Gaziantep Arkeoloji Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Gaziantep Arkeoloji Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Gaziantep Arkeoloji Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir? Gaziantep Gezilecek Yerler Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Gaziantep Arkeoloji Müzesi, Gaziantep ilinin merkezinde İstasyon Caddesi üzerinde bulunmaktadır. iki katlı müze içerisinde Yazılar, mühürler, roma döneminde kullanılan küpelerden tunç donemi savaş aletlerine, donemin krallarının tasvir edildiği fresklerden bu donemde yaşayanların kullandıkları çanak cömleklere kadar birçok eser bulunmaktadır.

Gaziantep Arkeoloji Müzesinden Bahsedecek olursak;

Gaziantep Arkeoloji Müzesi, Alt Paleolitik Dönemden Günümüze kadar olan dönem içerisini kapsayan sergileme üniteleri ile bizleri tarihsel bir serüvene çıkartmaktadır. 1944 yılında Cumhuriyet Dönemi ilk arkeologlarından olan Sabahat Gögüş tarafından kurulan Eski Müze binası  2005 yılından itibaren  Zeugma Antik Kentinden çıkartılan eserlerinde gelmesi ile yetersiz kalmış ve 2017 yılında Gaziantep Arkeoloji Müzesi Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yeniden projelendirilerek çağdaş müzecilik anlayışına uygun olarak yeniden dizayn edilmiştir.

Gaziantep Arkeoloji Müzesini Gezerken Jeolojik Dönem fosil ve kayaçlarının olduğu  ile başlayan bölümden, Nesli tükenmiş olan Maraş Fili’nin eldeki iskeletleri  ve Neolitik Dönem’e ait taş heykel teşhiri ile devam ediyor. Ayrıca, Kalkolitik ve Eski Tunç Dönemini temsil eden bölümde arkeolojik kazılarda bulunan Şaraga, Sakçagözü, Gedikli, Tilmen, Zincirli ve Sam kalıntıları  sergileniyor.

OKUMALISIN  Adana Büyük Saat Kulesi Nerede - Nasıl Gidilir?

Müzenin Zemin Katında;

Geç Hitit Dönemi buluntuları , Karakamış Antik Kentinde bulunan kalıntılar, ve Demir Çağı’nda Anadolu, Suriye, Filistin, Batı İran ve Mezopotamya’da kamusal mimarlıkta yaygın olarak kullanılan Bit Hilani planı sergilenmektedir. Ayrıca, kireç taşından yapılmış heykeller, mezar stelleri, Roma Dönemi’ne ait bir aile mezar odası da teşhir edilmektedir.

Müzenin Birinci Katında;

Anadolu Dönemi, Mühür, Damga, Taş Eserler, Demir Çağı, Kommegene Krallığı dönemi giyim kuşam ve Dülük Antik Kenti kalıntıları sergileniyor. Ayrıca, Zeugma Antik Kenti kazı çalışmalarında ortaya çıkan Zeugma kil mühür baskıları, sikkeler,

Müzenin bahçesinde ise;

Hitit Dönemi, Taş kabartmalar,  steller, mezar taşları, Roma Dönemine ait lâhitler ve çeşitli Dönemlere ait taş eserler bulunuyor.

Gaziantep Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti;

Açık Hava Müzesi Giriş Ücreti 10 TL’dir.

Eğer Müzekartınız varsa bir yıl içinde 2 kez,

Plus Müzekart (Müzekart+) sahibiyseniz sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

Gaziantep Arkeoloji Müzesi Ziyaret Saatleri;

Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00 saatleri arası,

Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

OKUMALISIN  Şahinbey Parkı Nerede – Nasıl Gidilir?

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

Gaziantep Arkeoloji Müzesi İletişim Bilgileri;

Adres : İncili Pınar, Şehitkamil – Gaziantep

Tel: (0342) 324 88 09

Gaziantep Arkeoloji Müzesine Nasıl Gidilir;

Gaziantep Arkeoloji Müzesi, Gaziantep ilinin merkezinde İstasyon Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Müzeye Gitmek için,

Otobüs ile Gidecekler, Karşıyaka, Çarşı  otobüslerine binip  “Forum Gaziantep” durağında indikten sonra yürüme mesafesindedir.

Tramvay ile Gidecekler, Üniversite, Binevler duraklarından binip Gar Durağında inerek müzemize gidebilirsiniz.

Şahsi Aracı ile Gidecekler, Altta yerleştirdiğimiz harita yardımı ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.