Anasayfa / GEZİLECEK YERLER / Galata Köprüsü Nerede – Nasıl Gidilir?

Galata Köprüsü Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Galata Köprüsü Nerede – Nasıl Gidilir?  İstanbul Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Galata Köprüsü

Galata Köprüsü İstanbul merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Bu köprü Haliç üzerine inşa edilmiştir. Galata Köprüsü Karaköy ile Eminönü semtlerini birbirine bağlamaktadır. Galata Köprüsü 1845 yıllında inşa edilmiştir. Eski adı Cisr-i Cedit (Yeni Köprü) dir. Yılların vermiş olduğu bozulmalar sonucunda köprü 1863, 1875 ve 1912 yıllarında yenilenmiştir.  1912 yıllında inşa edilen köprü Birinci Ulusal Mimarlık Akımı tarzını ortaya koymuştur. 1992 yıllında bu köprüde meydana gelen yangın sonrasında tarihi Galata Köprüsü olarak adlandırılmıştır.

Günümüzde faal olarak kullanılan köprü 1994 yıllında hizmette açılmıştır. 490 metre uzunluğundadır. Köprünün 80 metrelik kısmı açılabilme özelliğine sahiptir. Türüne göre bir baskül köprüdür. Bu köprüyü diğer baskül köprülere göre özel kılan şey ise üzerinde tramvay geçen nadir baskül köprülerden olmasıdır. Günümüzde kullanılan köprü haliç üzerinde yapılan 5. Köprüdür. İstanbul’un kalabalık trafiğini rahatlatma konusunda çok önemli bir yere sahiptir. Ayrıca birçok kitaba ve filme konu olmuş bir köprüdür. Farklı kütür ve toprak parçalarını birleştirmesinden ötürür birçok şair ve yazar bu köprüyü konu almıştır.

OKUMALISIN  Süleyman Bey Cami Nerede-Nasıl Gidilir?

Galata Köprüsü Projeleri

16 yy. da Sultan Beyazıt Dönemi’nde Leonardo da Vinci; Eminönü-Karaköy bağlantısını sağlayacak bir köprü inşası için İstanbul’a davet edilmiştir. Fakat o dönemin yönetimi tarafından vazgeçirtilmiştir. Leonardo’nun bu konuda çalışmaları olduğu, bugün Topkapı Müzesi’nde bulunan yazışmalardan ortaya çıkmaktadır. Leonardo’nun Haliç’e yapılacak köprü projesi, iki binli yıllarda Norveç’te hayata geçirilmiştir. Ayrıca Michelangelo’nun da burada yapılmasını planladığı bir köprü projesi bulunmaktadır.

Galata Köprüsü Nerede?

Galata Köprüsü İstanbul merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Bu köprü Haliç üzerine inşa edilmiştir. Galata Köprüsü Karaköy ile Eminönü semtlerini birbirine bağlamaktadır.

Galata Köprüsü Nasıl Gidilir?

Buraya toplu taşıma ya da hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler otobüs, tramvay, minibüs gibi ulaşım araçlarına binerek Eminönü durağından inerek kolayca ulaşım sağlayabilirler.

Hususi araç ile gelenler ise E-5 kara yolundan Fatih tabelalarını takip ederek ayrıldıktan sonra Eminönü tabelaları takip ederek veya Eminönü sahil yolunu kullanarak ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir – Kahvaltı – Piknik – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir –  Kahvaltı – Piknik & Mangal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir