Anasayfa / GEZİLECEK YERLER / Florya Atatürk Deniz Köşkü Nerede – Nasıl Gidilir?

Florya Atatürk Deniz Köşkü Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Florya Atatürk Deniz Köşkü Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri? hakkında bilgiler vereceğiz.

Florya Atatürk Deniz Köşkü Nerede;

Florya Atatürk Deniz Köşkü, İstanbul ilinin Bakırköy ilçesi sınırları içerisindedir. Köşk Florya semtinde yer almaktadır. Bakırköy ilçesine bağlı Basınköy Mahallesi sınırları içerisindedir. Köşk İstanbul Caddesi üzerindedir.

Florya Atatürk Deniz Köşkü Hakkında;

Florya Atatürk Deniz Köşkü, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı olan Mustafa Kemal Atatürk’e özel olarak inşa ettirilmiştir. Mustafa Kemal’in İstanbul iline olan ilgisinden dolayı sık sık İstanbul’a ziyaret gerçekleştirmesi, kendisine özel bir köşkün yapılmasını ve şahsına armağan edilmesini gerekli kılmış. Dönemin İstanbul Belediye başkanı tarafından 1935 senesinde inşa ettirilmeye başlanmıştır. Dönemin önde gelen mimarlarından Seyfi Arkan tarafından aynı yıl içerisinde tamamlanarak, 14 Ağustos gününde törenle Mustafa Kemal’e teslim edilmiştir.

Atatürk, birçok misafirini bu köşkte karşılamış, ayrıca bilimsel ve ülke gündemini ilgilendiren önemli konulara bu köşk ev sahipliği yapmıştır. Atatürk’ün vefatından sonra, İsmet İnönü, Celal Bayar, Cemal Gürsel, Cevdet Sunay tarafından köşk kullanılmaya devam edilmiştir. 16 Eylül 1988 tarihinde Cumhurbaşkanlığı’nca, Milli Saraylar Daire Başkanlığı’na devredilen bu yapılar topluluğu, restorasyonu tamamlandıktan sonra dönemi içinde modern bir anlayışla inşa edilmiş köşkün tarzına uyacak dönem eşyası ile tefriş edilerek Atatürk Müzesi haline getirilmiştir. Atatürk Köşkü’nün arkasında karada yapılmış olan Yaverlik ve Genel Sekreterlik binalarının bir kısmı günümüze ulaşmamış, kalanlar ise onarılarak TBMM sosyal tesisleri haline getirilmiştir.

OKUMALISIN  Yıldız Parkı (Yıldız Korusu) Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - Kahvaltı?

Köşkün karadan uzaklığı yaklaşık olarak 70 metredir. Ahşap iskelesiyle karaya bağlanılan köşk, geniş bir bahçeye sahiptir. Köşkün içerisinde yatak odası, banyo ve büyük bir kütüphane ile çalışma odası bulunmaktadır. Bunun dışında misafir odaları bulunmaktadır.

Florya Atatürk Deniz Köşkü Giriş Ücreti;

Tam: 20 TL

İndirimli: 10 TL

Florya Atatürk Deniz Köşkü Ziyaret Saatleri 

Pazartesi günleri köşk ziyarete kapalıdır. Köşkün ziyaret saatleri ise 09.00 – 17.00 saatini içermektedir. Buna göre köşkü ziyaret edecek olan kişilerin mutlaka 09.00 – 17,00 arasında gitmesi gerekiyor.

Florya Atatürk Deniz Köşkü Nasıl Gidilir?

Buraya toplu taşıma veya hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu Taşıma İle Gidecekler;

Florya Yeni Bosna arasında işleyen 73B- BN1- BN2 otobüslerine binerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca Halkalı Sirkeci banliyö hattından kalkan minibüslerle köşke ulaşmaktır. Arabası olanlar için Çekmece İstanbul caddesinden Atatürk çiftlik ormanı tarafına doğru gitmeleri yeterli olacaktır.

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir – Kahvaltı – Piknik – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir –  Kahvaltı – Piknik & Mangal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir