Foça’da Gezilecek En iyi 10 Yer – Foça Gezi Rehberi – İZMİR

Foça’da Gezilecek En iyi 10 Yer – Foça Gezi Rehberi – İZMİR

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Foça ‘da Gezilecek En iyi 10 Yer – Foça ilçesinin Tarihi, Mimarisi, Camileri ve Doğal Güzellikleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                       Foça Hakkında Kısa Bilgi                            

Foça (Phdkaia), İyon yerleşimlerinin en önemli yerlerinden biri olarak biliniyor. Yapılan kazı çalışmalarında bulunan seramik ile Phokaia’nın M.Ö 2000’li yıllarda kurulduğunu göstermektedir. Denizcilik alanında oldukça ileri seviyede olması da hem ticaret hem de denizcilik alanında üne kavuşmuştur.

Geçmişten günümüzü Athena Tapınağı, Kybele Açık hava Tapınağı, Antik Tiyatro, Herodot Duvarı ve Şeytan Hamamı gibi önemli tarihi eserler bırakmıştır. Bu yazımızda sizlere Foça ilçesinde gezilecek en iyi Tarihi, Turistik yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                   Foça’da Gezilecek En iyi 10 Yer                        

                          1- Sazlıca Koyu ve Plajı                                 

Eski ve Yeni Foça’nın tam arasında kalan bir yerde olmasından dolayı yöre halkı tarafından tercih edilen bir yerdir. Sazlıca Plajları olarak bilinen alan içerisinde Bir kaç Koy ve Plaja rastlayabilirsiniz. Sahili genel olarak Kum – Çakıl karışımıdır.

                                       2- Foça Sahili                                      

Phokaia Antik Kenti izlerini taşıyan harika bir yer desek hiç yanlış olmaz. Sahil Boyunca Tekneler Yatlar yanında gezebilir, Plajında yüzebilir veya restoranlarında yemek yiyebilirsiniz. Ege denizinin manzarasının seyretmek harika bir duygu…

                                   3- Orak Adası                                        

Orak Adası sadece tekne ile veya tekne turları ile gidebileceğiniz bir yerdir. Tekne turu ile buraya mutlaka gelip Tertemiz suyunda yüzmelisiniz. Şnorkel ile dalış yapıp balıkları seyretmek oldukça keyifli olacaktır.

                               4- Beş Kapılar Kalesi                              

Foça Kalesi veya Beşkapılar Kalesi olarak bilinen bu yer, Michel Paleok tarafından 1275 yılında Cenevizli Manuel Zacharna’ya verilmiş ve zaman içerisinde Cenevizlilerce surları onarılmıştır. Phokaia’nın 1455 yılında Osmanlı topraklarına katılmasından sonra kuleler ile donatılmıştır.

Beşkapılar Osmanlı dönemi kalesinin kayıkhane bölümüdür. Kayıkhanesi günümüzde açık hava tiyatrosu olarak kullanılmaktadır. Unesco tarafından 2013 yılında Dünya Mirası Geçici Listesine alınmıştır.

                                5- Eski Foça Sokakları                           

Uzun ve gösterişli binaların tam esine Tarihi taş evleri, eski dönemlere ait mimari yapısı, dar sokakları ve çarşısı ile bilinmektedir. Foça’da tatil yapmaya geldiyseniz eğer Eski Foça olarak bilinen yere mutlaka uğramalısınız.

                                   6- Kozbeyli Köyü                                 

600 yıllık bir geçmişe sahip olan bir yerdir burası. Tarihi Taş Evleri, Huzurlu Sakın Ortamı, Temiz havası, Yöresel lezzetleri ile görülmesi gereken yerler arasındadır. Özellikle günün yorgunluğunu stresini atmak isterseniz Hafta sonu bir kaçamak yapmalısınız.

                               7- Foça Yel Değirmenleri                        

Antik Tiyatro harabesinin bulunduğu yer olarak bilinen Değirmenli Tepe üzerinde 3 adet Yel Değirmeni bulunuyor.  Bu Değirmenler 18. Ve 19. Yüzyılda Rumlar ve Türkler tarafından kullanılmıştır. Günümüze gelene kadar birçok kez tadilatlar gören bu Yel değirmenleri Foça ilçesinin simgesi haline gelmiştir.

                            8- Phokaia Antik Kenti                            

Phokaia, Foça ilçesinin Antik Çağ’da ve Bizans O dönemindeki adıdır. Phokaia Tarihteki önemli 12 ion kentinden biridir. İsmini Fok Balığından almıştır. Günümüzde Beşkapılar Kalesi çevresinde, Arkeoloji müzesinde, su ve yer altında birçok kalıntı ve eseri görebilirsiniz. Beşkapılar Kalesi’nin yakınında bulunan Kybele Gemisi Phokaia Döneminde denizciliğe verilen önemi göstermektedir.

                                 9- Foça Marina                                      

Özelikle yaz akşamları gezmek için veya balık yemek için tercih edeceğiniz bir yerdir. Gündüz saatlerinde tekne turu yapan Teknelerin tatlı telaşı aksam saatlerinde restoranların yemek hazırlıklarını göreceğiniz bir yerdir.

                               10- İngiliz Burnu                                  

Günü birlik kampçılar, Karavancılar ve Mangal Yapıp deniz keyfi sürmek isteyenler için tercih edilen bir yerdir. Üç tarafı deniz ile çevrili bu yerde sevdikleriniz ile keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Foça ‘da Gezilecek En iyi 10 Yer

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.