylece plaj farklı bir önem kazanmıştır.

Belcekızda birçok aktivite yapma şansına sahipsiniz. Burada her gün yelken, jetski ve sörf gibi su sporlarından dilediğinizi yapabilirsiniz. Ayrıca bu muhteşem ortamda doğa yürüyüşü yapma şansına sahipsiniz.

Babadağ’da yamaç paraşütü yapmanızı tavsiye ederim. Paraşüt ile atlayışlarınız sırasında sizlere profesyonel paraşütçüler eşlik edecek. Bu muhteşem manzarayı tepeden izleme zevkini kesinlikle tatmalısınız. Belcekız Plajı Nerede – Nasıl Gidilir?

4- Fethiye Cennet Koyu

Cennet Koyu Muğla ilinin Fethiye ilçe sınırında yer almaktadır. Cennet Koyu Kabak yakınlarında bulunmaktadır.

Cennet koyunun suları oldukça temiz ve berraktır. Suları ılık ve dalgalıdır. Suları turkuaz renktedir. Oldukça bakir, yeşil ve doğal güzelliklere sahip olan bu koyda huzurlu, sessiz ve sakin bir tatil geçirme şansına sahipsiniz. Tam anlamıyla kafa dinlemek amaçlı ziyaret edilecek bir yerdir.

Cennet koyunda sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeği yiyebilirsiniz. Şezlonga uzanarak deniz ve güneşin tadına varabilirsiniz. Bunun dışında tuvalet ve duş gibi hizmetleri burada alabilirsiniz. Çok büyük bir ormana sahip olan bu koyda yalnızca Cennet Kamp adında bir camping alanı bulunuyor. Cennet Koyu’nda bu camping alanı dışında çadır kurmak ve ateş yakmak kesinlikle yasak. Orman yangınlarına karşı yasal bir uygulamadır. Yani Cennet Koyu’nda kalabilmek için bu kamp alanını kullanmanız gerekiyor. Fethiye tekne turu ve günü birlik tekne turları ile yine bu koyu gezip görebilirsiniz. Fethiye Cennet Koyu Nerede – Nasıl Gidilir?

5- Fethiye Çalış Plajı

Çalış Plajı Muğla ilinin Fethiye ilçe sınırında yer almaktadır. Fethiye ilçe merkezinde bulunmaktadır. Yürüme mesafesindedir. Denizi oldukça berrak ve temizdir. Kumsalı yaklaşık 4 km uzunluğundadır. İnce ve altın sarısı kumları vardır. Denizi yavaş yavaş derinleşmektedir. Özellikle çocuklar ve yüzme bilmeyenler için Çalış Plajı oldukça idealdir. Bu sebeple çocuklu aileler tarafından oldukça yoğun şekilde talep görmektedir. Halk plajı olmasına rağmen çok temiz ve bakımlıdır. Yöre halkı turizm ve çevre bilinci konusunda oldukça duyarlıdır.

OKUMALISIN  Hafik Gölü Nerede – Nasıl Gidilir?

Çalış plajı ulaşım olanakları ile Fethiye’nin turizminin en gözde yerlerinden birisidir. Çalış plajı sahili boyunca restoran, bar, otel bulunmaktadır. Burada yaz akşamlarında serin esintisi ile Caretta Carettalar bir yanınızda keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Yaklaşık olarak 3 km uzunluğunda bir yürüyüş parkuru vardır. Bunun dışında sörf basta olmak üzere birçok etkinlik de yapılmaktadır. Fethiye’nin bir liman kenti olması ticaret ve ulaşımda merkez olduğunu gösterir. Fethiye Körfezi, yüzlerce tekne ve yata ev sahipliği yapmaktadır. Fethiye Çalış Plajı Nerede – Nasıl Gidilir?

6- Fethiye Kuleli Plajı Koyu

Muğla ilinin Fethiye ilçesinde Fethiye yarımadası olarak bilinen yerde bulunan Kuleli Koyu’ndaki Kuleli Plajı Doğal bakir havası, tertemiz denizi ile yerli ve yabancı turistler tarafından ilgi görmektedir.

Kuleli Plajı, Mülkiyeti Muğla Orman İşletme Müdürlüğüne ait olan ancak işletme hakkı özel bir şahsa verilmiş bir yerdir. Giriş ücreti ödeyerek girilen bu alan, oldukça sakin, sessiz ve huzurlu, tatilini dinlenerek geçirmek isteyenler için vazgeçilmez bir yer olarak bilinmektedir. Fethiye Kuleli Plajı Koyu Nerede – Nasıl Gidilir?

