Anasayfa / Cami - Türbe - Kilise / Firuz Bey Camii (Kurşunlu Cami) Nerede – Nasıl Gidilir?

Firuz Bey Camii (Kurşunlu Cami) Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Firuz Bey Camii (Kurşunlu Cami) Nerede – Nasıl Gidilir – Muğla Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

       Firuz Bey Camii (Kurşunlu Cami) Nerede?        

Firuz Bey Cami, Muğla ilinin Milas ilçesi Burgaz mahallesinde, Hisarbaşı ve Yel değirmeni mevkilerini birleştiren yol üzerinde yer almaktadır. Caminin girişindeki Arapça kitabeden Osmanlıların Menteşe valisi Fîruz Bey tarafından inşa ettirilmiş olduğu öğrenilmektedir. Halk arasında Kurşunlu Cami adıyla da tanınan cami, mavi damarlı mermer kaplamalarından dolayı Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde Gök cami olarak bahsedilmiştir.

Firuz Bey Camii (Kurşunlu Cami) Hakkında Bilgiler

Camii giriş kapısının üzerinde bulunan kitabeye bakıldığında 1394 yılında Hoca Firuz Bey’in valiliği döneminde yapıldığı yazmaktadır. Mihrap pervazında da caminin mimarı, Hasan Bin Abdullah, Caminin süslemelerini yapan ve yazıları yazan kişi olarak Musa Bin Adil’in isimleri yazmaktadır.

Halk Arasında Neden Kurşunlu Cami Denmektedir;

Kubbesinin üstü kurşunla kaplı olduğu için halk arasında “Kurşunlu Camii” olarak bilinmektedir.

Caminin Mimarisinden bahsedersek;

Cami, Yapılan incelemeler ve araştırmalar sonucunda Beylikler dönemi sanat özelliği taşıdığı anlaşılmaktadır. Beylikler döneminde gördüğümüz ters “T” tipi plan şemalıdır. Caminin Medresesi günümüze ulaşamamış olan camii, Bugün harap durumdaki medresesinden, Firuz Bey Camii’nin bir külliyenin parçası olarak inşa edildiği düşünülmektedir.

OKUMALISIN  Burdur Gölü Nerede – Nasıl Gidilir?

Firuz Bey Camisinin orijinal minberi ile kapısı 1875 yılında yerlerinden sökülerek İstanbul’a götürüldüğü bilinmektedir. Ve nerede olduğu hakkında bir bilgi bulunmamaktadır.

Cami eski zamanlardan günümüze gelene kadar bir takım değişikliklere uğramıştır. Orijinal minberin yerine, mermerden minber, ahşap kapı kanatlarının yerine ise demirden bir kapı yapılarak bugünkü halini almıştır. Caminin önünde sekiz köşeli bir şadırvan yer almaktadır. Caminin inşaatında herhangi bir devşirme malzeme kullanılmamıştır.

Firuz Bey Camisinin; Caminin Cümle Kapısı Hariç, alt ve üst tarafta olmak üzere iki giriş kapısı bulunmaktadır. Genelde taşların üst üste gelmesiyle oluşmuştur. Firuz Bey Camii üst giriş kapısı Caminin önünde, beş basamak merdivenle çıkılan, sekiz köşeli küçük bir şadırvan yer almaktadır. Sekizgen yapının her bir kenarında birer ayak bulunmaktadır. Ortadaki havuz kısmı da köşelidir ve belli bir kısma kadar duvar üstü, pencere görünümündedir.

Camiinin içerisi, Minrap, Minber, Vaaz Kürsüsü, Kubbe, Tabhane Odaları, Cümle Kapısı, Son Cemaat yeri, Pencereler ve süslemeleriyle görülmeye değer güzelliktedir. İç mekân süslemelerinde, mihrap, zengin taş işçiliği ve kullanılan bitkisel motifleriyle dikkat çekmektedir.

OKUMALISIN  Çalış Plajı Nerede – Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - Fethiye Gezilecek Yerler

Caminin Minaresi Hakkında

Yığma taşlarla oluşturulan minarenin şerefesi mukarnaslı, kubbesi ise sivri külahlıdır. Mukarnas süslemesi kozalağı andırmaktadır. Minareye çıkılan merdiveni, duvar içinde tutulmuştur.

Caminin tam karşısında büyük bir bahçe içerisinde tek bir mezar bulunur. Bu mezarın Firuz Beyin karısına ait olduğu düşünülmektedir. Caminin yanında, cami ile aynı tarihte yapılan medresesi bulunmaktadır.

Cami 1974, 1977 yıllarında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından onarılmış, kubbe kasnağı içerisindeki kalem işleri ile birlikte yenilenmiştir.

      Firuz Bey Camii (Kurşunlu Cami) Nasıl Gidilir?     

Firuz Bey Cami, Muğla ilinin Milas ilçesi Burgaz mahallesinde bulunmaktadır. Milas ilçe merkezinde olduğundan bulunması çok kolaydır. Milas Belediyesinin karşısında bulunmaktadır.

  • Muğla-Milas arası 78 km ve yaklaşık 1 saat 15 dakikadır..
  • Milas-Ankara arası yaklaşık 658 km ve ortalama 8 saattir.
  • Milas-İstanbul arası yaklaşık 648 km ve ortalama 7 saat 45 dakikadır.
  • Milas-İzmir arası yaklaşık 191 km ve ortalama 2 saat 15 dakikadır.
  • Milas-Antalya arası yaklaşık 377 km ve ortalama 4 saat 35 dakikadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Sasalı Piknik Alanı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Sasalı Kent Ormanı

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Sasalı Kent Ormanı – Piknik Alanı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir