Galata Mevlevihanesi Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Galata Mevlevihanesi Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Galata Mevlevihanesi Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri Hakkında bilgiler vereceğiz.

     Galata Mevlevihanesi Müzesi Hakkında Bilgiler   

İstanbul ilinin Beyoğlu ilçesinde yer almaktadır. İstiklal Caddesi’nin sonundaki Tünel Meydanı’ndan Galata Kulesi’ne inen Galipdede Caddesi’nin hemen başında Şahkulu Mahallesinde bulunmaktadır. Mevlevihane’nin tarihi 1492’ye uzanmaktadır. Afyon Mevlevihanesi Şeyhi Divane Mehmed Dede tarafından Galata’da ki arazi üzerine kurulmuştur. İstanbul’un ilk Mevlevihanesi olma özelliğini taşır. Yakın zamana kadar Divan Edebiyatı Müzesi adı ile bilinmektedir.

1509 Büyük İstanbul depremi ve sonrasında da bir yangın yüzünden oldukça tahrip olan Mevlevihane, bugünkü halini ise büyük ölçüde 1851 ile 1859 yılları arasında yapılan yenileme çalışmalarına borçludur. Cumhuriyet’in ilanından sonra mektep olarak kullanılmaya başlayan Mevlevihane, 1975 yılından itibarense Divan Edebiyatı Müzesi olarak kullanıma açılır. Bugünkü halini 2007 yılında başlayan ve 2011 yılına kadar süren çalışmaların sonucunda almıştır.

Sema gösterileri ahşap zeminli sekizgen semahanede yapılıyor. Seyirciler, gösteriyi ya yukarıdaki bölmeden ya da salonun etrafını çeviren sıralardan izliyor. Alışılmışın dışında, canlı renklerde giyinmiş kadın semazenler, beyaz giyinmiş erkeklerle yan yana dönüyorlar.

Etraftaki camekânlarda, içlerinde eski birçok el yazmasının ve müzik aletinin de olduğu Divan Edebiyat Müzesi’nin koleksiyonu sergileniyor.

    Galata Mevlevihanesi Müzesi Giriş Ücreti 2022 Yılı   

Giriş Ücreti 40 TL

Müzeye Ücretsiz Giriş Yapabilecekler

  • 18 yaş altı ve 65 yaş üzeri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları
  • Gazi ve şehitlerin eşleri ile çocukları.
  • Engelliler ve bir refakatçileri
  • Er ve erbaşlar
  • 0-12 yaş arasındaki yabancı uyruklular
  • Basın Kartı sahipleri
  • Bakanlık onaylı tur operatörleri

Not: Müzeye girişlerde Müzekart geçerlidir. Ancak bu giriş sema gösterilerini kapsamamaktadır.

    Galata Mevlevihanesi Müzesi Ziyaret Saatleri   

PAZARTESİ günleri KAPALIDIR.

Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00 saatleri arası,

Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

 Galata Mevlevihanesi Müzesinde Sema Gösterisi 

Mevlevihane’de Belirlenen günlerde Sema Gösterisi düzenlenmekte ve bu etkinlik için ayrıca bilet alınması gerekiyor.

             Galata Mevlevihanesi Müzesi Nerede?            

Galata Mevlevihanesi Müzesi, İstanbul ilinin Beyoğlu ilçesinde yer almaktadır. İstiklal Caddesi’nin sonundaki Tünel Meydanı’ndan Galata Kulesi’ne inen Galipdede Caddesi’nin hemen başında Şahkulu Mahallesinde bulunmaktadır.

   Galata Mevlevihanesi Müzesi’ne Nasıl Gidilir?  

Buraya toplu taşıma veya hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Otobüs ile gelmek isteyen kişiler 28T, 145T, 30D, 66, 73, 74A otobüslerine binerek bölgeye ulaşabilirler. M2 hattına binerek gelebilirler.

Müzeye Taksim Meydanı’ndan ya da Eminönü ve Karaköy’den ulaşmak oldukça kolay. Taksim Meydanı’na kadar gelip buradan İstikal Caddesi’ni yürüyerek geçmek ya da Şişhane’ye kadar metroya binmek tercih edilebilir. Karaköy’e gelenler ise buradan 10 dakikalık bir tırmanışla, ya da finükülerle Tünel’e kadar çıkabilirler.

Karaköy’den Taksim’e tünel metro aracılığıyla çıkın ve indikten sonra sola dönün orada sorup rahatça bulabilirsiniz

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.