7- Kabak Koyu ve Plajı

Kabak Koyu Muğla ilinin Fethiye ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır.  Fethiye merkez Kabak Koyu arası yaklaşık 30 kilometre mesafededir. Koy, Fethiye’nin güneyinde bulunan Faralya köyü içerisinde bulunur.

Kabak Koyu derin bir vadinin denizle buluştuğu noktada yer alıyor. Koyun 3 tarafı sık kızılçam ormanları ile kaplıdır. Kendini korumuş bakir doğası kafa dinlemeyi isteyen kişiler için bulunmaz bir ortama sahiptir. 1987 yılına kadar ayak basılmamış olan Kabak Koyu’na ilk yerleşen kişi, yurt dışındaki yaşamından Kabak Koyu’nu görünce vazgeçen Turan Pirendeoğlu’dur.

Kabak Plajı yaklaşık 200 metre uzunluğa sahiptir. Kumsalı ince kumlardan meydana gelmektedir. Deniz suları oldukça sıcak bir durumdadır. Ayrıca suları biraz dalgalıdır. Deniz suları Temmuz ve Ağustos aylarında kalabalık olduğu dönemlerde berrak değildir. Su seviyesi de bir anda derinleştiği için iyi derece yüzme bilmeyenler ve çocuklu aileler için tehlikeli olabilir. Giriş ücreti yoktur. Ayrıca ücretsiz duş alabileceğiniz bir yer de mevcuttur. Kabak Koyu ve Plajı Nerede-Nasıl Gidilir?

8- Küçük Samanlık Koyu – Plajı

Muğla ilinin Fethiye İlçesinde Fethiye Yarımadası içerisinde kalan ve Büyük Samanlık ve Küçük Samanlık olarak ikiye ayrılan Koyların Küçük samanlık kısmıdır. Çok defa bu karşılaştırılsa da Yeri, Plajı ve Kumu farklılık göstermektedir.

Yerli ve Yabancı Turistler Özellikle yaz aylarında yoğun ilgi gösterdiği bu koyda yeşil ve Mavinin her tonunu görebilirler. Samanlık Koyu Cam gibi berrak, Temiz bir denizi bulunuyor. Hani Akvaryum gibi denizi var derler ya işte tam da burasıda o şekilde, Yüzerken balıklarla karşılaşabilirsiniz. Samanlık Plajında, Denize atlamak için 2 adet iskele bulunuyor. Özellikle gençler için tam bir eğlence oluyor bu iskele. Küçük Samanlık Koyu – Plajı Nerede – Nasıl Gidilir?

9- Büyük Samanlık Koyu – Plajı

Muğla ilinin Fethiye İlçesinde Fethiye Yarımadası içerisinde kalan ve Büyük Samanlık ve Küçük Samanlık olarak ikiye ayrılan Koylar vardır. Sizlere şuan bahsedeceğimiz Büyük samanlık kısmıdır. Çok defa bu karşılaştırılsa da Yeri, Plajı ve Kumu farklılık göstermektedir. Büyük Samanlı Plajının Hemen yanında Mesire alanı bulunmaktadır. Sizlere şimdi Büyük Samanlık Plajı hakkında Bilgiler vereceğiz.

OKUMALISIN  Dişlice Adası - Aşk Adası Nerede – Nasıl Gidilir - Marmaris - Muğla

Plajın işletmesi Orman Bakanlığını tarafından ihale usulü işletilmek üzere verilen bir plajdır,2018 yılında herhangi bir işletmeye verilmeyen bu plaja giriş ücretsizi ama sonraki yıllar durumu ne olur bilinmez. Fethiye yarımadasında bulunan bu plaja, Doğusunda Küçük Samanlı Plajı Batısında Kuleli plajı ve Çevresindeki Mesire alanlarıyla Fethiye ilçesinde ilgi gören plajlarımdandır. Büyük Samanlık Koyu – Plajı Nerede – Nasıl Gidilir?

10- Kargı Köyü Akmaz Plajı – Karataş Plajı

Muğla ilinin Fethiye ilçesinde Çiftlik Mahallesi yakınlarında bulunan Sessiz, Sakin Küçük çaplı bir plajdır. Fethiye ye çok kısa bir mesafede olduğundan dolayı yöre halkı tarafından gidilen bir yerdir. Akmaz ve Karataş Plajı yan yanadır. Plaj özellikleri ve konumu aynı olan bu yer hakkında sizlere bilgiler vermeye çalışacağız.

Akmaz plajı doğal bir güzelliğe sahiptir, Dalgasız denizinin olmasının güzelliği bir yana taşlı sahili olması biraz sıkıntı veriyor. Özellikle çocuklu ailelerin buraya gelirken çocukları için deniz ayakkabısını mutlaka getirmeliler. Hem sahil hem deniz ikisi de taşlık çünkü. Ama Denize girdiğiniz zaman berrak bir görüntüsü bulunuyor. Yüzerken balıkları görme olasılığı çok fazla.

