Fildamı Sarnıcı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Bakırköy / İstanbul

Fildamı Sarnıcı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Bakırköy / İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Fildamı Sarnıcı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Açılış / Kapanış Saatleri ve Sarnıç’ın Tarihi & Mimarisi Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Fildamı Sarnıcı, İstanbul ilinin Bakırköy ilçesi sınırları içerisindedir. Bakırköy ilçesine bağlı Osmaniye Semti sınırları içerisinde yer almaktadır.

Fildamı Sarnıcı’nın en önemli özelliği Bizans döneminin dört büyük sarnıcından biridir. Bazı kaynaklara bakıldığında 5.-6. yüzyıllarda yaptırıldığı bilgisine ulaşılmaktadır. Fildamı Sarnıcı’nın isminin nereden geldiği kesin olarak bilinmemektedir. Bir rivayete göre; Bizans’ın son dönemlerinde orduya ait filler burada barınırmış ve adı Fildamı olarak anılmaya başlanmıştır.

Sarnıç uzun bir dönem kullanıma kapalı bir durumda kalmıştır. 1996 yılında yapılan bir çalışma sonucunda konser etkinliklerinin düzenlendiği bir alan haline getirilmiştir. Burası 12.000 kişilik bir kapasiteye sahiptir.

Bu Sarnıç birçok ünlü sanatçının konser verdiği alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat daha sonra konser alanı olarak kullanılması durdurulmuştur. Ardından Bakırköy Belediyesi’ne bağlanmıştır.

                        Fildamı Sarnıcı Nerede?                               

Fildamı Sarnıcı’nın konumu, İstanbul ilinin Bakırköy ilçesi sınırları içerisindedir. Bakırköy ilçesine bağlı Osmaniye Semti sınırları içerisinde yer almaktadır.

                  Fildamı Sarnıcı’na Nasıl Gidilir?                      

Buraya toplu taşıma veya hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler; 34AS, 93, 93M, 93T, 97E numaralı otobüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz.  Minibüs ile A-10, A-45 ve A-01’i kullanabilirsiniz. Ayrıca Marmaray ve metro ile de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.