Anasayfa / Doğal Güzellikler / Fethiye’nin Görülmesi Gereken En Güzel 5 Koyu

Fethiye’nin Görülmesi Gereken En Güzel 5 Koyu

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Fethiye’nin Görülmesi Gereken En Güzel 5 Koyu – Fethiye Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Fethiye’nin Görülmesi Gereken En Güzel 5 Koyu

1- Fethiye Gemiler Adası Koyu 

Gemiler Adası Muğla ilinin Fethiye ilçe sınırında yer almaktadır. Fethiye ilçesinin güney ucunda ve ilçe merkezine 9 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

Ören yeri olarak geçen adada Bizans dönemine ait 11 bazilika tipi kilise, çok sayıda şapel, ev, depo, mezar ve sarnıçlar bulunmaktadır. Gemiler Adası’nın 7. yüzyılda Arap istilası sonucu terk edildiği düşünülüyor. Tepedeki doğu-batı uç noktalarında iki kilise yer alıyor. Depremden yıkılmış kiliselerin duvarlarında bulunan freskler ve mozaikle kaplı tabanlar tahribe uğramış durumdadır. Adanın kayalık olması nedeniyle kilise ve evlerin temelleri kaya içine oyularak yerleştirilmiştir.

Adanın ismiyle ilgili bazı rivayetler bulunmaktadır. Bu rivayete göre adanın en yüksek noktasındaki kilisenin Aziz Nikolas’a ithaf edildiği ortaçağ dönemine ait bir denizcilik rehberinde rastlandığı bilinmektedir. Fethiye Gemiler Adası Nerede – Nasıl Gidilir?

2- Büyük Boncuklu Koyu

Muğla ili Fethiye ilçesi sınırında Keçiler Mahallesine bağlı bir koydur.  Koy, Boncuk gibi masmavi denizi, el değmemiş bir doğa güzelliğiyle görenleri kendine hayran bırakan bir doğal harikasıdır Çam Palmiye ve Günlük ağaçları arasında gizlenmiş durumdadır. Muğla’dan 122 kilometre Fethiye’ye 20 dakikalık bir mesafede

Adı gibi Boncuk masmavi denizi, el değmemiş bir doğal güzelliği olan bulunuyor. Su altı görüş mesafesi 20-25 metreyi buluyor. Birçok balık çeşidinin bulunması, Şnorkel ile dalış yapanlar için iyi bir gözlem fırsatıdır. Boncuk Koyunda, Koyların plajları taşlıktır, Kum şeklinde plajları yok. Bunu dikkate alarak yanınızda deniz ayakkabısı götürmeniz de fayda var. Özellikle çocuklu aileler kesinlikle deniz ayakkabısı alsın yanına. Büyük Boncuklu Koyu Nerede – Nasıl Gidilir?

3- Günlüklü Koyu

Muğla ili, Fethiye ilçe sınırında bulunmaktadır. Fethiye karayolu üzerinde yer alıyor. -Fethiye ilçe Merkezine 17 km, Göcek kasabasına ise sadece 10 km mesafede yer almaktadır.

OKUMALISIN  Ekşili Göleti Nerede – Nasıl Gidilir - Kamp - Piknik Alanları?

Koy, güneş ışığını geçirmeyen günlük ağaçlarının bulunduğu alanda yer alan yemyeşil bir doğa harikasıdır. Orman, deniz, doğa ve yeşili sevenler için mutlaka görülmesi gereken bir yer.

Fethiye ilçe merkezine ve çevresindeki turistik mekanlara uzak olduğu için daha sakin bir yerdir. 350 metre uzunluğunda ince kumlu bir denizi vardır. Günlüklü Koyu, adını bölgede yer alan Günlük ağaçlarından gelmektedir. Özellikle gün doğumu ve gün batımında koyu sarmalayan nefis koku bu ağaçlardan geliyor. Günlük ağaçları, ilaç ve parfüm yapımında kullanılıyor. Sabahın ilk ışıkları ve gün batımında Günlüklü koyunu sarıp sarmalayan eşsiz kokusu, Günlük ağaçlarının koya kattığı ayrı bir havadır. Fethiye Günlüklü Koyu – Plajı Nerede – Nasıl Gidilir?