Akmaz Plajının içerisinde birde restoran bulunuyor. Çam ağaçlarının altında bulunan bu yerde yemek yiyebilir kahvaltı yapabilirsiniz. Plajda Ayrıca mangal yapma imkânı da bulunuyor.  Bir işletmenin olmadığı bu yerde şemsiye-şezlong ve ihtiyacınız olan her ihtiyacınızı birlikte getirmelisiniz. Kargı Köyü Akmaz Plajı – Karataş Plajı Nerede – Nasıl Gidilir?

11- Kıdrak Koyu

Yeşil ve Mavinin birleştiği doğa harikası bu yer, Sahilinin taşlık olması biraz gelenlerin az canın sıksa da denizinin berrak ve temizliği keyifleri yerine getirmektedir. Hazır konu açılmışken çocuklu aileler yanlarında deni ayakkabısı getirmeyi unutmasınlar. Genel olarak aile ile gidilebilecek hem piknik hem denizi açısından güzel bir yerdir. Dışarıdan yeme içme getirebildiğiniz bu yerde Piknik yapma alanları dahi bulunmaktadır.

Kıdrak Tabiat Parkı olması sebebiyle çevrede çeşitli ağaç türleri bulunuyor. Kızılçam, Mersin, Pırnal Meşesi, Zambak, Siklamen, Papatya, Gelincik ve Geven olarak sıralayabiliriz. Tabiat parkı olması sebebiyle bazı alanlarda ateş yakmak yasaktır. Ayrıca, Ağaçların altına koyulan masalar bir o kadar serinlik yaratıyor.

Kıdrak Plajına Giriş ücretlidir. Ayrıca içerisindeki işletmeden şezlong-şemsiye kiralayabileceğiniz yerler bulunuyor. Duşluklar, Soyunma odaları, Otopark ve piknik masaları bulunuyor. Kıdrak Koyu – Plajı Nerede – Nasıl Gidilir?

12- Günlüklü Koyu

Muğla ili, Fethiye ilçe sınırında bulunmaktadır. Fethiye karayolu üzerinde yer alıyor. -Fethiye ilçe Merkezine 17 km, Göcek kasabasına ise sadece 10 km mesafede yer almaktadır.

Koy, güneş ışığını geçirmeyen günlük ağaçlarının bulunduğu alanda yer alan yemyeşil bir doğa harikasıdır. Orman, deniz, doğa ve yeşili sevenler için mutlaka görülmesi gereken bir yer.

Fethiye ilçe merkezine ve çevresindeki turistik mekanlara uzak olduğu için daha sakin bir yerdir. 350 metre uzunluğunda ince kumlu bir denizi vardır. Günlüklü Koyu, adını bölgede yer alan Günlük ağaçlarından gelmektedir. Özellikle gün doğumu ve gün batımında koyu sarmalayan nefis koku bu ağaçlardan geliyor. Günlük ağaçları, ilaç ve parfüm yapımında kullanılıyor. Sabahın ilk ışıkları ve gün batımında Günlüklü koyunu sarıp sarmalayan eşsiz kokusu, Günlük ağaçlarının koya kattığı ayrı bir havadır. Fethiye Günlüklü Koyu – Plajı Nerede – Nasıl Gidilir?

13- Karaot Plajı 

Karaot Plajı, Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlı Yanıklar Köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır. Plaj sit alanı içerisinde bulunmaktadır. Caretta Caretta Kaplumbağaların üreme alanı içerisinde bulunmaktadır. Yüzerken onlarla karşılaşırsanız hiç şaşırmayın.  Şimdi sizlere Karaot Plajı Hakkında Bilgiler vermeye çalışacağız.

Karaot Plajının en büyük özelliği Mavi-Yeşilin buluştuğu bakir bir doğaya sahip olmasıdır. El değmemiş doğal yapısının denizle kucaklaştığı bu efsanevi yer hem denizi hem kumsalıyla görülmeye değerdir. Plajı çakıl-Kum karışı olması sebebiyle çocuklu ailelerin buraya gelirken deniz ayakkabısı giymesinde fayda var. Yer Yer kum olsa da deniz ayakkabısı önemli. Deniz sığ bir yapıya sahip olsa da biraz ilerledikten sonra derinleşiyor.  Ama yüzmeye başladığınız zaman berrak suyunda balıklarla birlikte yüzme keyfi sizleri bekliyor.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir – Kahvaltı – Piknik – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir –  Kahvaltı – Piknik & Mangal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir