Gaziantep Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Gaziantep Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Gaziantep Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir? –   Gaziantep Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Gaziantep Kalesi Hakkında;

Gaziantep Kalesi, Gaziantep ilinin tam merkezinde bir tepede kurulmuştur. Kalesinin ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı hususunda kesin bir bilgi bulunmamakla birlikte Günümüzden tam 6000 yıl önceki geçmişe dayanan ve kalkolitik döneme kadar giden bir höyük üzerinde kurulduğu, M.S II-III yüzyıllarda ise kale ve çevresinde “Theban”isimli küçük bir kentin olduğu tarihçiler tarafından söylenmektedir. Ayrıca, Kale, Roma döneminde gözlem amaçlı kullanıldığı bilinmektedir. Gaziantep Kalesi bugünkü görümünü Bizans İmparatoru Justinyanus döneminde (M.S 527-565) yüzyılda aldığı bilinmektedir.

Gaziantep Kalesi, günümüzdeki bu haliyle dairesel bir şekle sahiptir. Kalenin bedenleri üzerinde 12 tane kule bulunuyor. Kaleye geçiş ise köprü ile sağlanmakta, Köprüyü geçip kale kapısına gelmeden solda halk tarafından İmam-ı Gazali Hazretlerinin Makamı olarak adlandırılan bir burç bulunuyor. Ayrıca Kaleye çıkarken bir galeride savaş ve savaş olayını anlatan temsili kabartma ve heykellerin bulunduğu bir alan bulunuyor. Kalenin üstüne çıktığınızda geniş bir alan içerisinde ahşaptan yürüme yolu ve alan içerisinde geçmişten kalan taş surlar gözüküyor.

OKUMALISIN  Erikçe Park Ormanı Nerede – Nasıl Gidilir?

Gaziantep Kalesinin Girişinde Panorama  Müzesi bulunuyor, Kurtuluş savaşında işgalci güçlere karşı kendini siper eden kahramanlar anısına yapılan müzedir. Şehit Kamil başta olmak üzere birçok kişiye ait heykeller bulunmaktadır.

Gaziantep Kalesi Giriş Ücreti;

Kaleye Giriş, Yetişkin 2 TL çocuklar ücretsizdir.

Gaziantep Kalesi Ziyaret Saatleri;

Gaziantep Kalesi, 08.00 – 17.30 Saatleri arasında hizmet vermektedir.

Telefon : (0342) 211 12 00

Gaziantep Kalesi’ne Nasıl Gidilir;

Gaziantep Kalesi, Gaziantep İlinin Şahinbey ilçe sınırında bulunuyor. Kale, Şehir merkezindedir, bu yüzden şehir merkezine geldiğinizde yürüme mesafesindedir. Navigasyon ile gitmek isterseniz, altta yerleştirdiğimiz harita yardımı ile kolayca bulabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.