4- Kabak Koyu 

Kabak Koyu Muğla ilinin Fethiye ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır.  Fethiye merkez Kabak Koyu arası yaklaşık 30 kilometre mesafededir. Koy, Fethiye’nin güneyinde bulunan Faralya köyü içerisinde bulunur.

Kabak Koyu derin bir vadinin denizle buluştuğu noktada yer alıyor. Koyun 3 tarafı sık kızılçam ormanları ile kaplıdır. Kendini korumuş bakir doğası kafa dinlemeyi isteyen kişiler için bulunmaz bir ortama sahiptir. 1987 yılına kadar ayak basılmamış olan Kabak Koyu’na ilk yerleşen kişi, yurt dışındaki yaşamından Kabak Koyu’nu görünce vazgeçen Turan Pirendeoğlu’dur. Kabak Plajı yaklaşık 200 metre uzunluğa sahiptir. Kumsalı ince kumlardan meydana gelmektedir. Deniz suları oldukça sıcak bir durumdadır. Ayrıca suları biraz dalgalıdır. Deniz suları Temmuz ve Ağustos aylarında kalabalık olduğu dönemlerde berrak değildir. Su seviyesi de bir anda derinleştiği için iyi derece yüzme bilmeyenler ve çocuklu aileler için tehlikeli olabilir. Giriş ücreti yoktur. Ayrıca ücretsiz duş alabileceğiniz bir yer de mevcuttur.

OKUMALISIN  Akşemseddin Türbesi Nerede - Nasıl Gidilir - Bolu Gezilecek Yerler?

Sit alanı olduğundan herhangi bir tesis bulunmuyor. Kabak Koyu Plajı’nda şemsiye ve şezlong bulunmamaktadır. Hasır ve şemsiye getirmeniz gerekmektedir. Su sporları yapabilir ve eğlenceli zamanlar yaşayabilirsiniz. Fethiye günübirlik tekne turlarına katılabilirsiniz. Buralarda dağ yürüyüşü yapmak için uygun alanlar da bulunmaktadır. Kabak Koyu ve Plajı Nerede-Nasıl Gidilir?

5- Fethiye Cennet Koyu

Cennet Koyu Muğla ilinin Fethiye ilçe sınırında yer almaktadır. Cennet Koyu Kabak yakınlarında bulunmaktadır.

Cennet koyunun suları oldukça temiz ve berraktır. Suları ılık ve dalgalıdır. Suları turkuaz renktedir. Oldukça bakir, yeşil ve doğal güzelliklere sahip olan bu koyda huzurlu, sessiz ve sakin bir tatil geçirme şansına sahipsiniz. Tam anlamıyla kafa dinlemek amaçlı ziyaret edilecek bir yerdir.

Cennet koyunda sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeği yiyebilirsiniz. Şezlonga uzanarak deniz ve güneşin tadına varabilirsiniz. Bunun dışında tuvalet ve duş gibi hizmetleri burada alabilirsiniz. Çok büyük bir ormana sahip olan bu koyda yalnızca Cennet Kamp adında bir camping alanı bulunuyor. Cennet Koyu’nda bu camping alanı dışında çadır kurmak ve ateş yakmak kesinlikle yasak. Orman yangınlarına karşı yasal bir uygulamadır. Yani Cennet Koyu’nda kalabilmek için bu kamp alanını kullanmanız gerekiyor. Fethiye tekne turu ve günü birlik tekne turları ile yine bu koyu gezip görebilirsiniz. Fethiye Cennet Koyu Nerede – Nasıl Gidilir?

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir – Kahvaltı – Piknik – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir –  Kahvaltı – Piknik & Mangal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir