Gaziantep Hamam Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Gaziantep Hamam Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Sevgili Gezginler bu yazımızda Gaziantep Hamam Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

        Gaziantep Hamam Müzesi Hakkında Bilgiler   

Müze, Gaziantep ilinin Şahinbey ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Şahinbey ilçesine bağlı Karagöz Mahallesinde Sadık Dai Sokakta bulunur. Merkeze yürüme mesafesindedir.

Gaziantep Kalesi’nin yanı başında yer alan, Osmanlı hamam mimarisi ve kültürünün en güzel örneklerinden birisi olan yapı, Lala Mustafa Paşa tarafından yaptırılan külliyenin yüzyıllarca hamam bölümü̈ olarak hizmet vermiştir.

Vakfiyesine göre 1577 tarihinde yapıldığı anlaşılmaktadır. Paşa Hamamı olarak uzun yıllar hizmet veren yapı, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından 2015 yılında restorasyonu tamamlanarak Gaziantep hamam kültürünün yaşatıldığı bir müze haline dönüştürülmüştür.

Aslına sadık kalınarak teşhir edilen hamamda; soğukluk, ılıklık, sıcaklık bölümleri, Halûk Perk koleksiyonundan hamam araç ve gereçleri, hamam adetleri, balmumu heykeller ve maketlerle canlandırılmıştır.

             Hamam Müzesi Giriş Ücreti 2023 Yılı                  

Tam …………… 10 TL

Öğretmen – Öğrenci ve sağlık personeli ücretsiz gezebiliyor.

Müze Kart Geçerli Değildir.

                      Hamam Müzesi Ziyaret Saatleri              

Müzeyi 08:30-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Telefon:0(342) 232 66 16

           Gaziantep Hamam Müzesi Nerede?                   

Müze, Gaziantep ilinin Şahinbey ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Şahinbey ilçesine bağlı Karagöz Mahallesinde Sadık Dai Sokakta bulunur. Merkeze yürüme mesafesindedir.

       Gaziantep Hamam Müzesi’ne Nasıl Gidilir?        

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile gelebilirsiniz. Müze, Şehir merkezine oldukça yakın bir konumda bulunur. Gaziantep Kalesinin olduğu yere geldikten sonra Buraya yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

                  Yol Tarifi / Google Haritalar                            

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.