Gaziantep Hayvanat Bahçesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti?

Gaziantep Hayvanat Bahçesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Gaziantep Hayvanat Bahçesi Nerede – Nasıl Gidilir- Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri?  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi Nerede;

Gaziantep Hayvanat bahçesi, Gaziantep İl merkezine 11 kilometre uzaklıkta, Şahinbey İlçesi, Yamaç Mahallesi sınırlarında, Burç ormanları içerisinde yer almaktadır.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi Hakkında;

2001 yılında Burç Ormanları içerisinde 1000 dönümlük bir arazi içerisinde kurulan hayvanat bahçesi, Yüzölçümü bakımından Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun En büyük hayvanat bahçesidir. Dünyanın 3. ve Avrupa’nın 2. Büyük hayvanat bahçesidir.

Hayvanat Bahçesinde, 100 farklı tür ve 3.700 hayvan bulunan kuş kafesi, 70 farklı tür bulunan Akvaryum, 10 farklı tür hayvan bulunan Maymun evi, timsah ve yılanlardan oluşan Sürüngen evi ve çeşitli hayvan türleri için tasarlanan kafesler bulunmaktadır.

Hayvanat Bahçesinde Bulunan Türlerden Bahsedersek;

Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nde pek çok farklı türden yüzlerce hayvan yaşamaktadır. Türkiye’nin En Büyük Hayvanat Bahçesi olma özelliği buradan gelmektedir. Oldukça fazla sayıda hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır. Bunlardan bazıları;

Akvaryum bölümünde birçok farklı balık türü, 3’ü deniz, 18’i tatlı su olan 20 adet akvaryumda, toplamda 74 farklı türden balık çesiti bulunmaktadır.Sazan, Zebra, diskus, Köpekbalığı, chiklet, Lepistes, Melek vs.. Gezerken adeta büyüleneceğiniz bu yerde, büyüklü küçüklü, rengârenk balıklar bulunmaktadır.

OKUMALISIN  Fethiye Amintas Kaya Mezarları Nerede-Nasıl Gidilir?

Kuş Kafesi-Odasında Bülbül, Turna, Kakariki Papağanı, Angut, Mavi Altın, Beyaz Kakadu, Leylek vs.. 90 farklı kuş türünü bir arada görebileceğiniz kuş odası.

Yırtıcı Hayvanlardan,  Aslan, Kaplan, Leopar, fil, Hipopotam ve Kurtlar vs..bulunmaktadır.

Sürüngenler Bölümünde Bukalemundan, yılan türlerine (albina Pitonu), timsahlara (çınğırıklı yılan)

Ormanda Yaşayan hayvan türlerinden, Karaca, ala Geyik ve Ceylan ve Dağ keçileri bulunmaktadır.

Ayrıca; Ayıların olduğu bölümü de çok ilgi çekmektedir, 8 farklı tür maymun ve şempanzeleri de görebilirsiniz

Çocuk hayvanat bahçesi:  Koyunlar, eşek, tavuklar, hindiler, tavşanlar, kara ve su kaplumbağaları çocuklu ailelerin en çok tercih ettiği bölüm olarak göze çarpmaktadır.

Hayvanat Bahçesinin en çok ziyaret edilen yeri, Devasa görünümüyle Zürafa ‘ nın olduğu bölüm desek, yanlış olmaz.

Gezimizden notlar;

Yaklaşık 2 saatte gezebileceğiniz büyük bir alanı bulunan hayvanat bahçesinde, hemen giriş kısmından ücretsiz olarak kalkan Trene binerek 20 dakika gibi kısa süre de gezebilirsiniz. Hafif bir rampası bulunan hayvanat bahçesinde, gezerken yorulanlar için yapılmış kafeteryalar bulunmaktadır. Doğal bir plato üzerine kurulu alanda, Ağaçların, çiçeklerin peyzaj düzenlemelerin göze hitap eden bir etkisi bulunuyor. Bol Bol resim çektirebileceğiniz bir yerdir burası.

Hayvanat Bahçesinin hemen yanında bir de piknik alanı bulunuyor. Buraya gelirken biraz hazırlıklı gelirseniz, gezinizden sonra piknik yapabilirsiniz.

OKUMALISIN  Emendere Kaplıcası Nerede - Nasıl Gidilir?

Ülkemizdeki İlk Safari Parkı 

Ülkemizin En Geniş ve En Büyük Hayvanat bahçesinde ilk ve tek Safari Parkı özelliğine sahip olan bir bölüm bulunmaktadır. Bu Bölümde Lama, geyik, kanguru gibi 70 farklı türde yaklaşık 200 hayvan, doğal yaşam alanlarında ki gibi özgür bir ortamda yaşamaktadır.

Safari Parkı ziyaret eden misafirler, Ülkemizde yapılan ve açık tur otobüsleriyle safari yapılmasına olanak tanıyan ilk hayvanat bahçesinde, Safari Parkı için özel tasarlanan araçlar eşliğinde bu alanın içerisinde gezinme fırsatı bulmaktadır.

Gaziantep Hayvanat Bahçesine Nasıl Gidilir;

Otobüsle gidecekler, Balıklıdan kalkıp hayvanat bahçesi istikametine giden B 10 hat numaralı  otobüsler mevcut. Bu otobüsünde geçiş güzergâhları; Balıklı, Yeşil su, Kırkayak, Antep Lisesi, Ordu Caddesi, Bin evler ve Üniversite şeklindedir.

Otobüsün Sabah ilk seferi, Saat 08.30’dur.

Kendi Aracıyla Gidecekler, Hayvanat Bahçesi, Gaziantep Üniversitesi’nin yanı başında bulunuyor. Üniversite Bulvarından ilerleyerek, bulvar sonunda hayvanat bahçesinin tabelalarını görebilirsiniz.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi Giriş Ücreti 2020;

Hafta sonları, özel günlerde, bayramlarda ve resmi tatillerde de Gaziantep Hayvanat Bahçesini ziyaret edebilirsiniz.
– Öğrenci: 5 TL
– Tam    : 10,00 TL

Gaziantep Hayvanat Bahçesi Ziyaret Saatleri:

Yaz sezonu: (Nisan ile Eylül) Ziyaret saatleri: 09.00-19.00

Kış sezonu: (Ekim ile Mart) Ziyaret saatleri: 08.00-17.00

Telefon: 0342 360 58 40

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR
  1. Sedat dedi ki:

    Bir Gaziantepli olarak Çok begendim
    emeğinize sağlık teşekkürler böyle güzel bilgiler sunduğunuz için